Γενικά Να αφησω ελευθερο το καναρινι στο δωματιο μου;

steliosagk

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2009
Μηνύματα
103
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα...
Διαβασα ενα σχετικο αρθρο για το τι πρεπει να προσεξω σε περιπτωση που αφησω ελευθερο το καναρινι μεσα στο δωματιο.

Εκεινο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:
Μηπως ειναι νωρις ακομα; Το εχω μολις μια βδομαδα... και στο καινουριο του κλουβι - ζευγαρωστρα το εβαλα σημερα για πρωτη μερα.

Τι λετε; Να το επιχειρησω;
 
Καταλαβαινω οτι το θέλεις πολυ να απολαυσεις το πέταγμα στο δωμάτιο σου αλλα ΟΧΙ... Είνια ηδη στρεσσαρσμενο απο τις αλλαγές που έκανες οπότε θέλει λίγο χρόνο ακόμα ωστε να μπορέσει να συνηθήσει τον νέο του χωρο αλλα και τον χώρο γυρω του... Οπότε κάνε λιγο υπομονη και οταν δείς οτι κινειται ανετα, δεν είναι ταραγμένο... Τότε κλείσε τα παράθυρα, τραβηξε τις κουρτίνες, σβείσε τα πολλα φώτα... Κανε με λιγα λογια λιγη "ατμοσφαιρα", κάθησε σε μια γωνια και απόλαυσε... Τη πτήση.. (δε νομιζω να πήγε αλλου το μυαλλό σου...)😛
 
Μεχρι να ερθει εκεινη η στιγμη, εχει σημασια που θα εχω το κλουβι;
Δηλαδη τα βραδια που το παιρνω μεσα, να το αφηνω μεσα στο δωματιο μου για να συνηθισει το χωρο;
 
Αυτο το μέσα εξω δε νομιζω να βοηθάει πολυ το πουλάκι! Αν καποιος εμπειρος στα καναρινια σου πει είναι οκ.. Τότε μαζί σου!Γιατι δε το αφήνεις μονιμα έξω; Πάρε τις κατάλληλες προφυλάξεις απο τα αρπακτικα και άστο εκει...Βασικα εγω θα σου πρότεινα να βάλεις το κλουβί εκει που περνας την περισσοτερη ώρα.. Ετσι ώστε να σε βλέπει το καναρινάκι, να του μιλας, να ακούει τη φωνη σου κι ετσι να σε συνηθήσει και μετα είσαι "άπλας" και το αφήνεις όπου θεωρείς εσυ το καλύτερο μέρος..
 
Ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο το μεσα - εξω, αλλά οι προφυλαξεις που λες για τα αρπακτικα θα πιασουν αρκετο χωρο στο μπαλκονι, το οποιο ειναι λιγο στενο. Βασικα δε μπορω να καταλαβω... Πως μπορει ενα αρπακτικο να του κανει κακο; Αφου ειναι μεσα στο κλουβι!
 
Βασικα δε μπορω να καταλαβω... Πως μπορει ενα αρπακτικο να του κανει κακο; Αφου ειναι μεσα στο κλουβι!

Στέλιο ρίξε μια ματιά στην επισυναπτόμενη φωτογραφία και θα δεις αν το αρπακτικό μπορεί να κάνει κακό ή όχι. 😉

Μπορεί να τα σκοτώσουν, αν δεν πάρουμε τα μέτρα μας. Με το ένα πόδι στηρίζονται στο κλουβί, το άλλο το βάζουν μέσα και χτυπάνε τις φτερούγες τους στα πλαϊνά του κλουβιού για να τρομάξει το πουλί. Κι έτσι όπως τα πουλάκια τρομάζουν και χτυπιούνται δεξιά κι αριστερά τα πιάνουν και τα σκοτώνουν.

οι προφυλαξεις που λες για τα αρπακτικα θα πιασουν αρκετο χωρο στο μπαλκονι, το οποιο ειναι λιγο στενο.

Μπορείς να ντύσεις τα κλουβιά με ψιλή σίτα. :)
 

Συνημμένα

  • gerakib.webp
    gerakib.webp
    51,2 KB · Προβολές: 690
Πω πω... ελπιζω να μην το ζησω ποτε αυτο.
μμμ σιτα ε; καλη ιδεα... Θα το κανω!
Ενα αλλο που διαβασα πριν λιγο, ελεγε οτι μπορει το αρπακτικο να σηκωσει ολοκληρο το κλουβι και να το αφησει απο ψηλα να πεσει για να σπασει.
Δε νομιζω ομως να μπορει να σηκωσει ολοκληρη ζευγαρωστρα. Ειδικα αν βαλω πανω της κατι βαρυ.
 
Στέλιο οταν σου έλεγα να πάρεισ προυλάξεις απο τα αρπακτικα αυτό εννούσα! Να βάλεις καμία σίτα όχι να κάνεις ολόκληρη κατασκευη... Τωρα κατα πόσο μπορεί να το σηκώσει και να το ρίξει δε ξέρω, σε ποιον οροφο είσαι;
 
Μενω στο δευτερο...

Τα αρπακτικα χτυπανε μονο τη νυχτα ή και όλη τη μερα;

Οι κουκουβαγιες θεωρουνται αρπακτικα;
(Δεν ξερω αν εχει γερακια η περιοχη... αλλά κουκουβάγιες εχει σιγουρα)
 
Ναι μια βρωμοκουκουβαγια στη Καστορια μου εφαγε ενα παπακι που ειχα...Αν εισαι στο κεντρο τις κουρούνες να φοβάσαι... Τωρα για ανω πολη και τέτοια επειδη εινια και το Σειχ Σου να φοβάσαι και για σαιτες, κιρκινεζι και γερακια... Μπορει να χτυπησουν το πρωί μπορεί και το βράδυ.. Δεν έχουν ωρα...
 
Δε μενω μεσα στην πολη... ειμαι 30km ανατολικα. Κουκουβαγιες εχω σιγουρα στη γειτονια, τις ακουω καθε βραδυ.
Για σιτα που λετε, εννοειτε εκεινο το πολυ ψιλο που βαζουν μερικοι σε πορτες και παραθυρα ή μηπως χρειαζεται κατι πιο χοντρο;
 
Αν θελεις μπορεις να βαλεις αυτην που βαζουν γυρω γυρω απο τις γλαστρες ή στα μπλακόνια στα καγκελα για να μην πέσουν τα μικρα παιδια. Για να την έχεις μονιμα πανω στο κλουβι.. Αλλίως οταν δεν είσαι εσυ παρών και κυριως το βραδυ πρέπει να βαζεις και αν βγαζεις τη σιτα τη λεπτη για τα κουνούπια.. Σκέψου κάποια πατέντα που σε βολευει.. Δές και απο άλλα μέλη πως έχουν κάνει τα κλουβία τους και αποφάσησε...
 
καλημέρα,

Shady Lady, ... , τρομερη photo!

Δυστυχως ομως, μου ηρθαν μνημες απο τα δικα μου καναρινακια που επεσαν θυμα σαϊνιου..
 
Back
Top