Αναπαραγωγή Να αφαιρέσω τη φωλίτσα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xenia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xenia

PB New Member
Εγγραφή
11 Μαϊ 2008
Μηνύματα
28
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα!
Εχω 2 love birds. Αν θεωρητικά θέλω να τα ζευγαρώσω, η φωλιά πρέπει μονίμως να ναι στο κλουβί; Γιατί έβαλα μια χωρίς ακόμα να τα χω δει να ερωτοτροπούν, και μπαίνει η Τούτη μέσα συχνά για αρκετή ώρα και τελικά και αυγά δε κάνει και γράφει τον αντρούλη της.
Να τη βγάλω λέτε;
 
εσυ θες να σου κανουν αυγα η οχι; Το θεωρητικα δε μου λέει κατι.
αμα θες αστην τη φωλια και δωστης και υλικο να βαλει μεσα να τη φτιαξει.
αλλιως αμα δε θες βγαζεις τη φωλια και ολα οκ.
 
Στο θεωρητικά κόλλησες; Σχήμα λογου ήταν. Προφανώς και θέλω αφου έβαλα τη φωλιά. Το θέμα είναι ότι αν αυτά δε ζευγαρώνουν είτε επειδή δεν είναι αρκετά ώριμα (γύρω στο έτος ίσως) είτε επειδή τελικά να είναι ίδιου φύλου, για πόσο καιρό είναι σωστό ν αφήσω τη φωλιά στο κλουβί δεδομένου ότι η θηλυκιά περνάει πολύ ώρα εκεί μέσα και ίσως κουράζεται να κλωσσάει αέρα;
 
ποσο καιρο την εχεις τη φωλια;
με το να ειναι μεσα δε σημαινει οτι κλωσσαει η οτι κουραζεται!
απλα εξερευναει τη φωλια, την μελεταει, γενικα την συνιθιζει και προετοιμαζεται.

τωρα αν ειναι μικρα η οχι ζευγαρι ειναι αλλο θεμα.
 
OK Νάσο, thanks. Οπότε την αφήνω χαλαρά να είναι κομμάτι του σπιτιού τους.
 
αστη εκει που ειναι! Υλικα εχεις βαλει για να φτιαξουν φωλια;
 
Εφημερίδα μόνο! Μπορώ ν αγοράσω κάτι ειδικό? Σορρυ για την καθυστερηση, ήμουν διακοπούλες
 
Εμένα πάντως παρόλο που ήταν πυρωμένα ζευγάρωσαν κοντά στις 20-25 ημέρεςαπό τότε που είχα βάλει τη φωλιά. Η εφημερίδα είναι τοξική (το μελάνι). Βάλε πριονίδι ή άλλο χαρτί αν και για Lovebirds δεν ξέρω αν θέλουν κάτι, πάντως τα badgie ότι και να βάλεις θέλουν καθαρό χώρο και απομακρύνουν κάθε υλικό. Φρόντισε σωστή διατροφή και ισοροποιμένη ειδικά σε ασβέστιο και πρωτεϊνες.

Πάντως νομίζω ότι είναι κάπως αργά για ζευγάρωμα εκτός και αν τα έχεις όλη μέρα σε δωμάτιο και φροντίζεις για σταθερό προγραμμα φωτισμού/'ηλιου 06:00 - 20:30 περίπου (μίμηση φωτός Μαϊ - Ιουν)
 
Back
Top