Γενικά Νέο lovebird στην οικογένεια, πιθανές αντιδράσεις

rania koko

PB Member
Εγγραφή
21 Μαρ 2009
Μηνύματα
204
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Για αλλη μια φορα θελω τη βοηθεια σασ. Το αργοτερο μεχρι την αλλη βδομαδα θα εχω ενα roseicollis Lovebird τριων μηνων εξημερωμενο. Θελω να ρωτησω τα εξησ.

1) ειναι απο ιδιωτη εκτροφεα, πρεπει και σ αυτη την περιπτωση να ακολουθησω τη διαδικασια τησ καραντινασ?

2)πως να φερθω ωστε να μη ζηλεψει το Lovebird που ηδη εχω;

3)θα ειναι καλυτερα πρωτα να τα εχω σε διπλανα κλουβια και υστερα να τ αφησω μαζι ελευθερα η και να τ αφησω απο την αρχη μαζι ελευθερα δε θα υπαρχει προβλημα;
Y. Γ:Ο κοκο ειναι πολυ κοινωνικοσ με τ αλλα πουλια γενικα και μια φορα που ηρθε σ επαφη με το συγκεκριμενο-σε διαφορετικα κλουβια-ηταν κολλημενο προσ την πλευρα του. Το αλλο ηταν γενικοτερα φοβισμενο.

4) υπαρχει καποιοσ τροποσ ωστε ν αποφυγω να τσακωνονται;το πηρα για παρεα στον κοκο, κριμα θα ναι να μην τα βρουνε..;



α.. Επειδη παιζει να ειναι αγορακι κοριτσακι,ζευγαρωνουν μονο εφ οσον υπαρχει φωλια; Γενικα τωρα που θα ειναι δυο μηπωσ πρεπει να εχω μονιμα μια φωλια; Εχω ακουσει πωσ αν δεν εχουν φωλια δε γεννανε τ αυγα και σκανε..☹οποιαδηποτε συμβουλη ακομα και σε πραγματα που δεν εχω ρωτησει γιατι πιθανον να υπαρχουν προβληματα η ενεργειεσ που να πρεπει να κανω τισ οποιεσ δε γνωριζω, ευχαριστω και σορυ για το τεραστιο μηνυμα..
 
1)ναι πρεπει να την τηρησεις https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
2)https://community.petbirds.gr/threads/Θα-έχει-πρόβλημα-ο-παπαγάλος-μου-αν-πάρω-άλλον.16573/
3)πρωτα θα τηρησεις την καραντινα, μετα θα τα βαλεις διπλα διπλα για να μαθει το ενα το αλλο και μετα θα τα βαλεις μαζι
α.. Επειδη παιζει να ειναι αγορακι κοριτσακι,ζευγαρωνουν μονο εφ οσον υπαρχει φωλια;
ναι για να ζευγαρωσουν χρειαζονται φωλια.
γενικα τωρα που θα ειναι δυο μηπωσ πρεπει να εχω μονιμα μια φωλια;
οχι καλυτερα οταν θες μικρα να κανεις πρωτα μια διατροφικη προετοιμασια και μετα να βαλεις την φωλια
 
δηλαδη εξαρταται απο το αν θα βαλω φωλια το αν θα ζευγαρωσουν; Δεν υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσουν απο μονα τουσ?

στο διαστημα τησ καραντινασ η μη επαφη ισχυει και για εξωτερικουσ χωρουσ?δε πρεπει να τα εχω ουτε εξω μαζι;τα πρωινα δηλαδη που βγαζω τον κοκο στο μπαλκονι θα ειναι λαθοσ να βγαλω και αυτο; Σε μια σχετικη αποσταση βεβαια.


3) στο δευτερο λινκ λεει πωσ δε κανει να ειναι σε ιδιο κλουβι. Εμενα ειναι και τα δυο Lovebirds(αλλα το ενα fischer το αλλο roseicollis)ισχυει το ιδιο. Ακομα και αν τα πανε καλα πρεπει να τα εχω σε χωριστα κλουβια;
 
Συνήθως εμείς ελέγχουμε το πότε θα αναπαραχθούν με το αν θα τους βάλουμε φωλιά ή όχι.

Γενικά στην περίοδο της καραντίνας δεν πρέπει να είναι τα πουλιά στον ίδιο χώρο, είτε είναι σε εσωτερικό είτε σε εξωτερικό. Μπορείς το ένα να το βάλεις σε άλλο μπαλκόνι. Αν και δεν νομίζω πως το καινούριο πουλάκι θα έχει κάτι, καλό είναι να τηρήσεις τη καραντίνα.

Μπορείς να τα βάλεις στο ίδιο κλουβί εφόσον είναι φιλικά και τα πηγαίνουν καλά. Όμως θα πρέπει να προβληματιστείς όταν κι αν θελήσεις να τα ζευγαρώσεις (κι εφόσον πρόκειται για αρσενικό και θηλυκό), γιατί τα μικρά θα είναι υβρίδια.
 
δεν υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσουν απο μονα τουσ?

