Διατροφή Να αντικαταστησω το κεχρι με γκοτζι μπερυ και σπορια;

Foudoukos

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιουν 2014
Μηνύματα
124
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα παιδια... Θελω να σταματησω να βαζω αναμεικτη τροφη στο παπαγαλακι μου... και σκεφτομαι το κεχρι που εχει μεσα η αναμεικτη να το αντικαταστησω με κρανμπερι... Δηλαδη να βαζω κρανμπερι και σπορια μεσα στην ταιστρα... Θα ειναι καλυτερα πιστευετε;

Γκοτζιμπερι βασικα
 
Τι κρανμπερι και γκοτζι μπερι; Ειναι αυτα τροφες για παπαγαλακια; Οχι δεν μπορεις να αλλαξεις το μιγμα τους με αυτα. Ειναι ελλιπης σαν διατροφη και τα γκοτζι μπερι σχεδον απαγορευονται, ειδικα σε τοσο μικρου μεγεθους πουλια.

Τα σπορια που λες τι σπορια ειναι;
 
Αχα ηθελα να ξερω γιατι παρατηρω τις κουτσουλιες του και πολλες φορες εχει απ αυτα τα κιτρινα μπιλακια μεσα παρολο που η κουτσουλια εχει το χρωμα και το σχημα που πρεπει

Για μεσσαιου μεγεθους παπαγαλακια...
 
Η παρέμβαση στα συστατικά στοιχεία της διατροφής των πουλιών, γίνεται και μάλιστα πειραματικά από πάρα πολύ έμπειρα άτομα.
Εγώ δεν θα το έκανα ποτέ και δεν το συστήνω σε κανέναν. Διαλέγουμε μια καλή μάρκα και ταίζουμε τα πουλιά μας.
Αν έχει κάτι στις κουτσουλιές, πρέπει να μας πεις τι διατροφή και περιποίηση ακολουθείς και να δούμε τις κουτσουλιές.

Για μεσσαιου μεγεθους παπαγαλακια...
πες μας τι παπαγάλοι είναι, μυστικό είναι; :)
 
Τις κουτσουλιες θα τις ανεβασω σε 3-4 ωριτσες που θα μαι σπιτι... Του δινω μηλο, νεκταρινι και αχλαδια ενναλαξ μεσα στη βδομαδα απο λαχανικα τρωει πολυ τα βλητα το δυοσμο και απο προχθες και ανηθο... επισης δινω κεχρι σενεγαλης και αναμεικτη που εχει παντα μεσα στο κλουβακι του... απλα αυτο που με απασχολει ειναι οτι οι κουτσουλιες μπορει 10 συνεχομενες να μην εχουν μεσα αυτα τα μπιλακια και η 11 να χει...

Ρινκνεκ ειναι ο δικος μου
 
Ποια μπιλάκια; Οι κουτσουλιές είναι δίχρωμες, πράσινο σκούρο και άσπρο. Μπορεί το χρώμα να αλλάζει καθώς και η υφή αναλόγως της διατροφής. Αν τρώει ροδάκινο, λογικά θα είναι λιγότερο σφιχτές από τις ημέρες που θα τρώει σκέτα σπόρια.
Γενικά βλέπω ότι του δίνεις ποικιλία. Πρόσεξες αν αποφεύγει κάποια τρόφιμα;
 
Τα τρωει ολα μαρια.. μπιλακια εννοω αυτα που εχει μεσα στην αναμεικτη... και ναι οι κουτσουλιες ειναι παντα ετσι διχρωμες
 
Ποια τροφή δίνεις; Κάτι κόκκινα πράσινα χρωματιστά είναι τα μπιλλάκια;
 
Δεν δινω καποια συγκεκριμενη μαρκα.. σημερα εχω χρονο και θα παω να παρω της βερσελ λαγκα.. Τα μπιλακια ειναι κιτρινα στρογγυλα.. και δεν βγαζει παντα με τις κουτσουλιες αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι μαλλον τα κατεβαζει αμασιτα...
 
Προφανώς είναι άπεπτα και ακατάλληλα. Αφού τον προσέχεις, πρόσεξε την μάρκα που του δίνεις και ποτέ χύμα. Κρίμα είναι. Για πιο φθηνά μπορείς να ψάξεις μεγάλη συσκευασία και να την συντηρείς εσύ σε σκοτεινό σημείο χωρίς υγρασία και σε κάποιο μεγάλο δοχείο που κλείνει καλά. Αν έχεις καλές σχέσεις με κάποιο petshop, χαρίζουν κατά καιρούς μεγάλα μεταλλικά δοχεία για τροφές γατιών. Εγώ εκεί συντηρώ το τσουβάλι και κατά καιρούς βγάζω λίγο που το βάζω σε τάπερ για καθημερινή χρήση.
 
Αυτο θα κανω μαρια... απλα δεν εβρισκα χρονο... Θα παω σημερα και αργοτερα θα σας βαλω και μια φωτο για να καταλαβετε καλυτερα...
 
Back
Top