Γενικά Νέο albino budgie απορίες

Parasense

PB New Member
Εγγραφή
22 Φεβ 2023
Μηνύματα
4
Πόλη
Λάρισα
Γειά σας!
πριν 12 μέρες αγόρασα από μια κοπέλα ένα albino budgie 4 μηνών περίπου.
Η κοπέλα μου είπε ότι είναι αρσενικό.
τις πρώτες μέρες δεν έτρωγε τίποτα άλλο εκτως από millet. στην 4η 5η μέρα κατάφερα να του μάθω να τρώει τροφή και pellets.
Επίσης έμαθε να κάνει και μπάνιο σε πλαστική μπανιέρα.
είναι 100% φιλικό και θέλει να είναι συνέχεια πάνω μου.
Έχω σκοπό σήμερα η αύριο να του πάρω ένα τεράστιο κλουβί και ένα ακόμα budgie για να έχει παρέα επειδή έχει δεθεί πολύ μαζί μου και παραπονιέται όταν φεύγω.
Οι απορίες μου είναι οι εξής.
Είναι σίγουρα αρσενικό? σε κάποιο άλλο ξένο forum μου είπαν ότι είναι 100% θηλυκό και θα ήθελα μια 2η γνώμη.
Επίσης είχε κομμένα φτερά πτήσης. πόσο καιρό χρειάζεται για να τα αντικαταστήσει?
IMG_20230221_153204.jpg
 

Συνημμένα

  • IMG_20230221_153130.webp
    IMG_20230221_153130.webp
    223,7 KB · Προβολές: 15
Είναι σίγουρα αρσενικό?
Σ'αυτή την ηλικία, και την μετάλλαξη, μόνο το τεστ DNA μπορεί να μας πει με σιγουριά το φύλο του.
Αλήθεια στο ξένο forum σου εξήγησαν τον λόγο που πιστεύουν ότι είναι θηλυκό;


είχε κομμένα φτερά πτήσης. πόσο καιρό χρειάζεται για να τα αντικαταστήσει?
Τα φτερά θα αντικατασταθούν από καινούργια μέσω της πτερόρριας.
Εφόσον είναι τουλάχιστον τεσσάρων μηνών που σημαίνει ότι έχει περάσει ήδη την πρώτη του πτερόρρια, λογικά θα τα αντικαταστήσει μετά από 5-6 μήνες.
Σε περίπτωση που πάρεις και άλλο πουλάκι μην ξεχάσεις να κρατήσεις καραντίνα.
 
Πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι.
Αυτό που σου είπαν από το ξενόγλωσσο φόρουμ έχει στατιστική σημασία κυρίως, και επομένως μπορεί να - μπορεί και όχι - έχει σημασία για το δικό σου. Η εξήγηση είναι ότι μεταξύ πολλών ino budgie, (είτε αυτά είναι αλπίνο ή λούτινο), το πιθανότερο είναι, πάνω από τα μισά να είναι θηλυκά. Κι αυτό έχει να κάνει με το γονίδιο του ino...Το γονίδιο αυτό, που ας το θέσουμε έτσι...αναστέλλει την έκφραση των χρωμάτων πράσινης και μπλε γραμμής του είδους, ακολουθεί φυλοσύνδετη υπολειπόμενη κληρονομικότητα. Με άλλα λόγια το γονίδιο εδράζεται στο φυλετικό χρωμόσωμα Ζ και κληροδοτείται μόνο μέσα από αυτό. Ο γονότυπος όμως των θηλυκών πτηνών, όσον αφορά στο φύλο τους είναι ο ΖW (το W δεν φέρει θέση για αλληλόμορφο γονίδιο του ino). Επομένως ο γονότυπος ZW μπορεί να φέρει ένα γονίδιο στη θέση αυτή είτε το ino είτε το ino+. το οποίο δεν προκαλεί αναστολή (βασικά επίσταση λέγεται) έκφρασης χρωμάτων, συμπεριλαμβανομένων και των μελανινών. Με απλά λόγια αν το πτηνό είναι θηλυκό και αλπίνο, σημαίνει ότι το αλληλόμορφο που φέρει στο ένα και μοναδικό Ζ φυλετικό γονίδιο που φέρει, είναι το ino.
Με δεδομένο ότι τα αρσενικά πτηνά έχουν δύο Ζ φυλετικά χρωμοσώματα (ΖΖ) υπάρχει στατιστικά μικρότερη πιθανότητα να είναι Ινο (αλπίνο ή λούτινο). Και αυτό διότι οι δυνατοί τύποι είναι οι ακόλουθοι:
Ζ(ino)Z(ino) Z(ino)Z(ino+) Z(ino+)Z(ino+)
Ino φορέας Ino "φυσιολογικό"
Το ino+ επικρατεί στο ino όσον αφορά στον φαινότυπο, κι επομένως δεν βλέπουμε κάποια ιδιαίτερη διαφορά στον φαινότυπο, στο χρώμα δλδ (ίσως βέβαια το χρώμα να είναι λίγο πιο άτονο), οπότε ένα ετερόζυγο πτηνό (περίπτωση 2 πιο πάνω) μπορούμε να το "βρούμε" (πέραν από ειδική γενετική εξέταση) κυρίως από τους προγόνους, τα αδέρφια του και τους απογόνους του.
Ανάλογα ένα πουλί που είναι Ινο φαινοτυπικά ανήκει πάντοτε στην 1η περίπτωση πιο πάνω. Αυτά βέβαια, αρκεί να μιλάμε για αρσενικά πτηνά. Ενώ όταν μιλάμε για θηλυκά οι πιθανοί γονότυποι είναι:
Z(ino)W ή Z(ino+)W, δλδ με φαινότυπους:
ινο ή "φυσιολογικό" αντίστοιχα.
Συμπερασματικά αρκεί ένα ino γονίδιο για να φανεί στην εμφάνιση ενός θηλυκού πτηνού, ενώ χρειάζονται δύο ino γονίδια ώστε να έχουμε ένα αρσενικό πτηνό που να είναι αλπίνο (ή λούτινο). Έτσι κάπως προκύπτει η μεγαλύτερη πιθανότητα το πουλί να είναι θηλυκό.
 
