Φροντίδα Να βάλω ένα ζευγάρι άγρια Κοκατίλ με ένα θηλυκό άγριο;

Καλώς ήρθες Κώστα, όχι δεν επιτρέπεται να τα βάλεις μαζί.
Σε κλουβί έστω και μεγάλο μπορείς να βάλεις μαζί πχ ένα ζευγάρι, δύο θηλυκά ή δυο αρσενικά. Όταν τα πουλιά είναι τρία (ας είναι ακόμα και του ιδίου φύλου) τα δύο θα ταιριάξουν μεταξύ τους και το τρίτο θα έχει πρόβλημα (δηλ θα δεχτεί επιθετικότητα).
 
Καλησπερα Σισυ, στο κλουβι ήταν μονο το θηλυκό, πριν μια ωρα αγορασα το ζευγαρι.λες θα φαγωθουνε;

Είχα βαλει μεσα με αυτο το θηλυκο ενα ημερο 3μηνων αρσενικο, αλλα δεν ξερω για ποιο λογο ψωφησε πριν δυο μερες
 
Καταρχήν πρέπει να σιγουρευτείς ότι το θηλυκό είναι υγιές και δεν έχει κολλήσει κάποια ασθένεια από το αρσενικό μωρό (3 μηνών) που ήδη πέθανε...
Αν τα έβαλες όλα μαζί είναι θέμα χρόνου κάποιο-κάποια να τραυματιστούν...Χώρισε τα.
Κανονικά θα έπρεπε να κρατήσεις καραντίνα δηλ ένα 40ήμερο σε διαφορετικά δωμάτια.
 
Καταρχήν πρέπει να σιγουρευτείς ότι το θηλυκό είναι υγιές και δεν έχει κολλήσει κάποια ασθένεια από το αρσενικό μωρό (3 μηνών) που ήδη πέθανε...
Αν τα έβαλες όλα μαζί είναι θέμα χρόνου κάποιο-κάποια να τραυματιστούν...Χώρισε τα.
Κανονικά θα έπρεπε να κρατήσεις καραντίνα δηλ ένα 40ήμερο σε διαφορετικά δωμάτια.
Απο οσα λιγα μου εχουν πει, δεν βλεπω να εχει καποια διαροια... Οταν λεω μεγαλο υο κλουβί εννοω 120χ100χ80 δεν τσιμπιωταν με το αλλο. Απλα το ειδα ειχε φουσκωσει ρα φτερα δυο μερες τρεις και καθοταν σε ενα σημειο, μετα ψωφησε. Μήπως θα ηταν προτιμοτερο να παρω ενα αρσενικο ακομα;δεν εχω αλλο κλουβι.στο ιδιο δωματιο σε ξεχωριστο κλουβι εχω και ενα ημερο μονκ 3μηνων. Μπορει να υπάρχει προβλημα με αυτο;
 
Απο οσα λιγα μου εχουν πει, δεν βλεπω να εχει καποια διαροια... Οταν λεω μεγαλο υο κλουβί *εννοω 120χ100χ80 δεν τσιμπιωταν με το αλλο. Απλα το ειδα **ειχε φουσκωσει ρα φτερα δυο μερες τρεις και καθοταν σε ενα σημειο, μετα ψωφησε.***μήπως θα ηταν προτιμοτερο να παρω ενα αρσενικο ακομα;δεν εχω αλλο κλουβι.στο ιδιο δωματιο ****σε ξεχωριστο κλουβι εχω και ενα ημερο μονκ 3μηνων. Μπορει να υπάρχει προβλημα με αυτο;
Την άποψή μου στην έγραψα:) κατά την γνώμη μου
*το μέγεθος είναι καλό για ένα ζευγάρι (2 πουλιά)
**αυτό υποδεικνύει ασθένεια, οπότε μπορεί να έχει ήδη κάτι κολλήσει
***το τι θα πάρεις είναι στη δική σου κρίση, αν δεν θέλεις πχ αυγά-μωρά κτλ πάρε ένα του ιδίου φύλου, αν και να ξέρεις πως τα πουλιά θα πρέπει πρώτα να γνωριστούν (δηλ σε διαφορετικά κλουβιά στην αρχή) και αφού φυσικά κρατήσεις σε καραντίνα το νέο που θα πάρεις.
**** συνέχισε να κρατάς το μονκ σε απόσταση δηλ ξεχωριστά και να θυμάσαι να πλένεις τα χέρια σου για να μην μεταφέρεις πιθανά μικρόβια-ασθένειες από το ένα πουλί στα άλλα (εφόσον υπάρχει και ζευγάρι)
 
Σ εζχαριστω πολυ για τον χρονο σου.ςχω ενα κλουβι μικρο, αλλα δεν ξερω αν θα κανει για να εχω μονιμα μεσα το θηλυκο κοκατατιλ. Αν το χωρισω με κάποιο υφασμα το κλουβί θα ειναι καλυτερα;
 
Καλώς ήρθες,

Νομίζω πως έχει χειριστεί λάθος το όλο πράγμα με τα πουλιά. Καταρχήν έπρεπε να πας το μικρό σε γιατρό αφού το είδες φουσκωμένο. Αυτό τώρα έγινε αλλά πολύ πιθανά να κολλήσουν και τα υπόλοιπα αν ήταν κάποιο μικρόβιο. Το κλουβί ήθελε σχολαστικό καθαρισμό.

