Φροντίδα Να έχω τα καναρίνια έξω ξεχωριστά ή όλα μαζί;

ThodorisK

PB New Member
Εγγραφή
23 Δεκ 2020
Μηνύματα
8
Πόλη
Περιστέρι
Είμαι ένας νέος,σχετικά,κάτοχος 6 αρσενικών καναρινιών.Υπό το φόβο αρπακτικών,είχα χάσει στο παρελθόν 2 πολύ αγαπημένα καναρινάκια,έχω φτιάξει μία κλούβα με πλέγμα και αεροπλάστ για την προστασία τους.Μέσα έχω βάλει σε τρεις ορόφους 3 ζυγαρώστρες 60άρες χωρισμένες φυσικά μεταξύ τους και χωρίς το ένα να βλέπει το άλλο.Το θέμα είναι οτι 2 από τα πουλιά τα οποία ζουν στην ίδια ζευγαρώστρα καλαηδούν ελάχιστα αλλά όταν τα χωρίζω χαλάνε το κόσμο.Η γνώμη σας είναι να τα έζω σε χωριστά εντελώς κλουβιά ή να τα αφήσω όπως είναι και θα συνηθήσουν.
 
Θοδωρή καλώς ήρθες.
Πρόκειται για τη ζευγαρώστρα που βρίσκεται σε άκρο (η κάτω κάτω ή πάνω πάνω);
Αν ναι, δοκίμασε να την τοποθετήσεις σε πιο φωτεινό σημείο, μήπως και τα πουλάκια ξεκινήσουν να κελαηδούν περισσότερο
 
Η συγκεκριμένη ζευγαρώστρα είναι στη μέση.Θα τις αλλάξω και θέση για να δοκιμάσω και αυτή την εκδοχή.Απλα σκέφτομαι μήπως επειδή βρίσκονται στην ίδια ζευγαρώστρα όταν το ένα πουλί χοροπηδάει στο δικό του μέρος ταράζει το άλλο και είναι και τα δύο σε μία συνεχή αναζήτηση αυτών των δονήσεων που περνάει στο άλλο μισό του κλουβιού.Δεν τον αισθάνονται χώρο τους δηλαδή...
 
@ThodorisK πρώτα-πρώτα η αίσθησή σου είναι σωστή και έπειτα το ένα διαμέρισμα της ζευγαρώστρας είναι πολύ μικρό για μόνιμη διαμονή ενός καναρινιού.
...να συμπληρώσω...ακόμα και αν η ζευγαρώστρα είναι 60cm
 
...όταν το ένα πουλί χοροπηδάει στο δικό του μέρος ταράζει το άλλο και είναι και τα δύο σε μία συνεχή αναζήτηση αυτών των δονήσεων...

Αρκεί που νιώθει/αισθάνεται τη παρουσία του άλλου...
[automerge]1608733702[/automerge]
...να συμπληρώσω...ακόμα και αν η ζευγαρώστρα είναι 60cm
Μα για 60άρα μιλάμε...
Σε 40άρα το ένα διαμέρισμα δεν είναι απλώς ακατάλληλο αλλά απαράδεκτο...
 
Οπότε θα ήταν προτιμότερο να τα χωρίσω το καθένα σε 40αρι κλουβί;Φαντάζομαι είναι το ιδανικό απο θέμα χώρου έτσι ώστε και το κάθε πουλί να το ορίσει ως περιοχή του.
 
@ThodorisK προσωπικά τα αρσενικά τα έχω μόνα τους σε 60άρες, εδώ ισχύει το μεγαλύτερο είναι το καλύτερο, φυσικά έχω τον ανάλογο χώρο...
Πάντως η 40άρα ζευγαρώστρα είναι αξιοπρεπέστατη για ένα πουλάκι!
 
Back
Top