φυσικα κ υπαρχει! Τα δικα μου αρχισαν να ζευγαρωνουν χωρις να υπαρχει φωλια!
Κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι αν ειναι αρσ./θηλ. Οτι ειτε
α) θα ταιριαξουν κ θα γινουν ζευγαρι
β)ουτε ομως κ οτι δεν θα ζευγαρωσουν χωρις φωλια

Ειναι ζωντανα πλασματα, καποια πραγματα εχουν μια φυσικη ροη ασχετα με τις δικες μας επιθυμιες κ προθεσεις...
αν δεν θελεις ζευγαρωματα, το καλυτερο ειναι να εχεις πουλια του ιδιου φυλου
 
anatoly δυστυχωσ δεν ξερω ουτε τι φυλλο ειναι το ενα ουτε το αλλο. Τον κοκο-τωρινο πουλι-τον πηρα γι αρσενικο και αυτοσ που θα μου δωσει το αλλο πουλακι ειπε οτι ειναι μαλλον θηλυκο. Το αλλο που θα παρω ειναι πολυ μικρο για να φανει απ τα κοκαλακια. Μεσα στο επομενο2μηνο θα τα παω λογικα για dna test να μαι σιγουρη. 🙂
αν ειναι αρσενικο-θηλυκο θεωρω πωσ ειναι καλο να εχουν μια φωλια και ασ αποφασισουν μονα τουσ αν θα ζευγαρωσουν. Δε θα θελα να ζευγαρωσουν και επειδη δε θα τα δω ωστε να βαλω τη φωλια να πανε κριμα τα πουλακια..☹

shadylady εχω διαβασει τα σχετικα αρθρα με τα υβριδια και δεν καταλαβα το εξης:το προβλημα ειναι οτι τα παιδια δε θα ειναι γνησια και οτι πιθανον θα ειναι στειρα η οτι θα υπαρχει και προβλημα με την υγεια τουσ?-μεγαλο ποσοστο θνησιμοτητασ, προβληματα υγειασ κτλ...

για την καραντινα μου φαινεται πολυσ καιροσ 1μηνασ..10-12μερεσ δεν ειναι αρκετεσ?εφ οσον ο κυριοσ λογος ειναι το ανοσοποιητικο που πεφτει λογω στρεσ,τισ2-3πρωτεσ μερεσ δεν ειναι τα δυσκολ
α; Ειναι και πολυ μικρο-αρα θα συνηθισει και ευκολοτερα, ετσι δεν ειναι;

επειδη αυτο θα ειναι εξημερωμενο- τον κοκο το πηρα αγριο-μηπωσ θα πρεπει αμεσωσ-απο την πρωτη η δευτερη μερα ν ασχοληθω μαζι του;να το εχω πανω μου κτλ για να με συνηθισει και να μην ξαναγριεψει;η ισχυει ο,τι και στα αγρια;
 
αν ειναι αρσενικο-θηλυκο θεωρω πωσ ειναι καλο να εχουν μια φωλια και ασ αποφασισουν μονα τουσ αν θα ζευγαρωσουν. Δε θα θελα να ζευγαρωσουν και επειδη δε θα τα δω ωστε να βαλω τη φωλια να πανε κριμα τα πουλακια..☹

Μονο εχε υποψην σου οτι η φωλια δεν πρεπει να υπαρχει στο κλουβι ολο το χρονο! 🙂
 
; Ποσο καιρο το χρονο δηλαδη; Για να μη γεννανε συνεχεια κ εξαντληθουν; Για το καλοκαιρι μονο ξερω οτι καλο ειναι ν αποφευγεται..
 
shadylady εχω διαβασει τα σχετικα αρθρα με τα υβριδια και δεν καταλαβα το εξης:το προβλημα ειναι οτι τα παιδια δε θα ειναι γνησια και οτι πιθανον θα ειναι στειρα η οτι θα υπαρχει και προβλημα με την υγεια τουσ?

Τα πουλάκια δεν θα έχουν πρόβλημα με την υγεία τους... Απλά, αν θέλουμε να ζευγαρώσουμε τα πουλιά μας καλύτερα είναι να έχουμε πχ. ένα αρσενικό κι ένα θηλυκό roseicollis. Εκφυλίζουμε τα χαρακτηριστικά της κάθε ράτσας με το να ζευγαρώνουμε διαφορετικά είδη, και τα πουλιά που προκύπτουν μπορεί να είναι στείρα.

Μια παρόμοια συζήτηση περί υβριδίων: https://community.petbirds.gr/threads/Ποια-η-διαδικασία-της-σύλληψης-νεοσσού.16213/

για την καραντινα μου φαινεται πολυσ καιροσ 1μηνασ..10-12μερεσ δεν ειναι αρκετεσ?

Κανονικά η καραντίνα πρέπει να κρατάει 30 μέρες περίπου γιατί η ασθένεια που πιθανόν να έχει ένα πουλί μπορεί να μην εκδηλωθεί αμέσως, αλλά μπορεί να αργήσει να εκδηλωθεί.

επειδη αυτο θα ειναι εξημερωμενο- τον κοκο το πηρα αγριο-μηπωσ θα πρεπει αμεσωσ-απο την πρωτη η δευτερη μερα ν ασχοληθω μαζι του;να το εχω πανω μου κτλ για να με συνηθισει και να μην ξαναγριεψει;η ισχυει ο,τι και στα αγρια;

Για μενα, καλό είναι να το αφήσεις στο κλουβί τουλάχιστον 2-3 μέρες για να εξοικειωθεί με το περιβάλλον του.

Μονο εχε υποψην σου οτι η φωλια δεν πρεπει να υπαρχει στο κλουβι ολο το χρονο!
ποσο καιρο το χρονο δηλαδη;

Η Ανατολή εννοεί πως τη φωλιά δεν πρέπει να την αφήνουμε μόνιμα στο κλουβί, αλλά πρέπει να την βάζουμε όταν τα πουλιά είναι έτοιμα για αναπαραγωγή και οι συνθήκες το επιτρέπουν.
 
Back
Top