Αναπαραγωγή Να αφαιρέσω το αυγό των zebra finch μου που δεν εκκόλαυθηκε;

Fathergkav

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
168
Πόλη
Αλιβέρι
Παίδες καλησπέρα,
Τα Ζεβρακια γέννησαν και εδώ και 5-6 μέρες έχουν κάνει απογόνους που ευτυχώς προς το παρόν πάνε όλα καλά και μου τα ταιζουν αυτή την φορά ευτυχώς.. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξης: έχουν σκάσει όλα τα αβγά εκτός από ενα(έχει περάσει η μέρα που περίμενα ότι θα βγει)και σκέφτομαι να το αφαιρέσω μήπως κάνει κακό λόγο κανά μικρόβιο στα αδέλφια του που έχουν βγει, αλλά φοβάμαι μην τρομάξω τους γονείς και μου τα παρατήσουν.. Τι να κάνω να το αφήσω εκει;θα υπάρχει προβλημα;Εκτός αν είναι το τελευταίο αβγο κ δεν είναι έτοιμο ακόμη γι'αυτό δεν έχει σπάσει... Ξέρεις κάνει να μου πει τι να κανω;
Ευχαριστώ πολυ
 
@ianos δεν θα επηρεάσει τους γονείς πιστεύεις ε; Γτ δεν θέλω να μου εγκαταλείψουν τα είναι γεννημένα πουλάκια ε; Γιατί ο που έχω διαβάσει λέει να μην ενοχλώ τους γονείς καθόλου για να μην εγκαταλείψουν τους νεοσσους
 
@ianos δεν θα επηρεάσει τους γονείς πιστεύεις ε; Γτ δεν θέλω να μου εγκαταλείψουν τα είναι γεννημένα πουλάκια ε; Γιατί ο που έχω διαβάσει λέει να μην ενοχλώ τους γονείς καθόλου για να μην εγκαταλείψουν τους νεοσσους
Κοίταξε, το κάθε πουλί έχει τον δικό του χαρακτήρα, και η αλήθεια ειναι ότι δεν ξέρω πολλά για το είδος. Παρόλα αυτά, δεν πιστεύω ότι θα τους επηρεάσει. Στη θέση σου, θα έβαζα οπτικό χώρισμα για λίγο στη ζευγαρώστρα και θα έκανα ωοσκόπηση. Αν θέλεις περίμενε να σου απαντήσουν οι πιο γνώστες του είδους.
 
Βασίλη δεν είδα άλλο θέμα σου σχετικά με τα πουλάκια. Όμως αφήνεις να εννοηθεί πως υπήρξε προβληματάκι. Εάν είναι έτσι για μένα μην το πειράξεις. Καλή συνέχεια.
 
@gianniskilkis Είχα ανεβάσει Γιάννη πριν λίγο καιρό θέμα που αφορούσε την προηγούμενη γέννα τους και είχα θεμα ότι ενώ έσκασαν τα αβγά δεν τα τάιζαν κ πεθαναν γι'αυτό σε αυτή την γέννα ρωτάω διότι δεν θέλω να τα τρομάξω κ να μου τα εγκαταλείψουν κ αυτά..
[automerge]1592506181[/automerge]
@Tony Forpus πήγα πριν λίγο που σχόλασα για να τα ταΐσω κ να τα δω κ δεννειδα το αβγο μέσα η έσπασε τελικά η ειναι μικρά από πάνω του κ δεν φαίνεται.. Και δεν μπορώ να κάνω παρέμβαση γιατί έχω την ψαθωτη φωλιά οπότε καταλαβαίνεις την δυσκολία.. Θα ξανά κοιτάξω αύριο το πρωι που θα φύγω για δουλειά γιατο φοβάμαι ακριβώς αυτό που ανέφερες
 
@Tony Forpus 7.30 σηκώνομαι οπότε θα πάω απευθείας εκεί... Να σου κάνω μια ερώτηση επειδή σε παρακολουθώ κ βλέπω ότι γνωρίζεις.. Ο προβολος τους είναι πολύ φουσκομενος απο το φαι λες κ είναι παραταισμενα αυτό εγκιμονη κινδυνους;
 
Ειναι παραταισμενα απο τους γονείς ή ταιζεις κι εσυ;
Πιο πανω εγραψες οτι πηγες να τα ταισεις αλλα καταλαβα οτι εννοουσες τους γεννητορες, να βαλεις φαγητο δηλαδη.
 
@Fathergkav Εγώ θα σου πρότεινα εάν έχεις να το πάρεις προσεκτικά με μια λαβίδα ενώ οι γονείς είναι απασχολημένος πχ εμένα δεν ξεκολανε από τα λαχανικά όταν τους βάζω.
 
@PanagiotisAgrinio καλημέρα,
Εδώ και κάνα 2 μέρες που πρώτο ανέφερα το θεμα κοιτάω πρωί βράδυ μέσα στην φωλιά κ αβγο δεν βλέπω οπότε θεωρώ πλέον ότι θα πρέπει να έχει σκάσει. Γιατί δεν γινεται τόσες μέρες να κρύβετε κάτω από τα ήδη γεννημένα πουλάκια μου.. Σ ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου
 
Back
Top