Φροντίδα Νέο παπαγαλάκι budgie δεν βρίσκει την τροφή του

dimitramell

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουν 2022
Μηνύματα
37
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Λοιπον παιδια , θα ηθελα να ρωτησω για μια φιλη μου κατι για ενα budgie της. Το πηρε εχθες το βραδυ περιπου , ηταν αρκετα ημερο μεγαλωμενο απο εναν ανθρωπο που εκτρεφε και ηταν μαζι στο κλουβι του εκει με αλλα μαζι τα αδερφακια του πολυ πιθανον. Ηταν σχετικα πολυ ημερο ο ανθρωπος μπορουσε να τα εχει στο χερι καμια φορα κλπ δεν φοβοταν δλδ. Ειναι 2 μηναν περιπου και ειναι αγορακι. Ομως επειδη ο κυριος τα ταιζε με ρνα μπολ κατω στο κλουβι μου της ειπε να βαλεο το φαγητο κατω κ αυτη. Το γλυκουλη δεν φοβαται σχεδον καθολου απλα δεν εχει φαει ακομα. Ειναι θεμα χρονου πιστευω αλλα θα ηθρλα αν εχετρ καποιο τιπ για να βρει την τροφουλα του η να παει να φαει
 
@dimitramell Επειδή ειναι οι πρώτες του μερες ειναι λογικό που δεν τρώει. Εχει αλλάξει περιβάλλον και πρεπει να το συνηθίσει. Συνήθως παιρνει μια εβδομάδα το πολυ για να το συνηθίσει πληρως ενω για να φάει 3 μέρες περίπου.
 
@Ledagcc πρέπει όμως να φάει. Να έχει διαθέσιμους σπόρους, έστω να τρώει μια ποσότητα. Το λέω γιατί θυμάμαι την περίπτωση πρόσφατα της κοπέλας που από απειρία είχε βγάλει τους σπόρους αφήνοντας μόνο πέλλετ, τα budgie δεν έφαγαν για τρεις ή τέσσερις μέρες κ πέθαναν από ασιτία. Σίγουρα προσπαθεί να προσαρμοστεί στο νέο του χώρο..
 
Ειναι πολύ πιθανό να τρώει λίγο, απλώς να φοβάται να το κάνει μπροστά της. Στην φύση, τα ζώα είναι πιο ευάλωτα όταν σκύβουν να πιουν και να φάνε, οπότε εαν ξέρουν ότι παρακολουθούνται απλώς δεν θα το κάνουν. Μπορεί να βάλει τσαμπί μίλλετ μέσα, είναι ευπεπτη τροφή που χρησιμοποιείται σε νεαρά πτηνά που μαθαίνουν ακόμα να τρώνε σπόρους.
 
@MARY58 Συγνώμη δεν ημουν κατανοητή.... Δεν ειπα να μην εχει σπορους οπως ειπε και η Ναυσικα τα πουλια νιώθουν πιο ευάλωτα οταν τρώνε μπροστα σε ανθρωπους και ειναι πιθανο να τρώει μονο του οταν δεν το βλεπουν αλλοι. Συγνώμη για την αναστάτωση και για την απροσεξια μου...
 
@Ledagcc Λήδα μου εγώ συγνώμη εάν ήμουν κάπως. Δεν είχα παπαγάλο ποτέ αλλά αυτό που έπαθε η φίλη μας με την απειρία της ακόμα το σκέφτομαι κ το πώς θα ένιωθα εγώ στην θέση της. Το καλύτερο είναι αυτό που προτείνει η @Nausicaa , μαζί με τους σπόρους που όλοι λέμε ότι πρέπει να έχει διαθέσιμους το πουλάκι, να το "καλοπιασει" με το θαυματουργό μας μίλλετ.
 
@Nausicaa Δυστυχως δεν κινηται και ειναι καπως κοιμμενο ολη μερα γτ εκει ηταν με πολλα πουλακια και ουτε εκει ηταν πολυυ κινητικα οπα δλδ να πετανε πολυ κλπ ισως γιατι ειναι ακομα μωρα. Ομως αμα δεν φαει και σημερα θα προσπαθησει να βρει κτ αλλο
 
