Αναπαραγωγή Νανάκι με κανονική κότα δίνει απογόνους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ξέρω πως τα νανάκια είναι εκπληκτικές μητέρες.
Ίσως επειδή σχετικά πρόσφατα μπήκαν σε εκτροφή και δεν έχουν χαθεί ή αλλάξει τα ένστικτα.
Πολλές φορές μάλιστα βάζουν αυγά κότας στα νανάκια και τα μεγαλώνουν επάξια και σωστά.
Μήπως @George98 τέτοιες περιπτώσεις έχεις δει;
 
Δίνει κανονικά απογόνους μεσαιου μεγέθους συνηθως και πραγματι οι νανες είναι οι καλύτερες κλώσες! Εχω δει να επωάζουν και να μεγαλώνουν ακόμα και αυγα γαλοπούλας!
 
Δίνει κανονικά απογόνους μεσαιου μεγέθους συνηθως και πραγματι οι νανες είναι οι καλύτερες κλώσες! Εχω δει να επωάζουν και να μεγαλώνουν ακόμα και αυγα γαλοπούλας!
Θα συμφωνήσω απόλυτα. Όμως όπως και στα καναρίνια είμαι της άποψης να μην χαλάμε τις ράτσες όχι μόνο στα μεγέθη.
 
Ξέρω πως τα νανάκια είναι εκπληκτικές μητέρες.
Ίσως επειδή σχετικά πρόσφατα μπήκαν σε εκτροφή και δεν έχουν χαθεί ή αλλάξει τα ένστικτα.
Πολλές φορές μάλιστα βάζουν αυγά κότας στα νανάκια και τα μεγαλώνουν επάξια και σωστά.
Μήπως @George98 τέτοιες περιπτώσεις έχεις δει;
Ισχύει αυτό που λες και για αυτό το λόγο ένας φίλος μου έκανε το εξής πείραμα. ζευγάρωσε κότες αυγοπαραγωγής με κόκορα νανάκι για να πετύχει κότες που θα γεννάνε αυγά και θα κλωσσάνε κιόλας. Τα πουλιά απο αυτή την διασταύρωση τα έχω δει και εγώ με τα μάτια μου
 
Εγώ δηλώνω άγνοια... Δεν ήξερα πως μπορεί να διασταυρωθούν νανάκια με κότες κανονικές, κυρίως πως ο νανάκος "φτάνει" τις μεγάλες πουλάδες... και πάνω απ' όλα πως μπορεί να αναπτυχθεί ένα μικρότερο "υβρίδιο" σε ένα μεγάλο κανονικό αυγό...
ζευγάρωσε κότες αυγοπαραγωγής με κόκορα νανάκι για να πετύχει κότες που θα γεννάνε αυγά και θα κλωσσάνε κιόλας.
Και προφανώς είναι γόνιμα αυτά τα κοτονανάκια...
Σωστά;
 
Εγώ δηλώνω άγνοια... Δεν ήξερα πως μπορεί να διασταυρωθούν νανάκια με κότες κανονικές, κυρίως πως ο νανάκος "φτάνει" τις μεγάλες πουλάδες... και πάνω απ' όλα πως μπορεί να αναπτυχθεί ένα μικρότερο "υβρίδιο" σε ένα μεγάλο κανονικό αυγό...

Και προφανώς είναι γόνιμα αυτά τα κοτονανάκια...
Σωστά;

Γιάννη έχει πολύ πλάκα το θέαμα, πολλές φορές το σεξ συνδυαζόταν με βόλτα.. 😀 Είναι δαιμονικά τα νανάκια ακόμη και σαν επιβήτορες. Για να μην πω που ορμάνε σαν τρελά να σε φάνε κάτι τελείως ανισόρροπα κοκοράκια. Τα είχαν οι παππούδες μου στο χωρό.

Αυτό με τα υβρίδια που λες και τη διαφορά μεγέθους, σκέψου τη διαφορά μεγέθους επίσης γαϊδάρου-αλόγου.
 
