Φροντίδα Να βάλω αρσενικά και θηλυκά σε αυτή την κλούβα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pougas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pougas

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2008
Μηνύματα
73
Πόλη
Φλώρινα
Παιδιά ήθελα να ρίξετε μια ματιά στην κατσκευή που έφτιαξα και να μου πείτε αν νομίζετε ότι είναι σωστό να βάλω μέσα αρσενικά και θηλυκά!Η κλούβα έχει διαστάσεις 90Χ1Χ1,85.
Ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • klouba1.webp
    klouba1.webp
    66,9 KB · Προβολές: 284
  • klouba3.webp
    klouba3.webp
    77,8 KB · Προβολές: 225
  • Like
Αντιδράσεις: zefyri
Για ποιό λόγο να μην βάλεις; Οχι όμως αν έχεις σκοπό την αναπαραγωγή. Η κλούβα σου είναι πολύ όμορφη. Και μια φιλική παρατήρηση: Θα ήταν καλήτερα να είχε μεγαλύτερο πλάτος αφου τα καναρίνια αρεσκονται να πετάνε σε ευθεία. Παντως είναι πολύ όμορφη. Μπράβο.
 
Εχω διαβασει και σε αλλα post οτι για αναπαραγωγη, πρεπει τα ζευγαρια να ειναι σε ξεχωριστα κλουβια.
Δεν αμφιβαλλω, αλλα μου γενναται η απορια τι θα γινει αν αφησουμε μικτο πληθυσμο σε μια παρομοια κλουβα, με την προϋποθεση οτι υπαρχει αρκετος χωρος για το καθενα.
θα μαλωνουν;
Δεν θα ζευγαρωσουν, οπως γινεται οταν ειναι ελευθερα στη φυση;
Μηπως πρεπει να ειναι ολα αρσενικα, αν τα θελουμε μονο για κελάιδημα;

Χρηστος
 
Την ίδια απορία έχω γω, δεν ξέρω αν μπορούμε να τα ζευγαρώσουμε, άλλα μέλη του Forum λένε ότι δεν είναιο σωστό τα ζευγάρια να είναι μαζί. Νομίζω ότι αρχίζω να πιστεύω και γω το ίδιο.
 
Μπορεί να ζευγαρώσουν σε μεγάλη κλούβα, όμως:
1) Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ποιά είναι τα ζευγάρια, με συνέπεια σε επόμενα ζευγαρώματα να έχουμε προβλήματα με αιμομιξίες.
2) Αφου δεν μπορούμε να καθορίσουμε τα ζευγάρια δεν μπορούμε να καθορίσουμε την ράτσα, τον χρωματισμό κτλ.
3) Θα υπάρχουν φαινόμενα 2 καναρινιών σε μια φωλιά(ακόμα και αν έχουμε τοποθετήσει τις ανάλογες φωλιές).
4) Προβλήματα τύπου: σκουφάτο με σκουφάτο.
5) Τα αρσενικά θα μαλώνουν μεταξύ τους, ιδιαίτερα κατα την αναπαραγωγική περίοδο.
6) Πρόβλημα κατά την διαδικασία αλλαγής των αυγών με ψεύτικα χωρις να τα μπερδέψεις.
7) Έχω ακούσει για περιπτώσεις όπου τα αρσενικά μπορεί να σπάσουν τα αυγά απο άλλες φωλιές.
 
Αρα, απο την πολυ κατατοπιστικη απαντηση του RED καταλαβαίνω οτι μπορουμε να εχουμε μικτους πληθυσμους (λιγοτερα θηλυκα απο αρσενικα, απ οτι εχω διαβασει σε αλλα post) σε μεγαλη κλουβα, αλλα την περιοδο αναπαραγωγής ξεχωριζουμε τα ζευγαρια, για να ειμαστε σιγουροι.
Εχω δικιο;
 
Και μια φιλική παρατήρηση: Θα ήταν καλήτερα να είχε μεγαλύτερο πλάτος αφου τα καναρίνια αρεσκονται να πετάνε σε ευθεία.


