Γενικά Να αγοράσω εκλέκτους, ρίνγκνεκ ή Σενεγάλης;

Akislakkia

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2020
Μηνύματα
16
Πόλη
Wuppertal
Γεια σην παρέα θα ήθελα βοήθεια για αγορά παπαγάλου ανάμεσα στα 3 παραπάνω .είναι κοντά στην τιμή γιαυτο κ ο προβληματισμός. Θα ήθελα ένα παιχνιδιάρικο έξυπνο κ (εύκολο) πουλί να μπορεί να μείνει 8 ώρες για 2 μέρες την εβδομάδα μόνο του χωρίς πολλά προβλήματα να είναι ήσυχο σχετικά κ να δεχτεί ένα παιδί όπως κ να χρειάζεται λιγότερη φροντίδα

.Το ξέρω ότι θα πείτε διαφορά περί φροντίδας κ ησυχίας κ για το εύκολο είμαι πρώην κάτοχος ζακο εννοώ λοιπόν με τα παραπάνω ότι ένας Σενεγάλης είναι πιο εύκολος από έναν ζακο σε μια γενικότητα
Ευχαριστώ
 
@Akislakkia όλα τα ζωντανά πέρα από το κάθε είδος έχει τον δικό του χαρακτήρα πχ μπορεί να πάρεις ένα ρικνετ και να Μν έχει καμία σχέση με αυτά που περιγράφουν είναι ανάλογος το πουλάκι και πως το μεγαλώνεις τώρα αφού ρωτάς την γνώμη μας εγώ θα σου έλεγα εκλεκτους που είναι πολύ ιδιαίτερα πτηνά και πολύ όμορφα χωρίς να άδικο και τα άλλα βέβαια απλά τους έχω λίγο παραπάνω αδυναμία πάντα ήθελα ένα τέτοιο ..
[automerge]1613730653[/automerge]
Και όσο αφορά την φροντίδα όλα τα πουλιά θέλουν φροντίδα είναι ακριβώς αυτό που σου είπα και πριν είναι όπως τα μάθεις όλα τα πουλάκια θέλουν πρόγραμμα για να νιώθουν ασφάλεια ...
 
@Despina grigo123
Σε ευχαριστώ για την απάντηση
Είναι υπέροχοι οι εκλεκτούς αλλά τους θεωρό δύσκολους/ιδιετερο τους δλδ θέλουν φρούτα λαχανικά κατά βάσικη τροφή ,έχουν αρκετό μέγεθος κ έχουν κ θέματα με την ψυχολογία οταν δουλεύω δεν θέλω να αφήνω 8 ωρεσ Φρούτα στο κλουβί ούτε με το παραμικρό να αρχίσει να μαδαει όποτε μπήκα σε σκέψη κάτι πιο μικρό κ ευέλικτο θα ήθελα καθαρά εμπειρικά σχόλια μιας κ βασικές πληροφορίες υπάρχουν . Θέλω να μάθω τι ισχύει κ τι όχι η λύσεις κάποιον θεμάτων
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
Νομίζω ότι οThread 'Παπαγάλοι Εκλέκτους (Eclectus roratus)' https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-Εκλέκτους-eclectus-roratus.5223/ είναι δύο ίσως και τρεις φορές πιο ακριβα από τα αλλά είδη.Ringneck βρίσκεις από 150€,Σενεγάλης περίπου 300€,eclectus κάτω από 800€ δύσκολο (ειδικά αρσενικό).Θα συμφωνήσω κι εγώ αγάπη και καθημερινή αλληλεπίδραση είναι το μυστικό.
 
@Vada σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο αλλά και η άλλη γλυκουλια αν τα έχεις μάθει να είναι συνέχεια μαζί σου το ίδιο θα γίνει η μόνη διαφορά ότι δν θα αρχίσει να βγάζει τα πούπουλα του θα το δείξουν με άλλη συμπεριφορά πχ η σελεγαλης γίνονται μετά εκδικητική αν τους αφήσεις..όπως και τα ρικνετ και τώρα για τη. Διατροφή όλα τα πτηνά πρέπει να τρώνε φρούτα και λαχανικά σε καθημερινή βάση τώρα η επιλογή είναι καθαρά δικιά σου το τι θες εσύ ..το κάθε πουλάκι έχει το δικό του χαρακτήρα
 
Back
Top