Φροντίδα Να βάζω τα εξωτικά μου μέσα τον χειμώνα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xenis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xenis

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιαν 2020
Μηνύματα
55
Πόλη
Μόρφου
Καλησπερα εκτρεφω διαφωρα εξωτικα ειδοι, αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναιτο εξης, εχω και εσωτερικη εκτροφη και εξωτερικη εκτροφη δηλαδη ενα aviary στον κηπο κλουβια στο σπιτι. Στο σπιτη ειναι τα gouldians μαζοι με red siskin και benglese και στην εξω κλουβα (aviary) ειναι τα diamond finch ,grass finch ,lavander, orange cheecks, red header , οι διαστασεις της κλουβας ειναι 3μ μηκος, 2μ πλατος και 2μ υψος το οποιο ειναι καλημενο για το χειμονα με δυχτι και ναικον και το καλοκαιρι οι 2 πλευρες ανηγουν, αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης:
Τον χειμονα να τα βαλω στην εσωτερικη εκτροφη; λογο καιρου (οι πιο χαμηλες θερμοκροσιες ειναι μεχρι 4° και 5°βαθμους) και να τα βγαλω ξανα οταν ξανα καλοκαιριαση; και αν ναι πια ειδοι να βσλω μεσα; (αυτο βεβαια θα το κανω με την νεα χρονια οχι τωρα)
Ευχαριστω!
 
Τα Australian και African exotic finches ως γνωστόν προέρχονται από ζεστά κλίματα. Αυτό σημαίνει ότι δεν τα πάνε καλά με το κρύο. Όμως, εγώ νομίζω ότι μπορείς να επιχειρήσεις κάτι τέτοιο. Αρκεί τα πουλιά να είναι καλά προστατευμένα από το κρύο και τα ρεύματα αέρα. Μια φωτογραφία θα βοηθούσε λίγο.
 
Τα Australian και African exotic finches ως γνωστόν προέρχονται από ζεστά κλίματα. Αυτό σημαίνει ότι δεν τα πάνε καλά με το κρύο. Όμως, εγώ νομίζω ότι μπορείς να επιχειρήσεις κάτι τέτοιο. Αρκεί τα πουλιά να είναι καλά προστατευμένα από το κρύο και τα ρεύματα αέρα. Μια φωτογραφία θα βοηθούσε λίγο.
Ευχαριστω γιαννη, φοτω απο την κλουβα η απο μεσα;
 
Παναγία μου τεράστια 😄
Μπράβο τα έχεις στο ιδανικό περιβάλλον και όπως πρέπει μάλιστα. Λοιπόν αν την σκεπάσεις καλά και δίνεις και λίγους λιπαρούς σπόρους θα είναι μια χαρά τα πουλιά.
 
χαχα ναι ειναι 😅 το φτιαξαμε με τετοιο τροπο ωστε να τους δοσω το περιββαλον που θα τους χαροποια, ναι τους δινω απο ολα τα καλουδια και διπλα υπαρχη λαχανοκηπος με διαφορα καχανικα για αυτα και για το σπιτι
 
Back
Top