Αναπαραγωγή Να αφησω τα πουλια σε τριτη γεννα;

Εγγραφή
30 Μαρ 2015
Μηνύματα
509
Πόλη
Άργος
Απο χτες αναρωτιεμαι αν εκανα καλαπου απομακρυνα την φωλια με τα ψευτικα αυγα πριν 10μερες,τα οποια η καναρα κλωσουσε για 10μερες. Σκεφτομαι μηπως επρεπε να μην τα ειχα αλλαξει και να την αφηνα να εφερνε εις περας και την τριτη γεννα. Ολογος δεν ειναι καθολου οτι ηθελα και αλλα πουλακια, το αντιθετο μαλιστα. Στην πραγματικοτητα ακολουθησα τον κανονα που λεει οτι δεν αφηνουμε τριτη γεννα και μεγαλωμα μικρων αρχη Ιουλιου.Απο την αποψη οτι θα τραβουσε ταλαιπωρια το ζευγαρι, δεν ξερω αν στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι ετσι. Η καναρα τις δυο προηγουμενες ειχε κανει συνολικα 6 αυγα και ειχαν μεγαλωσει συνολο τρια μικρα. Την τριτη φορα που απομακρυνα την φωλια ειχε κανει 3αυγα. Και τα δυο πουλια δεν ηταν και δεν ειναι καθολου εξασθενησμενα. Η καναρα ενω την εχω απομακρυνει σε ξεχωριστο κλουβι εδω και 5 μερες οπου εχει ακουστικη επαφη με τον αρσενικο γιατι δεν μπορω να το αποφυγω δειχνει καθαρα οτι θα ξανακανει αυγα και ταλαιπωρηται απεγνωσμενα στο να πιασει την ουρα της και οτιδηποτε ακομα και το χορτο για να φταξει φωλια. Πρεπει να της βαλω λιγο υλικο για να φτιαξει;Επισης στην τριτη φωλια που απομακρυνα, το ζευγαρι φαινοταν πολυ πιο δεμενο σε σχεση με τις αλλες δυο. Ερωτευμενο θα ελεγα. Ο λογος που αναρωτιεμαι αν ηταν λαθος που σταματησα την τριτη φορα ειναι γιατι α)πιστευω απο τα δεδομενα που μου δειχναν οτι θα τα εφερναν ανετα εις περας, β)η απομακρυνση της δεν εφερε το αποτελεσμα να σταματησει να ξαναθελει παλι φωλια, γ)ισως αν τα αφηνα να ολοκληρωσουν και να φερουν εις περας(οσο την φερουν εν τελη) και την τριτη φορα δεν θα εμπαινε στον κοπο να ψαχνετε για τεταρτη, γ)μηπως αυτη η βιαιη διακοπη της τριτης φορας καθως και το σχετικα μη ''κανονικο'' προχωρημα της τεταρτης φερει αργοτερα περισσοτερα προβληματα στο μελλον στα ιδια τα πουλια;
 
Απο χτες αναρωτιεμαι αν εκανα καλαπου απομακρυνα την φωλια με τα ψευτικα αυγα πριν 10μερες,τα οποια η καναρα κλωσουσε για 10μερες. Σκεφτομαι μηπως επρεπε να μην τα ειχα αλλαξει και να την αφηνα να εφερνε εις περας και την τριτη γεννα. Ολογος δεν ειναι καθολου οτι ηθελα και αλλα πουλακια, το αντιθετο μαλιστα. Στην πραγματικοτητα ακολουθησα τον κανονα που λεει οτι δεν αφηνουμε τριτη γεννα και μεγαλωμα μικρων αρχη Ιουλιου.Απο την αποψη οτι θα τραβουσε ταλαιπωρια το ζευγαρι, δεν ξερω αν στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι ετσι. Η καναρα τις δυο προηγουμενες ειχε κανει συνολικα 6 αυγα και ειχαν μεγαλωσει συνολο τρια μικρα. Την τριτη φορα που απομακρυνα την φωλια ειχε κανει 3αυγα. Και τα δυο πουλια δεν ηταν και δεν ειναι καθολου εξασθενησμενα. Η καναρα ενω την εχω απομακρυνει σε ξεχωριστο κλουβι εδω και 5 μερες οπου εχει ακουστικη επαφη με τον αρσενικο γιατι δεν μπορω να το αποφυγω δειχνει καθαρα οτι θα ξανακανει αυγα και ταλαιπωρηται απεγνωσμενα στο να πιασει την ουρα της και οτιδηποτε ακομα και το χορτο για να φταξει φωλια. Πρεπει να της βαλω λιγο υλικο για να φτιαξει;Επισης στην τριτη φωλια που απομακρυνα, το ζευγαρι φαινοταν πολυ πιο δεμενο σε σχεση με τις αλλες δυο. Ερωτευμενο θα ελεγα. Ο λογος που αναρωτιεμαι αν ηταν λαθος που σταματησα την τριτη φορα ειναι γιατι α)πιστευω απο τα δεδομενα που μου δειχναν οτι θα τα εφερναν ανετα εις περας, β)η απομακρυνση της δεν εφερε το αποτελεσμα να σταματησει να ξαναθελει παλι φωλια, γ)ισως αν τα αφηνα να ολοκληρωσουν και να φερουν εις περας(οσο την φερουν εν τελη) και την τριτη φορα δεν θα εμπαινε στον κοπο να ψαχνετε για τεταρτη, γ)μηπως αυτη η βιαιη διακοπη της τριτης φορας καθως και το σχετικα μη ''κανονικο'' προχωρημα της τεταρτης φερει αργοτερα περισσοτερα προβληματα στο μελλον στα ιδια τα πουλια;
Δημήτρη κακώς το συζητάμε... Φύση και θέση όχι.
Είμαστε στην πτερόρροια και είναι ανεπίτρεπτο να υπάρχουν φωλιές, αυγά και νεοσσοί τώρα. Πόσο δε μάλιστα όταν μεγαλώνουν στα μέσα Αυγούστου...
Το έχω πει κι άλλες φορές... το δύσκολο δεν είναι να σταματήσεις τις γέννες των πουλιών... Το δύσκολο είναι να σταματήσεις τον εκτροφέα τους...
Ξέρω πως δεν ανήκεις τους "επαγγελματίες" του είδους και πως θα πρυτανεύσει η λογική.
 
