Αναπαραγωγή Να αλλαξω την φωλια τωρα που μεγαλωσαν;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zeus85
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zeus85

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2009
Μηνύματα
22
Πόλη
Αθήνα
Έχω μια εξωτερική φωλιά με 4 νεοσσούς 9 ημερών. Τώρα έχουν αρχίσει σιγά σιγά να βγάζουν τον πισινό τους έξω από την φωλιά για να αφοδεύσουν. Κάποια όμως από τα κακά τους έχουν πέσει μέσα στην φωλιά και έχουν κολλήσει και για να τα βγάλω θα πρέπει να αφαιρέσω το μισό νήμα! Αν τους αλλάξω τη φωλιά και βάλω άλλη με νέο νήμα λέτε να υπάρχει πρόβλημα; Ευχαριστώ!
 
μην πειραξεισ την φωλια η μητερατουσ φροντιζει για ολα.στην φωλια θα παρεμβεισ μονο οταν δεν την χρειαζονται.συγχαριτιρια για την επιτυχιασου.
 
Το ΄χα κάνει αυτό εγώ σε 4 νεοσσούς 7-10 ημερών
χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως. Έβαλα τους
νεοσσούς σε ζεστό μέρος κ με γρήγορες κινήσεις
αφαίρεσα το νήμα,έπλυνα την φωλιά κ έβαλα ένα
καθαρό υφασματάκι κ τους νεοσσούς από πάνω.
Είχαν κ πιο πολύ χώρο μετά.
Φυσικά συνέχισαν να ταΐζουν οι γονείς τους, αλλά
πιστεύω ήταν κάπως παρακινδυνευμένο αυτό π ΄κανα
γιατί υπάρχει περίπτωση να μην αναγνωρίσει η κανάρα την
μυρωδιά της στην φωλιά. Για αυτό καλύτερη λύση είναι η
τοποθέτηση τσόχας στην φωλιά που έχει πει ο κ Μάκης. 🙂
 
Το ξέρω το κόλπο με την τσόχα αλλά δεν είχα βάλει! Λέω να το αφήσω για τώρα μέχρι να μεγαλώσουν κι'άλλο οι νεοσσοί! Ευχαριστώ
 
άφησέ την καλύτερα γιατί όλες οι θηλυκές δεν είναι ίδιες και δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από θηλυκά των συνομιλητών σου! Μόνο πειραματιζόμενος από μόνος σου θα έχεις ασφαλή συμπεράσματα από τα πουλιά σου! Αν θες ρισκάρισέ το αλλά έτσι μόνο θα ξέρεις τι να κάνεις την επόμενη φορά!
 
άφησέ την καλύτερα γιατί όλες οι θηλυκές δεν είναι ίδιες και δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από θηλυκά των συνομιλητών σου! Μόνο πειραματιζόμενος από μόνος σου θα έχεις ασφαλή συμπεράσματα από τα πουλιά σου! Αν θες ρισκάρισέ το αλλά έτσι μόνο θα ξέρεις τι να κάνεις την επόμενη φορά!

Θα περιμένω μέχρι να πάει στο απροχώρητο η κατάσταση μέσα στη φωλιά! Και μετά δοκιμάζω την τύχη μου! Αν και πρωτάρα η θηλυκιά ευτυχώς ο κάναρος είναι καλός και αν κάνει κάτι στραβό την κυνηγάει! Και κάτι άσχετο και εγώ ζωικάριος είμαι!
 
Έχω μια εξωτερική φωλιά με 4 νεοσσούς 9 ημερών. Τώρα έχουν αρχίσει σιγά σιγά να βγάζουν τον πισινό τους έξω από την φωλιά για να αφοδεύσουν. Κάποια όμως από τα κακά τους έχουν πέσει μέσα στην φωλιά και έχουν κολλήσει και για να τα βγάλω θα πρέπει να αφαιρέσω το μισό νήμα! Αν τους αλλάξω τη φωλιά και βάλω άλλη με νέο νήμα λέτε να υπάρχει πρόβλημα; Ευχαριστώ!
δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα!
 
Εγω οταν ηταν 9 ημερων οι νεοσσοι αφαιρεσα το νημα απο την τσοχα για μεγαλυτερη καθαριοτητα και δεν ειχα προβλημα. Τωρα εσυ ξερεις καλυτερα αν το θυληκο σου ειναι δυστροπο η οχι. 😉
 
κι εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με νεοσσους 6 ημερων.η καναρα δεν τους καθαριζει την φωλια.υπαρχει καποιος κινδυνος;θα πρεπει να κανω εγω κατι;
 
Αν υπαρχουν κουτσουλιες μεσα στην φωλια βγαλε τους νεοσσους προσεκτικα και βαλτους προσωρινα σε μια αλλη φωλια με τσοχα εν συνεχεια καθαρισε την φωλια και βαλε μεσα μια καθαρη τσοχα και ξανατοποθετησε τους στην αρχικη φωλια τους. Νομιζω οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα
 
δεν ειχα βαλει τσοχα. Μπορει να με βοηθησει καποιος; Που την προμηθευομαι; Πως την τοποθετω; Ευχαριστω! Επισης αν προσπαθησω να καθαρισω απ ευθειας την φωλια;
 
Τωρα ομως που δεν εβαλα και τα πουλια ειναι μιας εβδομαδας τι θα πρεπει να κανω που η φωλια τους ειναι βρωμικη;
 
Ειναι πολύ βρώμικη η φωλιά; Συνήθως η καναρα φροντίζει για τον καθαρισμό της, αλλα άν οι ένοικοι είναι πολλοί και "παραγωγικοί", τι να πρωτοκανει και εκεινη:D
Εκείνο που μπορείς να κανεις αν δεν βρεις τσόχα, είναι να βγαλεις για λιγο την φωλιά (βαζοντας τα μικρά για λιγα λεπτά σε ενα βαθύ σκεύος) να την πλύνεις καλα καλά και να στρώσεις την φωλια με καθαρό υλικό που περισσεύει και να ξαναβάλεις μέσα τα μωρά, ελπίζοντας να μην ενοχληθεί η κανάρα. Πρόσεξε να μην βάλεις πολύ υλικό και με το μπες βγες της κανάρας στη φωλιά, συμπαρασύρει έξω τους νεοσσους.

Αν βρεις τσόχα, αφου πλύνεις την φωλιά, στρώσε την τσόχα με τον τροπο που περιγραφει ο Κ. Μακης στα λινκ που σου παρεθεσα.
Μια άλλη λυση είναι να παρεις ενα μωρομάντηλο και να καθαρισεις τα εξωτερικά τοιχώματα της φωλιάς αφήνοντας ανεπαφο το εσωτερικό. Καλη επιτυχια!
 
Back
Top