Φροντίδα Να αφήσω έξω τα Πάρροτλετ τώρα που χειμωνιάζει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gkontos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gkontos

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαρ 2014
Μηνύματα
56
Καλημέρα φίλοι μου

Άρχισε σιγά σιγά να χειμωνιάζει
Και έχω κάποιες απορίες...
Μέχρι τώρα το κλουβάκι των παρροτλετ μου το είχα έξω στην βεράντα...
Πρέπει να το μεταφέρω μέσα στο σπίτι; Ή μπορούν να αντέξουν το κρύο;

Γενικά τι κάνω τώρα που θα μπει ο χειμώνας
 
αναλογως τι κρυο κανει εκει, αν φυσαει αερας στο μερος που θα τα εχεις. Μεσα θα ηταν καλυτερα εφοσον ειχαν την δικη τους μερια χωρις οχλησεις, χωρις αναμμενα φωτα το βραδυ. Αν τα αφησεις εξω θα πρεπεινα λαβεις μετρα κατα του κρυου. Καλο θα ηταν να μπουν σε απανεμο μερος που να χτυπαει ο ηλιος εστω για λιγο και να εχεις κανει μια κατασκευη αν γινεται, να εχεις καλυμμενο το κλουβι με ναυλον στις 3 πλευρες.
 
Χμμ τι άλλο μπορώ να κάνω για να τα βοηθήσω;
 
μπορεις να το σκεπαζεις το βραδακι με ενα σεντονι ολο το κλουβι, δεν εχει αναγκη για να σκασουν.
και ετσι θα μπορεις να το εχεις εξω συνεχεια σε ενα σημειο που να μην το βαραει ο βοριας και η βροχη.
Επισης αν το βαζεις μεσα πριν το βγαλεις εξω και κανει κρυο να αφησεις για αρχη την πορτα ανοιχτη για να παρουν λιγο την εξωτερικη θερμοκρασια ωστε να μην σου κρυωσουν με την αποτωμη αλλαγη της θερμοκρασιας.
 
Αυτά τα πουλάκια τα πήρες πολύ μωρά, τα τάισες στο χέρι, δεν έχουν πάρει τα απαραίτητα αντισώματα από τους γονείς τους και όλη αυτή η προσπάθεια υποτίθεται έγινε για να υπάρχει επικοινωνία μ' εσένα και αλληλεπίδραση, να είναι ήμερα και παιχνιδιάρικα. Τώρα σκέφτεσαι να τ' αφήσεις έξω τον χειμώνα, συγγνώμη δεν κολλάει η αρχή με την συνέχεια της ιστορίας.
Προσωπικά είμαι αντίθετη γιατί πιστεύω ότι είναι ευαίσθητα οργανικά και ως έξυπνα πουλιά, θα αντιμετωπισουν και ψυχολογικά από την απομόνωση.
 
Απλά για να μην βγάζουμε συμπέρασματα από μόνοι μας

Την μέρα όταν είμαι σπίτι είναι μαζί μου.. Το βράδυ τα βάζω στο κλουβί τους που είναι έξω, τόσο απλά
 
Καλημέρα φίλοι μου

Άρχισε σιγά σιγά να χειμωνιάζει
Και έχω κάποιες απορίες...
Μέχρι τώρα το κλουβάκι των παρροτλετ μου το είχα έξω στην βεράντα...
Πρέπει να το μεταφέρω μέσα στο σπίτι; Ή μπορούν να αντέξουν το κρύο;

Γενικά τι κάνω τώρα που θα μπει ο χειμώνας

Απλά για να μην βγάζουμε συμπέρασματα από μόνοι μας

Την μέρα όταν είμαι σπίτι είναι μαζί μου.. Το βράδυ τα βάζω στο κλουβί τους που είναι έξω, τόσο απλά
Δεν είναι συμπέρασμα, είναι απλή απάντηση στην ερώτησή σου.
Στην διόρθωση που έκανες εκ νέου, η αρνητική απάντηση είναι ακόμα πιο κατηγορηματικό όχι γιατί δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από τις εναλλαγές θερμοκρασίας τους χειμερινούς μήνες, ιδιαίτερα το βράδυ που τα πουλιά κουρνιάζουν και είναι παθητικά αλλά και η εξωτερική θερμοκρασία χαμηλότερη ακόμα αυτής του εσωτερικού του σπιτιού μας.
Υπ' αριθμόν ένα κίνδυνος για ασθένειες και κρυώματα.
Τον χειμώνα μέσα οι παπαγάλοι.
 
