Φροντίδα Νέο σπίτι για τους φτερωτούς μου φίλους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfree

PB Member
Εγγραφή
19 Απρ 2016
Μηνύματα
684
Πόλη
Αθήνα
Νεο στπιτι για τους φτεροτους μου φιλους http://www.petsupermarket.gr/7628/προϊόντα/κλούβα-πουλιών-108χ75χ175cm.html πειτε μου γνωμεςς
φυσικα πηρα παραπανω ξυλακια και αμμο για κατω τα πουλακια πριν μπουν μεσα θα περασουν θεραπεια για τα ποδια τους τα μικρα και οσα δεν εχουν ποδαγρα θα μπουν σημερα μαλλον αφου 8α την συναρμολογισω!
επισης σημερα θα αγορασω και ενα ακομα μοζαικ που θα φτιαξω ζευγαρι γιατι μου αρεσει η ρατσα (του χρονου δηλαδη θα εχουμε μοζαικ)
 
Οι κλούβες θεωρούνται δύσκολες στη διαχείριση.
Προσωπικά μου αρέσει αυτή που διάλεξες, γιατί έτσι θα μπορείς να χωρίζεις αρσενικά και θηλυκά στον κάθε όροφο.
Αλήθεια, πόσα πουλιά θα βάλεις μέσα;
 
Αλήθεια, πόσα πουλιά θα βάλεις μέσα;
ειναι 7 οποτε προς το παρων θα μπουν 4 αρσενικα και 3 θυλικα κατω ετσι οπως την ειδα με ενα καλο καθαρισμα 2-3 φορες την βδομαδα και με αμμο κατω ειμαι καλα λογικα θα φανη η πραξη βεβαια
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πολύ όμορφη κλούβα καλορίζικη! Όταν βάλεις μέσα τους αρσενικούς θα πρέπει να τους έχεις σε στενή παρακολούθηση για τυχόν καβγάδες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Πολύ όμορφη κλούβα καλορίζικη! Όταν βάλεις μέσα τους αρσενικούς θα πρέπει να τους έχεις σε στενή παρακολούθηση για τυχόν καβγάδες.
θα το δουμε ειναι μεγαλη πολυ οποτε υπαρχει πολυ απλα!
 
Καλη σου μερα Nik,
Την κλουβα που πειρες την εχω δει στο internet, σε φωτο απο το μαγαζι. Ειναι παρα πολυ ωραια. Εχω 10 μαλινουα καναρινια σε κλουβακια χωριστα και σκεφτομαι την ανοιξη να ζευγαρωσω (σκεφτομαι για δυο ζευγαρια). Αν πανε ολα καλα οπως θελω σιγουρα θα χρειαστω κλουβα ή κλουβες, μια που κοιταζα ειναι αυτη. Επειδη δεν εχω εμπειρια απο κλουβες στο παρελθον, θα ηθελα να ρωτησω, εχει αποσπομενη σχαρα στο κατω μερος για ευκολο καθαρισμο. Αν οχι πρεπει να βαζεις μονο αμμο στο τασι κατω. Αν ειναι ευκολο να πεις τη γνωμη σου για την κλουβα γενικα.
 
Καλησπερα οπως στη μεση εχει σχαρα και ταψακα ετσι και κατω ειναι ακριβος το ιδιο το ταψακι βγαινει πανευκολα ειτε πανω ειτε κατω
Επισεις ειναι αποσπομενη αλλα δεν πιστευω να σου παρει παραπανω απο μιση ωρα να την φτιαξεις...
Απο χωρους ειναι απιθανη σημερα πηρα και το ζευγαρι που θελα (κοκκινα μοσαικα) αλλα δεν νιωθει τπτ χανονται μεσα τα πουλακια εχω (6 αρσενικα πανω και 3 ειναι οι γυναικες μου απο κατω) στα 6 αρσενικα εχει ακομα πολυ χωρο αλλα φυσικα δεν θα βαλω αλλα γιατι θα υπαρξουν και ζευγαρωματα
Γενικα ακομα και στην καθαριοτητα φαινεται ευκολη ειδικα με την αμμο.
Βεβαια ειναι λιγο ακριβη η αμμος θελω να δω ποσο θα με κρατησει
 
