Φροντίδα Να αρχίσω την εκπαίδευση ομιλάς της κονούρας μου;

Christos1964

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2016
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
εχω ενα αρσενικο Green cheek Conure τριων μηνων.
Ειμαστε μαζι πολλες ωρες της μερας. (ειναι ελευθερο εννοω). Στο κλουβι μπαινει για φαγητο και υπνο. Η ερωτηση ειναι σε ποια ηλικια να αρχισω
την εκπαιδευση της ομιλιας και με ποιο τροπο. Ξερω οτι δεν μπορει να μιλησει καλα και καθαρα αυτο το ειδος, αλλα εστω αυτα που θα καταφερω να τον κανω να πει. σας ευχαριστω πολυ
 

Συνημμένα

  • IMG_20211216_091119.webp
    IMG_20211216_091119.webp
    30,2 KB · Προβολές: 55
@Nausicaa σχεδον ολη την ωρα ειναι πανω μου και μου τσιμπαει τα αυτια, παιζει με την αλυσιδα μου κτλ. Δεν θελει να ειναι μονος του καθολου. οταν παω σε αλλο δωματιο και αυτος ειναι - οχι πανω μου- με ακολουθει τρεχοντας. εχει πολυ πλακα
 
Ξεκινάς με το να επαναλαμβάνεις μικρές λεξούλες. Δεν έχει σημασία η ηλικία. Ο δικός μου πάντως 9 μηνών αρσενικό green cheek μόνο τον ήχο από τα φιλάκια έμαθε και να σφυρίζει. Δεν μας απασχολεί εμάς το θέμα ομιλίας για αυτό δεν ασχοληθήκαμε παραπάνω.
 
Πρεπει να του λες συχνα τις λεξεις που θελεις να του μαθεις συλλαβιστα αργα και καθαρα. Καλυτερα να χρησιμοποιεις ευκολες και μικρες λεξεις, επισης μπορεις να του βαζεις ηχογραφημενες λεξεις απο καποια συσκευη και οταν λειπεις να την τοποθετεις κοντα του και να ακουει, για λιγοτερο κοπο. Κανε τις προσπαθειες σου αλλα νομιζω πως αν ειναι να μιλησει θα μιλησει, και μονο που θα ακουει το ονομα του συχνα αν ειναι που θα μιλησει θα το πει καποια στιγμη απο μονος του. Ο δικος μου κονιουρος δε μιλαει απλα εμαθε να μιμειται καπως το ονομα του η μαλλον το λεει αλλα καθολου καθαρα. Υπεροχο ειδος παντως αλλα απο ομιλια δεν το κατεχει.
 
Back
Top