Απλά για να μην βγάζουμε συμπέρασματα από μόνοι μας

Την μέρα όταν είμαι σπίτι είναι μαζί μου.. Το βράδυ τα βάζω στο κλουβί τους που είναι έξω, τόσο απλά

Μέσα έξω τον χειμώνα είναι απαγορευτικό. Μην το δοκιμάσεις.
 
Αυτά τα πουλάκια τα πήρες πολύ μωρά, τα τάισες στο χέρι, δεν έχουν πάρει τα απαραίτητα αντισώματα από τους γονείς τους και όλη αυτή η προσπάθεια υποτίθεται έγινε για να υπάρχει επικοινωνία μ' εσένα και αλληλεπίδραση, να είναι ήμερα και παιχνιδιάρικα. Τώρα σκέφτεσαι να τ' αφήσεις έξω τον χειμώνα, συγγνώμη δεν κολλάει η αρχή με την συνέχεια της ιστορίας.
Προσωπικά είμαι αντίθετη γιατί πιστεύω ότι είναι ευαίσθητα οργανικά και ως έξυπνα πουλιά, θα αντιμετωπισουν και ψυχολογικά από την απομόνωση.
Δεν το ηξερα οτι τα'ι'στηκαν στο χερι. Για'υτο ειχα αλλη αποψη εγω..
 
Μια γωνια μεσα στο σπιτι καπου θα υπαρχει! Απλα σκεψου να ειμασταν ολοι μερα παρεα να πιναμε καφεδακι να βλεπαμε τηλεωραση και το βραδυ να σου εστρωνα στο μπαλκονι να κοιμηθεις! 😉
 
Το μέσα έξω και με αυτόν τον καιρό είναι επικίνδυνα για την υγεία τους! Τα πουλάκια μας είναι ευαίσθητα και έστω και 2 βαθμοί διαφορά και μπορεί να κρυώσουν.. Μιλάμε για παπαγαλάκια που ζουν σε εξωτικά μέρη και όχι για καναρίνια που αντέχουν το κρύο.. Οι παπαγάλοι και τα παραδείσια θέλουν θερμοκρασία δωματίου, οπότε να τα έχεις από τώρα μέσα στο σπίτι και τέλος τα μέσα-έξω.. Αν θες να παραμείνουν υγιή και να μην σου αρρωστήσουν..
 
Βασικά είχα απαντήσει σε ένα ποστ πιο πάνω αλλά δε ξέρω γιατί δεν μπήκε..

Ειχα γράψει

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, θα προσπαθήσω να τα βάλω σε μια γωνιά μέσα στο σπίτι..

Μια άλλη απορία που εχω

Η μικρούλα έκανε σήμερα τα πρώτα άτσαλα πεταγματα της.. Αλλά ακόμα τρώει από την σύριγγα...

Πότε να την βάλω στο ίδιο κλουβί που έχω τον Όσκαρ (αρσενικό 7 μηνών)

Εν τω μεταξύ ο Όσκαρ είναι πάρα πολύ ήρεμος και θέλει να είναι συνέχεια μαζί μου..

Υπάρχει ενδεχόμενο τώρα με την μικρή να αγριέψει ή να ζηλεύει;
 
Υπάρχει περίπτωση να δεις αλλαγή στην συμπεριφορά του εξαιτίας της παρουσίας του άλλου πουλιού. Κατ' αρχήν να τα έχεις στο ίδιο δωμάτιο να γνωριστούν και πολύ αργότερα αφού διαπιστώσεις μια φιλική ατμοσφαιρα να δοκιμάσεις το ίδιο κλουβί. Καλό θα είναι το κλουβί να μην ανήκει σε κανένα από τα δύο.
 
Απλά για να μην βγάζουμε συμπέρασματα από μόνοι μας

Την μέρα όταν είμαι σπίτι είναι μαζί μου.. Το βράδυ τα βάζω στο κλουβί τους που είναι έξω, τόσο απλά

Εγώ είμαι της άποψης πως όταν αγοράζουμε πουλιά ταϊσμένα στο χέρι ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι... Τόσο απλό!
Όσο για τα...υπόλοιπα, με κάλυψε η Μαρία.
 
Back
Top