να διευκρινισω Γιαννη οτι δεν μιλω για τριτη γεννα Τωρα. Εχω την εντυπωση οτι δεν κατανοησες το σκεπτικο μου στο πλαισιο που το τοποθετω και το οποιο δεν απεχει απο την πραγματικοτητα του, ετσι οπως την νομιζω τουλαχιστον. Προσπαθω να κρινω απο τα αποτελεσματα (και εδω μη μου πεις πως τα ξερω αφου δεν τα εχω). Καταλαβαινω τον κανονα και με βολευει πολυ αφου δεν ηθελα αλλα πουλια εξαλλου και ετσι ηταν πανευκολο να τον ακολουθησω. Τα οποια δεδομενα, μερος αυτων, εχω πει παραπανω στο πρωτο σχολιο. Ο Κανονας τελος μπορει να βλαψει τις οποιες εξαιρεσεις αφου ακολουθουνται αλλα δεδομενα για αυτους; Ολα τα παραπανω αφορουν το προσφατο παρελθον και καποιες σκεψεις που θεωρω σωστα της εκανα κοιτωντας απο καποια αποσταση πια τα γεγονοτα (και την κατασταση τους).
Κατι αλλο που επειγει πρακτικα.Αφηνω την καναρα να κυνηγαει την ουρα της να την μαδησει η' της δινω λιγο νημα; Τελος οταν κανει αυγα οπου κανει της τα αφαιρω αμεσως;Ειναι σε ενα μικρο κλουβι χωρια οπως εχω γραψει.
 
Κατι αλλο που επειγει πρακτικα.Αφηνω την καναρα να κυνηγαει την ουρα της να την μαδησει η' της δινω λιγο νημα; Τελος οταν κανει αυγα οπου κανει της τα αφαιρω αμεσως;Ειναι σε ενα μικρο κλουβι χωρια οπως εχω γραψει.
Δημήτρη για ομαλό σταμάτημα δίνουμε νήμα και αντικαθιστούμε τα αυγά με ψεύτικα... Δηλαδή ακολουθούμε κανονικά
την πορεία του ζευγαρώματος...
Όμως μετά από 5-6 μέρες απομακρύνουμε τη φωλιά από το κλουβί και τέλος.
Εγώ τουλάχιστο αυτό κάνω.

Ολα τα παραπανω αφορουν το προσφατο παρελθον και καποιες σκεψεις που θεωρω σωστα της εκανα κοιτωντας απο καποια αποσταση πια τα γεγονοτα (και την κατασταση τους).
Έτσι όπως τοποθετείς φυσικά και έχεις δίκιο και δε διαφωνώ.
Απλά με το δεύτερο ποστ απευθύνθηκα περισσότερο σ' αυτούς που θα μας παρερμηνεύσουν και αναζητώντας οποιοδήποτε άλλοθι θα συνεχίζουν την αναπαραγωγή...
Κι εμείς δεν θα πρέπει να τους το δίνουμε. Γιατί ξέρουμε πως είναι λάθος.
 
Δηλαδή Γιάννη για να το καταλάβω, της βάζω και τώρα που είναι μονη της μια εσωτερική φωλιά που χωράει στο κλουβί καθώς και νήμα. Και μετά εννοείται την βγάζω. Αυτό που εκανα την τριτη φορα να ακολουθησω και τώρα την τετάρτη. Δεν αλλάζω κάτι σε αυτό?Απο διατροφή εννοείται πως της έχω κόψει οτι δεν κανει. Έλεγα μήπως δεν πρέπει να την διευκολυνω με εσωτερική φωλιά. Δεν ξέρω.
 
της βάζω και τώρα που είναι μονη της μια εσωτερική φωλιά που χωράει στο κλουβί καθώς και νήμα. Και μετά εννοείται την βγάζω. Αυτό που εκανα την τριτη φορα να ακολουθησω και τώρα την τετάρτη. Δεν αλλάζω κάτι σε αυτό?Απο διατροφή εννοείται πως της έχω κόψει οτι δεν κανει.
Πολύ σωστά Δημήτρη.
 
Back
Top