Γενικά Να ανταλλάξω τους umbrella cockatoo με lesser;

m1chal1s

PB New Member
Εγγραφή
14 Μαρ 2016
Μηνύματα
54
Πόλη
Αθήνα
Οι lesser cockatoo τι λένε. Αξίζει τον κόπο σαν πουλιά να ασχοληθώ ή είναι πιο καλά να μείνω με τους umbrella? κάποιος γνωστός θέλει να ανταλλάκσουμε τα ζευγάρια μας και να μου δώσει λεφτά γιατί του αρέσουν οι umbrella
 
Το μόνο πλεονέκτημα των lesser είναι πως είναι κάπως λιγότερο θορυβώδεις.
Προσωπικά ως ομορφιά προτιμώ τους umbrella με το μπλε περίγραμμα των ματιών, το μεγαλύτερο μέγεθος. Και βέβαια είναι πιο καλοί μίμοι. Στην θέση σου δεν θα τους άλλαζα, τώρα, αυτό είναι εντελώς προσωπικό, ιδίως αν τους θέλεις για εκτροφική αναπαραγωγή.
 
Το μόνο πλεονέκτημα των lesser είναι πως είναι κάπως λιγότερο θορυβώδεις.
Προσωπικά ως ομορφιά προτιμώ τους umbrella με το μπλε περίγραμμα των ματιών, το μεγαλύτερο μέγεθος. Και βέβαια είναι πιο καλοί μίμοι. Στην θέση σου δεν θα τους άλλαζα, τώρα, αυτό είναι εντελώς προσωπικό, ιδίως αν τους θέλεις για εκτροφική αναπαραγωγή.

Aυτή είναι και η δικιά μου γνώμη. Επίσης οι umbrella μαζί με τους green winged macaws που έχεις είναι τα 2 είδη που θα ήθελα να έχω πέρα απο τις αμαζόνες.
 
και σε μένα αυτά τα 2 είδη μου αρέσουν από τα προσιτά οικονομικά, μετά μου αρέσουν οι υάκινθοι και οι black palm cockatoo. τον θόρυβο σκέφτομαι.
 
Ε δεν είναι πιο θορυβώδεις από τους μακάω. Γιατί έχεις πρόβλημα με τους γείτονες; Ή πιστεύεις ότι θα προκαλούνται μεταξύ τους τα είδη και θα φωνάζουν περισσότερο; Υπ' όψιν αυτό θα μπορούσε να συμβεί και με λιγότερο φωνακλάδικα είδη, δηλαδή να παρασύρονται.
 
οι μακαο φωνάζουν 2-3 φορές την μέρα το πολύ, από 10 δευτερόλεπτα κάθε φορά. Οι αμπρέλλα από τις 6 το απόγευμα μέχρι τις 8 το βράδυ ασταμάτητα, συν ακόμα 4-5 φορές μέσα στην μέρα.
 
Ναι αλλά μην ξεχνάς πως τους έχεις λίγο καιρό και βρίσκονται σε περίοδο προσαρμογής και σε άβολο κλουβί. Δεν έχεις δει την προσωπικότητά τους ακόμα. Εδώ μας απασχολούν θέματα υγείας, βιολογικά, ψυχοσωματικά; Πρέπει να γνωματεύσει γιατρός.
 
οι μακαο φωνάζουν 2-3 φορές την μέρα το πολύ, από 10 δευτερόλεπτα κάθε φορά. Οι αμπρέλλα από τις 6 το απόγευμα μέχρι τις 8 το βράδυ ασταμάτητα, συν ακόμα 4-5 φορές μέσα στην μέρα.


Έτσι είναι όταν έχεις πολλά πουλιά κι ειδικά σε ζευγάρια. Εγώ πριν χωρίσω τις 4 αμαζόνες μεταξύ τους σε τελείως διαφορετικά μέρη όπου να μην ακούν καν οι μεν τους δε, κοντεύαμε να τρελαθούμε.
 
απόψε ήταν πραγματικά ανυπόφοροι. μέχρι τισ 9"30 έκλαιγαν ασταμάτητα. στο τέλος σκέπασα το κλουβί με μια κουρτίνα και σταμάτησαν. μάλλον αυτό θα κάνω κάθε βράδυ
 
απόψε ήταν πραγματικά ανυπόφοροι. μέχρι τισ 9"30 έκλαιγαν ασταμάτητα. στο τέλος σκέπασα το κλουβί με μια κουρτίνα και σταμάτησαν. μάλλον αυτό θα κάνω κάθε βράδυ
Οι περισσότεροι αυτά τα πουλιά δεν τα κρατούν δίπλα στα σπίτια τους γι αυτόν το λόγο αλλά σε ξεχωριστό εκτροφείο. Αν χωρίσεις τα δυο ζευγάρια ώστε να μην ακούν τους Μακάο ίσως γίνουν πιο υποφερτοι.
 
οι μακαο φωνάζουν 2-3 φορές την μέρα το πολύ, από 10 δευτερόλεπτα κάθε φορά. Οι αμπρέλλα από τις 6 το απόγευμα μέχρι τις 8 το βράδυ ασταμάτητα, συν ακόμα 4-5 φορές μέσα στην μέρα.

Πω πω διαβάζω και ανατρίχιασα ήδη!
Φαντάζομαι δεν έχεις διπλα γείτονες η καταστήματα που μπορεί να κάνουν παράπονα;
 
Back
Top