Είναι δαιμονικά τα νανάκια ακόμη και σαν επιβήτορες.
Τα έχω δει αρκετές φορές...
Πολύ επιθετικά...
Σε σημείο που με κάνει να αναρωτιέμαι πως αν ήταν στο μέγεθος του κανονικού κόκκορα τότε θα καθάριζαν κόσμο...
Αυτό με τα υβρίδια που λες και τη διαφορά μεγέθους, σκέψου τη διαφορά μεγέθους επίσης γαϊδάρου-αλόγου.
Εκεί υπάρχει κυοφορία στο μικρόσωμο γαϊδουράκι ενός μεγαλόσωμου μούλου που τελικά τον γεννά πολύ νωρίτερα εξ αιτίας του όγκου του. Αν όμως γίνει το αντίθετο;
Εδώ είναι η απορία μου.
 
...
Εκεί υπάρχει κυοφορία στο μικρόσωμο γαϊδουράκι ενός μεγαλόσωμου μούλου που τελικά τον γεννά πολύ νωρίτερα εξ αιτίας του όγκου του...

Όχι Γιάννη. Γάιδαρο με φοράδα βάζουν. Το αντίθετο δηλαδή αυτό που περιγράφεις δεν δίνει καλά υβρίδια και δεν συνηθίζεται.
 
Τα έχω δει αρκετές φορές...
Πολύ επιθετικά...
Σε σημείο που με κάνει να αναρωτιέμαι πως αν ήταν στο μέγεθος του κανονικού κόκκορα τότε θα καθάριζαν κόσμο...

Γι αυτο ειναι επιθετικά Γιάννη! Αντισταθμίζουν την έλλειψη όγκου με νεύρο και επιθετικότητα!
 
σε λίγο που θα εξαφανιστούν τα γαιδουράκια τα υβριδια τους θα είναι τόσο σπάνια όσο τα σπινοκάναρα!
 
Εγώ δηλώνω άγνοια... Δεν ήξερα πως μπορεί να διασταυρωθούν νανάκια με κότες κανονικές, κυρίως πως ο νανάκος "φτάνει" τις μεγάλες πουλάδες... και πάνω απ' όλα πως μπορεί να αναπτυχθεί ένα μικρότερο "υβρίδιο" σε ένα μεγάλο κανονικό αυγό...

Και προφανώς είναι γόνιμα αυτά τα κοτονανάκια...
Σωστά;
Με κάλυψαν τα παιδιά, να πω μόνο ότι έχει πολύ πλάκα ο μικρός νάνος οταν πηδάει σαν τον σπαιντερμαν και προσπαθεί να κουμαντάρει ολόκληρες κότες 😛
 
Ίσως επειδή σχετικά πρόσφατα μπήκαν σε εκτροφή και δεν έχουν χαθεί ή αλλάξει τα ένστικτα.
Γιάννη, αυτή άποψη προϋποθέτει το γεγονός ότι τα αποκαλούμενα νανάκια είναι η αρχέγονη φυλή της κότας. Έχω την εντύπωση όμως πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
 
Έχω την εντύπωση όμως πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
Πολύ πιθανόν Σταύρο... Δηλώνω άγνοια για τα των μεταλλάξεων της κότας.
Δηλαδή είναι από παλιά;
Εγώ πριν 25- 30 χρόνια περίπου πρωτοείδα...
 
Δεν γνωρίζω Γιάννη. Μου κάνει πάντως σε καλλωπιστική ράτσα που δημιουργήθηκε από τον άνθρωπο. Η συμπεριφορά αυτή δηλαδή μου κάνει περισσότερο για ένα χαρακτηριστικό που κληρονομήθηκε από τη μια ή και τις δύο ράτσες των οι γενητόρων, παρά για φυσικό ένστικτο, για αρχέγονο χαρακτηριστικό.
 
Back
Top