Είναι τέλεια ναι.. σήμερα της πήρα ενα κλουβί 76χ45χ45 και 2ο budgie άγριο. το έχω σε καραντίνα.. θα προσπαθήσω να το κάνω και αυτό ήμερο.. το έχει καταφέρει κανείς?

edit: προσπαθώ να αναιβασω και άλλες φοτο αλλά μου βγάζει σφάλμα ότι είναι μεγάλο το μέγεθος..
 
@MARY58 το άλλο είναι αρσενικό.. μαζί θα τα έχω. σε περίπτωση που το Albino είναι και αυτό αρσενικό διάβασα ότι τα πάνε καλύτερα αρσενικό με αρσενικό (δε ξέρω κατά πόσο ισχύει) . αν και με τα λεγόμενα του @ianos παραπάνω περισσότερες η πιθανότητες να είναι θηλυκό
 
αν και με τα λεγόμενα του @ianos παραπάνω περισσότερες η πιθανότητες να είναι θηλυκό
Στατιστικά περισσότερες πιθανότητες. Παρόλα αυτά η στατιστική δεν εφαρμόζεται σε μεμονωμένες καταστάσεις, όπως είναι το παπαγαλάκι σου, αλλά σε μεγάλα (πληθυσμιακά) δείγματα.
Για το ανέβασμα φωτό κοίταξε αν θέλεις τις οδηγίες....https://community.petbirds.gr/threads/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B1%CF%88%CE%B7-%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CF%85%CE%BC%CE%B1.9996/
Να χαίρεσαι τον νέο σου φιλαράκο και σε πρώτη ευκαιρία αναμένουμε φωτογραφίες.
θα προσπαθήσω να το κάνω και αυτό ήμερο.. το έχει καταφέρει κανείς?
Όπως καταλαβαίνεις, αν εξαιρέσουμε την ατομικότητα του κάθε πτηνού (την προσωπικότητα ας πούμε), το ζήτημα εξοικείωση είναι πράγματι δυνατό και επιτεύξιμο, ενίοτε χρειάζεται υπομονή κι επιμονή (+θετική σκέψη) και μεταξύ άλλων εξαρτάται τόσο από το παρελθόν του πτηνού, όσο και από την ηλικία του. Τι ηλικία έχει το δικό σου νέο πουλάκι;
....Το έχουν καταφέρει πολλοί και το πιθανότερο είναι μέσα σε αυτούς να είσαι κι εσύ.
Παρεμπιπτόντως αν το νέο budgie είναι αρσενικό και το αλμπίνο είναι θηλυκό, όλοι οι αρσενικοί απόγονοί τους θα φέρουν το γονίδιο ino, θα είναι δλδ τουλάχιστον φορείς, ακόμα κι αν το αρσενικό σου δεν είναι φορέας του γονιδίου. Επίσης στατιστικά οι μισές κόρες αυτών (των αρσενικών φορέων, οι εγγονές δλδ του ζευγαριού σου) θα γεννηθούν αλμπίνο (και οι μισοί γιοι τους θα είναι φορείς επίσης)
 
@ianos Πολύ κατανοητός. ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.. ο νέος budgie είναι από νέα παραλαβή σημερινή.. Ο πωλητής μου είπε ότι είναι 120 ημερων. από τα λίγα που ξέρω πιστεύω είναι λίγο μεγαλύτερο. δεν έχει καθόλου μαύρες λοριδες στο κεφάλι του μπροστά και επίσης φαίνονται ξεκάθαρα οι κόρες των ματιών να ξεχωρίζουν από το "δαχτυλίδι". και έχει μπλε μύτη
 
Back
Top