Αναπαραγωγή Να απομακρυνω τα μεγάλα και να μεινουν τα μικρα για να ταιζονται;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Παιδια.. Εχω πεντε νεοσσούς στην φωλια. Οι τρείς βγηκαν την ιδια μερα και ειναι 4 ημερών, το 4ο ειναι 3 ημερων και το 5ο ειναι 2. Ειναι πιο ανεπτυγμένα και προφανώς τρωνε και περισσοτερο. Εχω αλλαξει την φωλια σε μεγαλυτερη και μεσα εβαλα μονο τσόχα. Για να υπαρχει περισσότερος χωρος. Θέλω να ρωτησω. Επειδη βλεπω τα πιο μεγαλα παντα ταισμενα μπορω μεσα στην ημερα να απομακρυνω τα 3 και να μενουν τα μικρα ετσι ωστε να ταιζονται; Δεν εχω αλλο ζευγαρι με τοσο μικρους νεοσσούς για να μεταφερω. Ξερω πως αν αντικαθιστουσα τα αυγα με πλαστικά δεν θα ειχα προβλημα.
 
Δυστυχώς δεν μπορείς να το κάνεις.
Η ύπαρξη παραμάνας θα βοηθούσε αρκετά... ώστε να "ελαφρύνει" το έργο των καναρινιών.
Αφού δεν υπάρχει το μόνο που ενδείκνυται είναι ένα σταθερό, τακτικό τάισμα των μικρών από σένα, αμέσως μετά το τάισμα των γονιών. Δηλαδή θα περιμένεις οι γονείς να ταΐσουν τα μικρά και μόλις τελειώσουν αμέσως θα βοηθάς εσύ.
Να ξέρεις όμως.. αν οι γονείς είναι όπως πρέπει κι ο πατέρας τροφοδοτεί σωστά δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Εσύ να βάζεις πολύ και πλούσια τροφοδοσία...
Αλήθεια Αριάδνη, τι τους δίνεις;
 
Αυγο το πρωι καθε μερα. Αν εχω την δυνατοτητα βαζω και το απογευμα.
Βαζω μηλο και μαρουλι στις δεκα μερες και πανω. Συνεχιζω και αυγο κσι αυγοτροφη.
 
Ο αρσενικος τα ταιζει με την μανα απο την πρωτη μερα. Αλλα ειναι μικρα πολυ.. Μάκαρι να πανε ολα καλα.
 
Η ύπαρξη παραμάνας θα βοηθούσε αρκετά... ώστε να "ελαφρύνει" το έργο των καναρινιών.
Όπως έχεις πει εσύ θα ελάφρυνε το έργο μόνο αν έβαζε τα 2 τελευταία αυγά ή αν η παραμάνα είχε μικρά ίδιας ηλικίας! 😉

Μάκαρι να πανε ολα καλα.
Θα πάνε! Αν τα ελέγχεις συχνά και διακριτικά και ταίζεις λίγο και εσύ! 😉
 
Back
Top