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
Μήπως να του λιώσει καλοβρασμένο αυγουλάκι. Κρέμα για νεοσσούς δεν ξέρω αν κάνει για budgie.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
@Ledagcc Επισης καμια φορα κελαηδαει σαν ενα κανονικο μπατζι αλλα μερικες φορες κανει ενα σαν τιτιβισμα οπως μπορει να κανουν τα μωρα σαν νυσταγμενο βραχνιασμενο τιτιβισμα εκτος απο το φυνατο κελαηδημα. Λετε να ειναι επειδη ειναι μικρο ακομα; Εκει που το πηρε νομιζω και τα υπολοιπα ρτσι ρπειδη πηγαμε μαζι να το παρουμε αλλα δεν ειμαι σιγουρη
[automerge]1657803283[/automerge]
αυτο ειναι το παπαγαλακι
IMG_14072022_155329_(1024_x_768_πίξελ).webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
@dimitramell Λίγο ασχετο αλλα αυτο κλουβί ειναι ακαταληλο για budgie καθώς ειναι πολυ μικρό και στρογγυλό. Η πατηθρα που εχει ειναι πλαστικη που δεν κανει καλό στα ποδια του. Χρειάζεται να βάλει μέσα πατηθρες απο φυσικό ξύλο σε διάφορες διαμετρους και υφες. Το στικ δεν κάνει να το τρώει καθώς ειναι σκετη ζάχαρη και μονο κακό του κανει. Μπορεις να μας στείλεις τους ηχους που κανει για να εχουμε μια καλύτερη εικόνα του τι εννοείς?
 
Παιδιαα ενταξειι ολα τελειαα πηγε να φαειιιι επιτελουςς!
[automerge]1657805982[/automerge]
@Ledagcc Τελικα ειναι ενταξει τρωει πεταει μια χαρα. Οσο αναφορα για το κλουβι το χω σε καραντινα γιαυτο ειναι εκει μετα θα μπρι σε μεγαλο κανονικο κπουβακι και οσο για τις πατηθρες κιολας σημερα σε λιγη ωρα θα παω να παρω ξυλινες
 
@Nausicaa Δυστυχως δεν κινηται και ειναι καπως κοιμμενο ολη μερα γτ εκει ηταν με πολλα πουλακια και ουτε εκει ηταν πολυυ κινητικα οπα δλδ να πετανε πολυ κλπ ισως γιατι ειναι ακομα μωρα. Ομως αμα δεν φαει και σημερα θα προσπαθησει να βρει κτ αλλο
Το ότι το είδατε να τρώει, είναι πολύ θετικό, φυσικά! Το παπαγαλάκι δείχνει μικρό, σαφώς, αν και ίσως όχι τόσο όσο είπαν. Για περισσότερη ακρίβεια, αν μπορείτε να βγάλετε φωτογραφία τα μάτια του σε φυσικό φως θα βοηθούσε.

Αυτό είναι το σεταπ του προς το παρόν? Έχει μόνο την αυγοθήκη αυτή για φαγητό? Έχετε δοκιμάσει να βάλετε κανονική ταΐστρα στα θηκάκια μπροστά? Εφόσον είναι μικρό, ακόμα ανακαλύπτει τον κόσμο, οπότε αν δεν έχει πάτημα καλό στην αυγοθήκη, δυσκολα θα αισθάνεται ασφάλεια να φάει. Είναι λίγο σαν τα μωρά που μαθαίνουν να περπατούν - κάποιες φορές πέφτουν.

μερικες φορες κανει ενα σαν τιτιβισμα οπως μπορει να κανουν τα μωρα σαν νυσταγμενο βραχνιασμενο τιτιβισμα εκτος απο το φυνατο κελαηδημα.
Τα μωρά μπάτζι ή τα μωρά άνθρωποι? Τα μπάτζι έχουν την δυνατότητα να παράγουν μεγάλη γκάμα βοκαλισμών, και το "δυνατό κελάηδισμα" δεν είναι ο βασικός ήχος που παράγουν. Αντιθέτως, τον χρησιμοποιούν για να καλέσουν άλλα μπάτζι, και άρα είναι λογικό να το κάνει τώρα στο καινούργιο του περιβάλλον. Όταν όμως συνηθίσει και καταλάβει τι και ποιος υπάρχουν γύρω, τότε θα πάψει να το κάνει συχνά. Δεν ξέρω τι εννοείτε με το τιτίβισμα μωρού, όμως ο συνήθης ήχος που παράγει ένα χαρούμενο μπάτζι καλείται συνήθως "μουρμούρισμα" και είναι όντως κάπως χαμηλό και σαν μέσα από τα δόντια που δεν έχουν. Είναι ήσυχο και δεν φαίνεται καν καμιά φορά ότι τραγουδούν. Ο Σκρουτζ ας πούμε, το κίτρινο παπαγαλάκι, που είναι μισό επιδείξεων και άρα πολύ φουντωτό με μεγάλες φαβορίτες, όταν μουρμουρίζει (και μουρμουρίζει πολύ) δεν μοιάζει καν να ανοίγει το ράμφος του για να παραγάγει τον θόρυβο, τόσο χαλαρά γίνεται. Παραθέτω μερικά παραδείγματα από τα δικά μου μπάτζι, ενδεικτικά. Μόνο ο Σκρουτζ, το κατακίτρινο, είναι αγόρι, όπως το δικό σας, αλλά και τα θηλυκά έχουν εύρος. Για μια πιο εμπεριστατωμένη παρουσίαση του τι είναι φυσιολογική συμπεριφορά και τι όχι, μπορείτε να βρείτε κανονικά κανάλια στο ΥΤ.

