Γενικά Να αφήσω ελεύθερο θηλυκό καρδερινοκάναρο;

giannhslfc

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2018
Μηνύματα
149
Πόλη
Βέροια
Γειά σας. Έχω ένα θυληκό καρδερινοκάναρο, το οποίο το αγόρασα απο petshop για αρσενικό καθώς είμαι νέος και μάλλον με κορόιδεψαν. Το πουλάκι απ'ότι μου είπαν είναι μικρό σε ηλικία φετινό καθώς δεν φοράει δαχτυλίδι παρα μόνο ενα πλαστικό ροζ στο οποίο δεν αναγράφετε κάτι. Είναι υγιέστατο και θα ήθελα να μου πείτε αν θα ήταν καλή ιδέα να το αφήσω ελεύθερο καθώς δεν μπορώ να το δώσω κάπου(ούτε σε petshop) μιας και δεν μπορώ να το στείλω σε άλλη πόλη πέραν της δικής μου. Δεν μου είναι δύσκολο να το κρατήσω απλά επειδή ειναι καρδερινοκάναρο αναρωτιέμαι μήπως θα ήταν καλό να το αφήσω μιας και είναι μικρό ηλικιακά ακόμα, περίπου 6 μηνών.
 
Από την στιγμή που είναι καρδερινοκάναρο, τότε σημαίνει ότι είναι εκτροφής.
Που αυτό επίσης σημαίνει ότι αν το αφήσεις ελεύθερο τότε δεν έχει σχεδόν καμία ελπίδα να επιβιώσει, μιας και δεν έχει μάθει να βρίσκει τροφή και να προφυλάσσεται από εξωτερικούς κινδύνους (αρπακτικά, καιρικά φαινόμενα κλπ).
Θα σου έλεγα να το κρατήσεις και αν δεν το θέλεις τότε να το δώσεις σε κάποιον που δεν τον νοιάζει η αναπαραγωγή και να το φροντίσει όπως του αξίζει.
 
Το διαπίστωσαν απο άλλοpetshop εδώ στη Βέροια. Το φροντίζω όπως του αξίζει απλά δεν ξέρω πίστευα οτι ίσως μπορούσε να επιβιώση γιατί είναι αρκετά μικρό ηλικιακά. Αν δεν βρώ κάποιον θα το κρατήσω γιατί είναι και πανέμορφο. Θα ανέβει φότο σε λίγο. Ευχαρηστώ.
 
Το διαπίστωσαν απο άλλοpetshop εδώ στη Βέροια. Το φροντίζω όπως του αξίζει απλά δεν ξέρω πίστευα οτι ίσως μπορούσε να επιβιώση γιατί είναι αρκετά μικρό ηλικιακά. Αν δεν βρώ κάποιον θα το κρατήσω γιατί είναι και πανέμορφο. Θα ανέβει φότο σε λίγο. Ευχαρηστώ.
Είναι λάθος η σκέψη "θα επιβιώσει γιατί είναι μικρό ηλικιακά".
Αφού δεν έχει ζήσει ποτέ έξω τότε είναι σχεδόν απίθανο :)
Να το κρατήσεις, νομίζω γίνονται πολύ καλές παραμάνες :).
 
Το διαπίστωσαν απο άλλοpetshop εδώ στη Βέροια. Το φροντίζω όπως του αξίζει απλά δεν ξέρω πίστευα οτι ίσως μπορούσε να επιβιώση γιατί είναι αρκετά μικρό ηλικιακά. Αν δεν βρώ κάποιον θα το κρατήσω γιατί είναι και πανέμορφο. Θα ανέβει φότο σε λίγο. Ευχαρηστώ.

κρατησε το, αν το ελευθερώσεις ειναι σιγουρος θανατος, και να εισαι σιγουρος αν οντως ειναι θηλυκο, στην αρχη της αναπαραγωγικης περιοδου, καποιος θα στο ζητησει σαν παραμανα.
 
Σε περιπτωση που δεν το "χρειαζεσαι" ειναι προτιμοτερο να το χαρισεις σε καποιον που θα το θελει εστω και ως παραμανα απο το να το αφησεις ελευθερο και να μην επιβιωσει.
 
Κράτησε το, ελεύθερο θα πεθάνει. Έχω ένα που ήρθε πριν 2 χρόνια στα κλουβιά μου. Είναι η συμπάθεια μου, φτιάχνει κάθε καλοκαιρι μια όμορφη φωλίτσα κ γεννά. Φέτος θα την κάνω παραμάνα για να χαρεί το μεγάλωμα μικρών. Μην το δώσεις.
 
Back
Top