Καλησπερα
Ευχαριστω για τις πληροφοριες, η κλουβα ειναι μια καλη λυση να αυξησεις το σμηνος. Σε αυτη προσανατολιζομαι κι εγω, πιστευω αξιζει τα λεφτα της. Για το ζεολιθο ειναι μακραν το καλυτερο για τα πτηνα, βαζω το ψηλο 8mm στα κλουβια και εχει διαφορα απο την αμμο που εβαζα, ισως ο ζεολιθος ειναι και πιο οικονομικος, αξιζει να το δοκιμασεις.
Καλοριζικια η κλουβα και απο καλοκαρι να γεμιζει!
 
Καλησπερα
Ευχαριστω για τις πληροφοριες, η κλουβα ειναι μια καλη λυση να αυξησεις το σμηνος. Σε αυτη προσανατολιζομαι κι εγω, πιστευω αξιζει τα λεφτα της. Για το ζεολιθο ειναι μακραν το καλυτερο για τα πτηνα, βαζω το ψηλο 8mm στα κλουβια και εχει διαφορα απο την αμμο που εβαζα, ισως ο ζεολιθος ειναι και πιο οικονομικος, αξιζει να το δοκιμασεις.
Καλοριζικια η κλουβα και απο καλοκαρι να γεμιζει!
Ο 8 mm ζεόλιθος δεν σηκώνει σκόνη κατά το πέταγμα;
Τα πέλετς τα έχετε σκεφτεί;
 
Βλεπεις λιγο σκονη στο καθαρισμα συμφωνω αλλα μεσα δεν εχω παρατηρησει κατι. Θα το παρατηρησω καλυτερα. Πελετς δεν εχω δοκιμασει ουτε δει ποτε απο κοντα σε φιλους. Μου αρεσει η σιγουρη πεπατημενη απο παλιους.
 
Πολύ όμορφη κλούβα και καλή ποιοτικά! Όταν μιλάμε για κλούβα, για διαμονή και συγκατοίκηση πρέπει να βάλουμε πολλούς παράγοντες κάτω: χρονική περίοδο, ηλικία, φύλο και εννοείται χαρακτήρα. Στην πτερόροια σε γενικές γραμμές ηρεμούν όλα τα αρσενικά και μπορεί να συγκατοικούν σε μεγάλο χώρο μια χαρά. Τα 7 καναρινάκια που έχεις βάλει Νίκο είναι βασιλιάδες εκεί μέσα! Πρόκειται να την χρησιμοποιήσεις για τα νεούδια και τις μαμάδες κατά τη διάρκεια της πτερόροιας έτσι; :)
 
Ότι στην κλούβα δεν μπορούν να μείνουν μόνιμα τέσσερα ζευγάρια. Αργά ή γρήγορα θα αρχίσουν οι τσακωμοί.
Κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής δε θα γνωρίζεις τους γεννήτορες της κάθε φωλιάς, τα θηλυκά θα δίνουν μάχη για τις φωλιές και αυτό μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα να χάσεις νεοσσούς. Γενικά αποφεύγουμε να κάνουμε αναπαραγωγή σε κλούβα και να έχουμε μαζί ενήλικα αρσενικά για την αποφυγή μαχών.
Η κλούβα είναι μια καλή λύση για να έχεις μαζί όλα τα θηλυκά ή όλους μαζί τους νεοσσούς περίπου μέχρι έξι μηνών. Καταλαβαίνεις επίσης ότι κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας καναρίνια που λαμβάνουν χρωστική θα πρέπει να μην είναι μαζί με τα υπόλοιπα.
Η κλούβα έχει πολλά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Πλήρη αναφορά σε αυτά θα βρεις στο άρθρο εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Κλούβα-ή-κλουβιά-η-καλύτερη-επιλογή-για-καναρίνια.27080/
 
Back
Top