Φροντίδα Να αφήσω το καναρίνι μου ελεύθερο στο δωμάτιο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης georged
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

georged

PB New Member
Εγγραφή
17 Απρ 2021
Μηνύματα
42
Να αφήσω το καναρίνι μου ελεύθερο στο δωμάτιο και αν ναι πως θα το βάλω πάλι μέσα;
 
@georged για εμένα καλό είναι να μην το αφήνεις διότι θα Κοπαναει στους τοίχους και υπάρχει περίπτωση να ψωφησει
 
Οχι, δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις να χτυπήσει ή να τραυματιστεί, ένα ευρύχωρο κλουβί είναι αρκετό για ένα καναρίνι.
Αν με την πάροδο του χρόνου φτάσετε σε σημείο να πλησιάζεις το κλουβί και να του προσφέρεις λίγο μήλο ή αυγό ή τσαμπί κεχρί και αυτό να έρχεται χωρίς να φοβάται να φάει τότε μπορείς να δοκιμάσεις να το αφήσεις να πετάει σε ένα δωμάτιο και μετά να γυρίζει μόνο του στο κλουβί.
 
Κοίταξε να δεις. Μου είχαν δώσει ένα γαρδελακι θυληκο μωράκι και ήταν πολύ τρομαγμένο. Τότε κάθε μέρα καθόμουν δίπλα του και ειμουν στον ίδιο χώρο για ώρες μέχρι που έμαθε ότι δεν είμαι κίνδυνος. Μετά το άφησα νυστικο για 3 ώρες και έβαλα στο χερι μου λίγο τροφουλα να φάει. Αυτό δεν έφαγε αλλά ήταν ανήσυχο γενικά. Το έκανα αυτό για μια εβδομάδα και συνήθισε το χέρι μου δίπλα του και μετά έτρωγε από το χέρι μου. Το επόμενο βήμα ήταν να το βγάλω από το κλουβί και όταν το έκανα έτρεξε στο παράθυρο. Το έπιασα το έβαλα μέσα και έκλεισα το παράθυρο, το ξαναπροσπαθησα και το ειχα στο χερι όπως τα παπαγαλάκια αλλά γαρδελι. Δυστυχώς δεν κελαηδουσε και μετά πέθανε ίσως από κάποια αρρώστια. Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι αν έχεις υπομονή μπορείς να το ημερεψεις πολύ εύκολα σε 1 με 1,5 μήνα αν είναι ήσυχο θα το έχεις έξω. Πάντα στην αρχή με κλειστό το πατζουρι να μην βλέπει φως και ψοφήσει.
[automerge]1618948129[/automerge]
Επεισης δεν είναι κάτι αναγκαίο να το κάνεις αυτό σε ένα μεγάλο κλπυβι θα τα πάει μια χαρά
 
Μετά το άφησα νυστικο για 3 ώρες και έβαλα στο χερι μου λίγο τροφουλα να φάει. Αυτό δεν έφαγε αλλά ήταν ανήσυχο γενικά.
Οπως καταλαβαινεις(?) αυτο αποτελει βασανισμο.
 
Πάντα στην αρχή με κλειστό το πατζουρι να μην βλέπει φως
Και αυτό θα μπορούσες να το πεις βασανισμό.

Εν πάση περιπτώσει, @georged δεν βλέπω κάποιο λόγο για να αφήσεις το καναρίνι ελεύθερο να τριγυρνάει στο σπίτι. Αν για οποιοδήποτε λόγο το αποφασίσεις εσύ, διάβασε από πριν αυτό https://community.petbirds.gr/threa...λιά-που-πετούν-ελεύθερα-μέσα-στο-σπίτι.17945/
 
ο μόνος λόγος να το αφήσεις είναι ξεκάθαρα για εσένα να το έχεις ελεύθερο. Ίσως έχει λιγότερο στρες το καναρινι αλλά δεν υπάρχει άλλος λόγος
 
@Tony Forpus γιατί; δεν νομίζω

Νόμιζα πως ήταν δεδομένο ότι του έβαλα άμεσος μετά φαγητό

Αν δεν μπορεις να αντιληφθεις γιατι συνιστα βασανισμο να αφηνεις 3 μερες νηστικο ενα ζωντανο για να σου κανει το κεφι να φαει απο το χερι σου,τοτε μαλλον δεν ειναι κατι που θα μπορεσω να στο εξηγησω και να το καταλαβεις φοβαμαι.
 
3 ώρες Παναγία μου οχι
[automerge]1618950827[/automerge]
@Tony Forpus Παναγία μου οχι 3 μέρες οχι βέβαιος και οχι θα πάθει τίποτα αυτό ναι είναι βασανισμός 3 ώρες το άφησα το καημένο
[automerge]1618950927[/automerge]
@Tony Forpus σε παρακαλώ ξανά δες το μυνημα και νόμιζα ότι το έγραψα λάθος ούτε μισή μέρα δεν πρέπει να είναι νηστικά
 
Ναι εκ παραδρομης εγραψα μερες,3 ωρες.

Το νοημα παραμενει ιδιο.
Ηρθε στα χερια σου ενα γαρδελι -προφανως ενας νεοσσος που αφαιρεθηκε απο καποια φωλια της φυσης- και εσυ για να το ημερεψεις και να σε μαθει το μπαουλιασες για να μην βλεπει φως και του εκοψες την τροφη για να το αναγκασεις να φαει απο το χερι σου.
 
@Tony Forpus δεν ήταν νεοσος ζητώ συγγνώμη έγινε μεγάλη παρεξήγηση ήταν ο καιρός που άρχισε να βγάζει την μάσκα του. Δεν είναι πιασμένα ένας θείος μου έχει κλουβα και τα ζευγαρωνει βέβαια δεν είναι νόμιμα αλλά δεν είναι πιασμένα. Τέλος παντός δεν πρέπει να μιλάω για αυτά εδώ.
[automerge]1618951246[/automerge]
@Tony Forpus επεισης έχουμε μια διαφωνία η οποία δεν έχει κάποιο νόημα θα έλεγα να το λειξουμε εδώ διότι μιλάμε και σε θέμα εντελώς άσχετο με το θέμα που ''διαφωνούμε'' εμείς
 
@Tony Forpus δεν ήταν νεοσος ζητώ συγγνώμη έγινε μεγάλη παρεξήγηση

Μου είχαν δώσει ένα γαρδελακι θυληκο μωράκι

Το θεμα δεν ειναι να το κανουμε αλλα να μην το λεμε εδω φιλε μου,το θεμα ειναι να μην το κανουμε.
Κλεινει εδω για εμενα το θεμα.
 
Back
Top