Αναπαραγωγή Να αφαιρεσω τα αυγα απο τα κοκατιλ;

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Εδω και μια εβδομαδα δεν εχω δει τη Μαρου-κοκατιλ-να καθεται στα αυγα, εχουμε μεινει στα 2 και απο κει και περα τιποτα. Σημερα που πηγα να τους βγαλω τη φωλια μπηκε ο Ιβαν μεσα λες και ηξερε γιατι πηγαινω και δεν εβγαινε, εκατσε πανω τους και ηταν ετοιμος να ορμισει. Τι να κάνω;Να τα αφησω η να τα αφαιρεσω;
 
Αν έχει όντως τόσες μέρες να καθήσει, η διαδικασία εκκόλαψης έχει σταματήσει. Καλύτερα να τα αφαιρέσεις μαζί με την φωλιά και να τα ξαναδοκιμάσεις 😉
 
Βρε Γρηγορη και σημερα που ανεβηκα παλι πανω να τα φτιαξω την ιδια κινηση εκανε ο Ιβαν... Αν σου πω οτι στεναχωριεμαι να τους τα παρω;!
 
Απλά τα ταλαιπωρείς έτσι όμως 😉 Αν σταμάτησε το ''κλώσσιμα'' σταμάτησε και η ανάπτυξη των εμβρύων.
 
Ναι αλλα ο Ιβανακος μπαινει μεσα.. Δεν ξερω. Υπαρχουν φορες που οι γονεις μου την εχουν δει μεσα αλλα ο κυριος δεν με αφηνει να κοιταξω!
Και αν μου θυμωσει και χασει την εμπιστοσυνη του σε εμενα;
 
Ιωάννα αν έχουν σταματήσει να τα κλωσσάνε δεν υπάρχει λόγος να είναι τα αυγά ακόμα στη φωλιά, μιας και δεν πρόκειται να βγουν νεοσσοί.
Αν θες βάλε κάποιον άλλο να βγάλει τη φωλιά με τα αυγά, αν και, αν ήμουν στην θέση σου θα την έβγαζα εγώ.
 
Απλα θα ταλαιπωρουνται τωρα.. Μην τα βαζεις σ αυτη την διαδικασια... Παρε την φωλια και αν εχεις περιεργια ανοιξε τα αυγα και δες αν ειχαν πουλακι μεσα! Αν ναι τοτε βαλε τους αλλη μια φορα φωλιτσα... Πρωτη φορα ηταν που γεννησαν μπορει να ταν απειρα,... Αν δεν ηταν ασπορα τοτε αφαιρεσε εντελως την φωλια...Ισως ο Ιβαν να μπαινει μεσα στην φωλια επειδη οταν πλησιαζεις τρομαζει! 🙂
 
Οχι βεβαια, δεν με φοβαται και μπαινει μεσα!
Θα παω παλι αυριο και θα κοιταξω αν και ξερω απο τωρα την αντιδραση του!
 
Τελος!
Τα αφαιρεσα τελικα τα αυγα και την φωλια. Τα αυγουλακια μεσα ηταν κατασπρα, αρα δεν ειχαν πουλακια!
Και ο Ιβανακος με τη Μαρου ξανα μαζι μου!
 
Θεσε την ερωτηση που θες! Μην δισταζεις! Γι αυτο ειναι το φορουμ!
 
Back
Top