Γενικά Να βάζω μέσα στο σπίτι τα παπαγαλάκια μου τη νύχτα;

hamomilaki

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2008
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Μένω στην εξοχή και έχω τα παπαγαλάκια μου στο μπαλκόνι όλη μέρα. Νιώθω ότι τους αρέσει έξω όσο είναι καλός ακόμα ο καιρός. Να τα βάζω μέσα τη νύχτα; 🙄
 
Αφού μένεις στην εξοχή πάει να πει ότι θα υπάρχουν αγριοπούλια απ' τα οποία μπορούν να κινδυνεύσουν τα πουλάκια σου.🙄
Καλό θα είναι να τα βάζεις μέσα το βράδυ αλλά και το πρωί που θα τα βγάζεις έξω να βρεις μια λύση ώστε να είναι προστατευμένα από κάθε ενδεχόμενο.
Μία λύση είναι να ντύσεις τα κλουβιά με συρμάτινο πλέγμα το οποίο είναι σαν σίτα, έτσι τα αγριοπούλια δεν θα μπορούν να βάλουν μέσα τα πόδια τους και να τα σκοτώσουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα πουλάκια δεν θα τρομοκρατηθούν από μία τυχόν επίθεση.
 
Σίγουρα το να μένουν και τη νύχτα έξω τα πουλιά σίγουρα δεν είναι σωστό. Επίσης το να τα έχεις έξω όλη μέρα δεν είναι ότι καλύτερο... Κατ' αρχήν όσο είναι έξω πρέπει να είναι προστατευμένα από επιθέσεις. Έπειτα, κυρίως αυτή την εποχή, αιωρούνται πολλά σωματίδια και μικροοργανισμοί που μπορεί να προκαλέσουν βλάβη στο αναπνευστικό των πουλιών. Θα ήταν πιο σωστό να περιορίσεις τις ώρες έκθεσης, να βρίσκονται μακριά από σκόνη, για να αποφύγεις αυτές τις δυσάρεστες καταστάσεις. 🙂
 
Νομίζω εξαρτάται από τι σημάινει το... έξω. Τα δικά μου μένουν έξω στην βεραντα που εκτείνεται όμως στα ορια του διπλανού πάρκου και ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα. Τα προστατεύω από την ζέστη βάζοντας τα κάτω από ένα μεγάλο δέντρο (που είναι στην βεράντα μου) και 3 διαφορετικού είδους δοχεία νερού στο κάθε κλουβί (φρέσκο καθε μερα). Τον χειμώνα τα βάζω μέσα αν και εκείνα που έχω στην πίσω αυλή σε μεγάλη κλούβα, μενουν πάντα έξω (προστατευουμε τον χειμώνα από ρεύματα με νάυλον θερμοκηπιου) Το ζάκο μένει πάντα έξω επίσης. Βέβαια ζω στην Κύπρο που σπάνια έχουμε βράδυ χειμώνα κατω από 10 βαθμούς και την ημερα γύρω στους 15 -17 .
 
Εγω θα σε συμβουλευα επειτα απο προσωπικη μου εμπειρια να μη τα αφηνεις εξω.. Πολλα μπορει να συμβουν.. Παλαιοτερα μια ηλιολουστη μερα ειχα αφησει ολα τα πουλια που ειχα τοτε (2 malinois,3 Budgies και 1 ringneck) στο μπαλκονι..ηταν καλοκαιρι και τα αφησα και το βραδυ εξω χωρις να φανταζομουν οτι μπορουσε κατι κακο να συμβει.. Αρχισε ομως ξαφνικά να βρεχει και οταν το συνηδητοποιησα ηταν πλεον αργα.. Το πρωι τα ειδα και τα 6 νεκρα λογω της βροχης☹ επειτα απο αυτο το λαθος δεν ξαναεβγαλα κανενα πουλι απο αυτα που εχω τωρα, εξω και ακομα ριχνω ευθυνες στον ευατο μου γι' αυτο που επαθαν τα δυσμοιρα.. Με το παραπανω θελω να σου πω οτι πρεπει να εισαι ιδιαιτερα προσεκτικη σε αυτο το θεμα, μη ξεχνας οτι κυκλοφορουν και αρπακτικα καθως και οτι τα πουλια ειναι ευαισθητα στα κρυωματα...

Φιλικά,
Γιώργος
 
Εγώ είμαι υπερβολική ίσως, αλλά το προτιμώ! Ένα καναρινάκι έχασα από αρπακτικό και δεν το αντέχω..Βρήκα μέσα στο κλουβάκι του, μόνο την μια του φτερούγα..Ήταν απαίσιο..Από τότε μόνο αν είμαι κι εγω έξω στη βεράντα μου τα βγάζω και αυτά..
 
Back
Top