Γενικά Νέο Cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης scorpina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

scorpina

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2009
Μηνύματα
9
Πόλη
Τρίκαλα
Γεια σας. Σήμερα ήρθε επιτέλους ο Ερμής. Είναι περίπου 7-8 μηνών. Έχει περίπου 2 ώρες στο σπίτι και ενώ στην αρχή ήταν ήσυχος, σχεδόν δε κουνιόταν. Τώρα δεν σταματάει να σφυρίζει. Λογικά θα φοβάται. Είναι φυσιολογικό ή μπορώ να κάνω κάτι; Του έβαλα και ένα κομμάτι μήλο και το δοκίμασε. Μάλλον δεν του άρεσε.
Και την περισσότερη ώρα βρίσκεται στο πάτω του κλουβιού.
 
Καλως το δεχτηκες! 🙂
Τι κλουβι του πηρες; Τι πατηθρες εχει; Εκει που τις εχεις τοποθετησει μπορει να σταθει ανετα η "βρισκει" στα καγκελα με την ουρα του η με το σωμα του; Μηπως οι πατηθρες ειναι πολυ λεπτες και δεν τον βοηθανε να στερεωθει σωστα;

Και το σημαντικοτερο. Τετοια ωρα επρεπε ηδη να κοιμαται.
 
Το κλουβί νομίζω είναι καλό. Δεν ξέρω διαστάσεις να σου πω. Θα δω όμως αν χρειάζεται μεγαλύτερο και θα το αλλάξω. Μια πατήθρα έβαλα στη μέση περίπου για να είναι άνετα από όλες τις πλευρές. Τώρα που το λες όμως είναι λίγο λεπτή.
 
Εαν ειναι αυτο που ειδα στο προφιλ σου θα ελεγα πως ειναι λιγο μικρο για το κοκατιλ. Δεν εχει πατηθρες διπλα στο νερο και το φαγητο για να φτανει ανετα; Μια πατηθρα ειναι πολυ λιγο για ενα πουλι, σαν τιμωρια θα ελεγα. Γιατι δεν πηρες κι αλλες;
 
Καλησπέρα scorpina! Να σου ζήσει το μικρούλι! Πράγματι το κλουβί είναι πολύ μικρό. Δεν μπορεί να απλώσει καλά-καλά τα φτερα του το πουλί εκεί μέσα. Θα έλεγα οτι χρειάζεσαι ένα αρκετά μεγαλύτερο κλουβάκι απο αυτό. Επίσης όπως και να έχει, το πουλί δεν έχει αρχίσει καν να συνηθίζει τον καινούριο του χώρο. Απο pet shop το πήρες; Εκεί είχε και άλλα; Μήπως εκεί μέσα είχε κάποιον σύντροφο και τώρα φωνάζει προσπαθώντας να έρθει σε επαφή;
 
Ευχαριστώ πολύ όλους. Το κλουβί θα το αλλάξω. Είναι 40χ40. Βρήκα ένα άλλο 70χ50 είναι καλό; Από pet shop το πήρα. Μου είπε ότι είναι καλό το κλουβί και στην αρχή να μην βάλω πολλές πατήθρες για να μην χτηπήσει. Δεν ξέρω αν είχε δεθεί με καποιο άλλο. Μία μέρα είχε στο pet shop.
 
Back
Top