Αφού είχες θηλυκό, γιατί αγόρασες ζευγάρι; Θα μπορούσες να πάρεις απλά ένα αρσενικό. Το ζευγάρι είναι από οτι κατάλαβα από πετ σοπ. Άρα έβαλες σε κίνδυνο όλα τα πουλιά που έχεις στο σπίτι.

Από τα τρία κοκατίλ τα δύο θα γίνουν ζευγάρι. Έτσι το τρίτο θα δεχτεί επίθεση, αν όχι σύντομα όταν θα κάνει αυγά το ζευγάρι σίγουρα. Βρες τρόπο να τα χωρίσεις.

Τέλος αν θες κάνε ένα κόπο να διαβάσεις μερικά πράγματα για την φροντίδα των παπαγάλων για να μπορέσεις να τους προσφέρεις το καλύτερο.

https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
https://community.petbirds.gr/threads/Οδηγός-φροντίδας-παπαγάλων.26295/
 
Όχι, καλύτερα είναι ή να αγοράσεις ένα κατάλληλο κλουβί για το ζευγάρι ή να επιστρέψεις το ζευγάρι στο κατάστημα.
Το κλουβί θέλει οπωσδήποτε απολύμανση, καθώς και τα σκεύη του, είτε παραμείνει το θηλυκό μέσα είτε όχι.
Το θηλυκό που είχες, όπως και αυτά που αγόρασες, χρειάζονται κατάλληλο για αυτά χώρο. Δεν γίνεται να καταδικαστούν σε ένα μικρό κλουβί.
Αν δεν έχεις χώρο ή, δυνατότητα να τους προσφέρεις τα στοιχειώδη, τότε μην τα εξαναγκάσεις να ζήσουν όπως σε ακατάλληλες συνθήκες. Είναι κρίμα για αυτά, είναι κρίμα και για εσένα που θα έχεις δυστυχισμένα πλάσματα να φροντίζεις.
 
Καλησπέρα φιλε μου. Κλουβι υπάρχει και πολυ μεγαλο μαλιστα. Νομιζα οτι πολυ ανετα χωρανε και τα τρια κοκατιλ μεσα. Απλα σκεφτομαι να βαλω το θηλυκο στο μικρο για να αποφυγω τοιχον προβληματα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το μικρό είναι κατάλληλο κλουβί για κοκατιλ; Πες μας αν θέλεις τις διαστάσεις του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Πολύ μικρό το κλουβι για κοκατίλ, ακόμα και για καναρινι ειναι οριακό.
Ας μας πει και κάποιος πιο ειδικός σε παπαγάλους ποιες ειναι οι βέλτιστες διαστάσεις ενός κλουβιού κοκατίλ.
 
περίμενε και τα αλλα παιδιά για να σου υποδείξουν ποιο νέο κλουβι θα πρεπει να αγοράσεις.
Δεν νομιζω ότι μπορει να γίνει κατι άλλο. Τα πουλιά pet τα έχουμε φέρει στα μέτρα μας όσο δεν πάει άλλο, δεν ειναι εφικτο να τους στερούμε και το ελάχιστο δυνατό
 
, δεν ξερω πως μπορω να χωρισω το υπάρχον που ειναι μεγάλο
... Οταν λεω μεγαλο υο κλουβί εννοω 120χ100χ80
1.20 ύψος ή μήκος; 80 πλάτος φαντάζομαι...
Προσωπικά μόνο βλέποντας το σε φωτογραφία θα μπορούσα να έχω άποψη αν μπορεί να χωριστεί πχ στη μέση ή στο μήκος με πλέγμα ή κόντρα πλακέ...
 
1.20 ύψος ή μήκος; 80 πλάτος φαντάζομαι...
Προσωπικά μόνο βλέποντας το σε φωτογραφία θα μπορούσα να έχω άποψη αν μπορεί να χωριστεί πχ στη μέση ή στο μήκος με πλέγμα ή κόντρα πλακέ...
Ενα μετρο σε υψος 120 σε πλατος 80 στο, δεν θυμαμαι πως λεγεται αυτο. Ορθογώνιο ειναι. Προσπαθησα να βαλω φωτο αλλα δεν τα καταφερα ελεγε οτι ειναι μεγαλη στην αναληση
 
Back
Top