Αναπαραγωγή Να αρχισω προετοιμασια για ζευγαρωμα στα μπατζι;

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος
ο αρσενικος προσπαθει να κατακτησει τη θηλυκια... Βαζει το ποδι πανω της και αυτη "στηνετε"... Το εχουν ξανακανει πριν καποιους μηνες αλλα δεν ηθελα να ζευγαρωσουν επιδη η θηλυκια ηταν μικρη, δεν ξερω τι ηλικια εχει αλλα εχει ροζ-μπεζ χαλινο... Να κανω προετοιμασια με αυγο κτλ και να βαλω φωλια;η ειναι μικρη ακομα; Πρεπει να εχει καφ σκουρο χαλινο για να ζευγαρωσει ή δεν ειναι αναγκεο;
 
πρεπει να ειναι γυρο στα 9 μηνων... Ενα μηνα κατω.. Ενα μηνα πανω...
απο 8 μηνων και πανω δεν ειναι οκ για ζευγαρωμα;αν ειναι τα βαζω και αργοτερα αλλα βλεπω οτι θελουν...
 
Αγγελε κατα τη γνωμη μου καλυτερα να ειναι περιπου ενος ετους ωστε να ειναι περισσοτερες οι πιθανοτητες να κυλισουν ολα ομαλα οπως εγινε και με τα κοκατιλ σου. Οταν το θηλυκο ειναι ετοιμο για να ζευγαρωσει τοτε συνηθως αλλαζει χρωμα ο χαλινος της και σκουραινει. Την προηγουμενη φορα ετσι ειχε γινει με αυτην; Γνωμη μου ειναι να περιμενεις λιγο ακομη. Εξαλλου εχεις ακομη μωρα να φροντισεις!
 
αυτη στηνετε αλλα ο χαλινος ειναι μπεζ, δεν δινω αυγο ουτε βιταμινες στο νερο... Μονο σπορους και φρουτα... Οκ... Θα τα βαλω σε κανα 2 μηνο! Ελπιζω να μην εχουμε κανενα αυγο στο πατο...
 
αυτη στηνετε αλλα ο χαλινος ειναι μπεζ, δεν δινω αυγο ουτε βιταμινες στο νερο... Μονο σπορους και φρουτα... Οκ... Θα τα βαλω σε κανα 2 μηνο! Ελπιζω να μην εχουμε κανενα αυγο στο πατο...

Εαν τα δεις και ζευγαρωνουν αρκετα συχνα και θελεις να τα διακοψεις κανε οτι εκανες και την προηγουμενη φορα. Υπολογισε μονο να μην πεσει η αναπαραγωγη μεσα στο καλοκαιρι λογω ζεστης. 😉
 
τοτε... Θα τα βαλω το σεπτεμβρη... Τοτε θα ειναι οκ και εποχιακα και ηλικιακα!
 
κι εμενα παιδια μικρα ηταν τα μπατζι μου οταν τα ειχα παρει δηλαδη κατω του ενος ετους και μολις τα βαλα φωλια μου γεννησαν αυγα απο τα οποια βγηκε μονο το ενα το πουλακι και αυτο στην πορεια ψοφισε ακομα δεν ξερω το γιατι. Τα αφησα ετσι με την φωλια και ξαναγεννησαν 4 αυγα και μου βγαλανε 3 πουλακια. Εχουν μεγαλωση τωρα πια και βγηκαν και απο την φωλια.ηδη τρωνε απο μονα τους. Και παλι η θυληκια σημερα που τα καθαριζα ειδα οτι εχει ξαναγεννησει 3 αυγα. Δεν τα πειραζω τα αφηνω ετσι και βλεπουμε. Αυτα απο μενα. Τωρα απο κει και περα κρινεται κι εσεις τι ειναι το καλυτερο.ΑΑΑ ξεχασα να σας πω οτι οταν ηταν να ζευγαρωσουν της θυληκιας τα ρουθουνια γινανε καπως σαν καφε-μπορντω, πολυ σκουρα.
 
Back
Top