Αναπαραγωγή Να αφαιρέσω σήμερα από τη φωλιά αυγό που γεννήθηκε χθες;

RENOU

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2021
Μηνύματα
185
Πόλη
Βάρη
Καλημερα σε ολους! Χτες η καναρα μου εκανε το πρωτο της αυγο και ,μαλλον, σημερα θα εχει δευτερο. Επειδη ,χτες ,δεν προλαβα να αφαιρεσω το πρωτο, ποσο επικινδυνο ειναι να το αφαιρεσω σημερα? Μηπως επειδη η καναρα καθεται στη φωλια ,ειναι κακο να σταματησω την επωαση?
Σημ. περυσι δεν χρησιμποποιησα αυτον τον τροπο δηλ.να αφαιρω τα αυγα. και τα καταφερε.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ αυτο σκεφτηκα και εγω αλλα, δυστυχως, σημερα το πρωι σκεφτηκα να αλλαξω, φετος, τροπο ! Αρα τα αφηνω ως εχουν. Ελπιζω στην καναρα μου γιατι περυσι με την μη αντικατασταση τους καταφερε και μεγαλωσε 6 μικρα!Ευχαριστω πολυ!
 
Αρα τα αφηνω ως εχουν.
Ναι.
Η κανάρα μπορεί να κάθεται στην φωλιά από το 1ο αυγό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει ξεκινήσει και την εκκόλαψη των αυγών.
Συνήθως μετά το 3ο-4ο αυγό ξεκινάει να ανεβάζει την θερμοκρασία του σώματος της και στην ουσία τότε ξεκινάει η εκκόλαψη.
Για αυτό βλέπουμε μετά από 14 ημέρες να γεννιούνται οι πρώτοι 3-4 νεοσσοί την ίδια μέρα.
 
Συνήθως μετά το 3ο-4ο αυγό ξεκινάει να ανεβάζει την θερμοκρασία του σώματος της και στην ουσία τότε ξεκινάει η εκκόλαψη.
Εκείνο που κάνει μετά το 3ο-4ο αυγό είναι να ανεβάζει την γενική θερμοκρασία της φωλιάς, όντας καθυσμένη πολύ περισσότερη ώρα (σχεδόν συνεχώς). Η θερμοκρασία του σώματος δεν αλλάζει στα πτηνά. Είναι ζώα ομοθερμικά. Η θερμοκρασία αυτών των ζώων διατηρείται ανεξάρτητα από τις μεταβολές της θερμοκρασίας του περιβάλλοντος χώρου. Είναι επίσης γνωστά ως θερμόαιμα ζώα ή θερμορυθμιστές.
Η κανάρα μπορεί να κάθεται στην φωλιά από το 1ο αυγό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει ξεκινήσει και την εκκόλαψη των αυγών.
Η "εκκόλαψη" (η επώαση σωστότερα) έχει ξεκινήσει απο το σώμα της κανάρας πριν ακόμη "γεννηθεί" το αυγό. Απλά, επιβραδύνεται εξαιρετικά, όταν έλθει σε επαφή με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Σε αυτή την κατάσταση το αυγό μπορεί να διατηρηθεί για μερικές μέρες χωρίς να υποστεί κάποια βλάβη το ζυγωτό. Οταν η θερμοκρασία αρχίσει να ανεβαίνει, τότε αρχίζει και ο ρυθμός επώασης να γίνεται φυσιολογικός. Οι 37,8 βαθμοί (νομίζω) είναι η ιδανική θερμοκρασία φωλιάς για μια απροβλημάτιστη διαδρομή και επιτυχή κατάληξη (εκκόλαψη).
 
Back
Top