Αυτός είναι ο χαρακτηριστικός κλιτικός ήχος που παράγουν τα μπάτζι, όταν αναζητούν άλλα μπάτζι, μιας και είναι αγελαίο είδος και έχει ανάγκη την ασφάλεια του σμήνους. Ο τίτλος λέει ότι είναι άρρωστος και ήταν, οπότε είναι κάπως βραχνός, αλλά δεν διαφέρει πολύ στην πραγματικότητα. Ανάμεσα στις κλιτικές του κραυγές, ακούγεται και ένας πιο ξερός βοκαλισμός το λεγόμενο squawking, που είναι επίσης φυσιολογικό και σύνηθες, και μπορεί να σημαίνει από ενθουσιασμό μέχρι οργή. Εδώ είναι ενθουσιασμός, γιατί άκουσε τα άλλα παπαγαλάκια μέσα.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ακολουθεί πάλι ο Σκρουτζ, αυτήν την φορά σχετικά υγιής (το μάτι δείχνει χάλια, παλιός τραυματισμός) που παρουσιάζει την συνήθη συμπεριφορά ενός ενθουσιώδους μπάτζι που προσπαθεί να τραβήξει την προσοχή των θηλυκών. Μουρμουρίζει, κάνει έντονους θορύβους, ένα μίγμα από το τι μπορεί να κάνει, συν το ανεβοκατέβασμα του κεφαλιού.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Και αυτό είναι ένας αλλος συνδυασμός μουρμουρητού μαζί με ήχους που μοιάζουν με κλικ. Επίσης φυσιολογικό.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ελπίζω να βοηθά κάποιο από αυτά, αν όχι, ένα βίντεο ή έστω ηχογράφηση θα είναι η καλύτερη επιλογή.
 
@Nausicaa ετσι ακριβως εκανε αλλα μια δυο τριες φορες τωρα το σταματησε εχω να το ακουσω απο χτες μια φορα που το ακουσα , Τωρα κελαηδαει κανονικα δυνατα κλασσικα ουτε φουλ δυνατα αλλα καταλαβατε ενα κακονικο κελαηδισμα. Επισης ειχα δοκιμασει να βαλω στα παραθηρακια του κλουβιου υη τροφη απλα απο εκει ειχε μαθει να τρωει απο κατω κ εκδροφεας νου ειπε να το βαλω και εγω κατω για να τρωει πιο ευκολα τις πρωτες μερες Βεβαια μαζι με τις καινουριες πατηθρες τις ξυλινες που μου ειπατε που τις πηρα κ θα τις βαλω μεθαυριο για να μη το τρομαξω ακομα πηρα και μια ταιστρα εσωτερικη που κρεμιρται στο κλουβι με μια πατηθρα μικρη μαζι που πανε μαζι καταλαβατε για να τρωει απο εκει θα την κρεμαω κατω σχετικα αλλα ρχει κ πατηθρα για να καθεται.

Επισης εκτος απο την αυγοθηκη εχω και ρνα ακομα μπολακι στον πατω του κλουβιου που στην φωτογραφια ΔΕΝ φαινεται και τρωει απο εκει κανονικα! Πλεον τρωει μπροστα μου χωρις να φοβαται καθαριζεται καμια φοτα και τεντωνεται. Ολα κυλανε καλα και αρχιζει να με μαθαινει διοτι εκει ηταν σχεδον ημερο καθοταν στο χερι υου ανθρωπου οποτε και με εμενα δεν φοβαται αμα πλησιασω το δαχτυλο μου εξω απο το κλουβι παραμονο αν το κανω απο πισω του. Διαφορετικα αν παω απο μπροδτα καθεται μια χαρα χωρις να δειχνει να φοβαται. Επισης για την ηλικια ισως κ ειναι μεγαλυτερο βεβαια τα ματακια του ειναι ολα μαυρα χωρις ασπρο η κτ κ πανω δτο κεφακακι του εχει σχεδον μεχρι μπροδτα αυτα τα μαυρα στα φτερα που δειχνουν την ηλικια. Υπολογιζω στους 3 μηνες
[automerge]1657877551[/automerge]
ετσι ακριβως εκανε
μουρμουρισμα καλα το ειπατε. Ομως σταματησε απο τοτε το κανε μια δυο φορες
 
Back
Top