Φροντίδα Να βάλω ένα ακόμη αρσενικό στο κλουβί με το ζευγάρι των budgie μου;

Marina 123

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2017
Μηνύματα
129
Πόλη
Σέρρες
Γεια σας παιδιά, ηθελα να ρωτήσω εχω ενα αρσενικο και ενα θηλυκό μεσα σε ενα μεγαλο κλουβί...η μητέρα μοθ έχει ενα αρσενικο και το λυπαμαι που είναι μονο... Θα μπορούσα να το βάλω μεσα στο κλουβί με το ζευγάρι;Επίσης θα ήταν καλο να αγοράσω ενα θηλυκό και να έχω και τα δυο ζευγαρακια μαζι;
 
Πόσο μεγάλο είναι δηλαδή το κλουβί;

Εγώ θα σου έλεγα να μην ενοχλήσεις το ζευγάρι σου. Εάν θέλεις να πάρεις θηλυκό για το άλλο πουλάκι της μαμάς σου, που είναι πολύ καλή ιδέα μια και οι παπαγάλοι είναι πολύ κοινωνικά πουλιά, θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι δεν είναι μια εύκολη διαδικασία. Θα χρειαστείτε ακόμη ένα κλουβί για την περίοδο της καραντίνας, ιδανικα ένα μεγάλο κλουβί για να φιλοξενήσει αργότερα το δεύτερο ζευγάρι που θα δημιουργηθεί.
 
εχω κλουβι για καραντινα... Ναι εννοείται οτι θα αγοράσω και αλλο κλουβί(μεγαλο). Ναι λυπάμαι που ειναι το καημενο μονο του. Ποσο καιρο πρεπει να το εχω σε καραντίνα για να το βάλω με τον αρσενικο;Ειχα διαβάσει οτι τα μπατζι ζουν σαν κοπαδια για αυτο και ηθελα να βαλω 4 πουλακια μαζί..Αφου μου έρχεται ωρες ώρες να βαλω τον αρσενικό με το ζευγάρι να εχει συντροφιά
[automerge]1550440935[/automerge]
58×32×40
 
H καραντίνα καλό είναι να διαρκεί τουλάχιστον 40 μέρες.

Είναι πολύ όμορφο όταν διατηρουμε πολλούς παπαγάλους μαζί αλλά δυστυχώς χρειάζονται και τις κατάλληλες συνθήκες. Έχοντας δύο ζευγάρια, που κάποιες στιγμές θα βρίσκονται σε αναπαραγωγική διάθεση, σε ένα κλουβί, σίγουρα θα αντιμετωπίσεις προβλήματα. Για να κάνεις κάτι τέτοιο χρειάζεσαι μεγάλο χώρο.
Αφού έχεις στο μυαλό σου να πάρεις το κατάλληλο κλουβί για να στεγασεις και το δεύτερο ζευγάρι, τότε ξαναδιάβασε προσεκτικά τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνεις κατά την περίοδο της καραντίνας και προχωρά! Θα χαρούμε πολύ να μας παρουσιάσεις σε κάποιο άλλο θέμα τα παπαγαλάκια σου. 🙂
[automerge]1550458265[/automerge]
 
Είναι μικρό το κλουβί για δυό ζευγάρια μπάτζι.Αγόρασε ένα ακόμα θηλυκό για το αρσενικό που είναι μόνο του και βάλ' τα σε ξεχωριστώ κλουβί, αφου πρώτα κρατήσεις καραντίνα.
 
Η Τζένη και ο Τζίνι
60887
[automerge]1550495703[/automerge]
να κανω μια ερωτηση ακόμη την αμμπ υγειας πως την βαζουμε ρωτω επειδή το κλουβι εχει καγκελο κ απο κατω και δεν θελω να το βγαλω μην γινει τιποτα και ανοίξει και φύγουν τα κουκλακια μου
[automerge]1550495989[/automerge]
15504959050246361875835223596376.webp Ο κυριος Κεμαλ ο μοναχουλης μου
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ όμορφα όλα τους! Να τα χαίρεσαι!
Θα σου πρότεινα να αλλάξεις αυτές τις πατηθρες με ξύλινες καθώς είναι πιο ιδανικές και αναπαυτικές για τα ποδαράκια τους. Επίσης, αν σου είναι εύκολο, να τους αλλάξεις την πέτρα ασβεστίου με σουπιοκοκκαλο. Φιλικά πάντα!
 
Ναι εννοείτε οτι θα τς αλλάξω ειχα σουλιοκοκαλο και το εφαγαν.. Μήπως μπορείς να μου πεις για την αμμο υγειας
Αμφιβάλλω για το αν το νεαρό πουλάκι είναι θηλυκό. Έχω την εντύπωση πως είναι νεαρό αρσενικό. Μπορείς να μας βάλεις φώτο ενφας απο τον χαλινό του;
Μην μου λέτε τετοια ναι τωρα παω και σας στέλνω
[automerge]1550511125[/automerge]
15505110443193698268435335719901.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μήπως μπορείς να μου πεις για την αμμο υγειας
Την άμμο υγείας την τοποθετείς στον πάτο του κλουβιού. Αν έχεις την ζευγαρωστρα που βγαίνει το ταψάκι και η σχάρα, τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βγάλεις το ταψάκι, να το γεμίσεις με την άμμο και ύστερα να το τοποθετήσεις πάλι πίσω. Εφόσον υπάρχει η σχάρα δεν υπάρχει κίνδυνος διαφυγής τους.
 
Την άμμο υγείας την τοποθετείς στον πάτο του κλουβιού. Αν έχεις την ζευγαρωστρα που βγαίνει το ταψάκι και η σχάρα, τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βγάλεις το ταψάκι, να το γεμίσεις με την άμμο και ύστερα να το τοποθετήσεις πάλι πίσω. Εφόσον υπάρχει η σχάρα δεν υπάρχει κίνδυνος διαφυγής τους.
καθε ποτε πρεπει να την αλλάζω;
[automerge]1550511380[/automerge]
Αμφιβάλλω για το αν το νεαρό πουλάκι είναι θηλυκό. Έχω την εντύπωση πως είναι νεαρό αρσενικό. Μπορείς να μας βάλεις φώτο ενφας απο τον χαλινό του;
Κυριε Φοίβο το πουλακι το εχω εγω απο τον Ιουνιο το εχω παρει απο πετ σοπ εαν ηταν αρσενικο ως τωρα δεν. Θα ειχε γινει μπλε
 
Back
Top