Παντως φιλε δεν εχεις να χασεις τιποτα αν το δοκιμασεις. Καλη τυχη.
 
ΠΡΟΣΕΧΕ τιν ομομιξια. Τα αρσενικα δεν κελαιδαν κ τα θυληκα δεν κλωσανε απο τιν ομομιξια. Ομορφη η κλουβα σου
 
Αυτα Τάκη ισως ειναι τα μικροτερα προβληματα απο την αιμομιξια. Τα χειροτερα ειναι δυσπλασιες, καιθανατος του νεοσσου☹
 
Σήμερα το πρωί με μεγάλη θλίψη διαπίστωσα το εξής τραγικό! 2 από τα αρσενικά που έχω μέσα στη κλούβα μαλώνουν με ένα άλλο πολύ άσχημα, δεν το αφήνουν να φάει και να ανέβει προς τα πάνω. Μάλλον πρέπει να το βγάλω από μέσα. Τα 2 αρσενικά που δεν μαλώνουν είναι ίδιας ράτσας κόκκινα μωσαϊκού, ενώ το άλλο είναι χρώματος πράσινο και δεν γνωρίζω την ράτσα του αλλά έχει φοβερή φωνή.😕
 
Αντιμετώπισα και εγω το ίδιο πρόβλημα...
Με την δική μου ανορθόδοξη σκέψη έκανα το εξής...
Έβγαλα το θύμα σε άλλο κλουβί που το κρέμασα πανω στην μεγάλη κλουβα ωστε να βλέπονται.. σε μια εβδομάδα τον ξαναέβαλα μέσα βγάζοντας για μια μέρα τον πιο φασαριόζο (για να του κοπεί ο τσαμπουκάς και να μην έχει ξεκαθαρίσει τι εννοεί περιοχή του)..

Απο τότε κάτι ψιλές μόνο πεφτουνε σε φυσιολογικά επίπεδα...
 
χαλαρώνουν αρκετα γιατί τους χτυπάς στο ένστικτο του "δικού τους χώρου"...
Δεν αισθάνονται εισβολέα τον άλλο εκεί που αυτοί μένουν..
Βασικά δεν ξέρω αν είναι δόκιμη αυτή η τεχνική αλλά κάτι παρόμοιο γίνεται και στο ενυδρείο με τα ψάρια όταν πάς να βάλεις καινούριο μέσα...
Το ίδιο ενστικτο χτυπάς.. Και ηρεμούν τα πράγματα...
 
Επειδή έχω και εγώ κλούβα, στην αρχή αντιμετώπισα τα ίδια προβλήματα με τα αρσενικά κυρίως που μάλωναν μεταξύ τους. Με τον καιρό, όμως, ηρεμούν, γνωρίζονται μεταξύ τους και συμβιώνουν ήσυχα αν και που και που μπορεί να τσακωθούν για λίγη ώρα χωρίς συνέπειες. Τώρα αναφορικά με την αναπαραγωγή θα σου πρότεινα να κρατάς μικρό καλάθι διότι τα ποσοστά θα είναι απογοητευτικά σε κλούβα. Να φανταστείς ότι πέρυσι από πέντε ζευγάρια που είχα μέσα έβγαλα μόλις τρια πουλιά όλη την χρονιά, ενώ φέτος που τα χώρισα σε κλουβιά ανα ζευγάρι μόνο από την πρώτη γέννα έχω πάρει 14 πουλιά και όλα τα ζευγάρια είναι με αυγά για τον "δεύτερο γύρο". Αν επιμείνεις, πάντως, να αναπαράγεις τα πουλάκια σου στην κλούβα να ξέρεις πως δύσκολα θα μάθεις τον πατέρα του νεογνού και δύσκολα θα μπορέσει να επιβιώσει. καλή συνέχεια
 
Μπορείς να βάλεις άνετα και φωλιές αν θέλεις να κάνεις αναπαραγωγή.
Αλλά μην είναι πολύ κοντά η μία από την άλλη.
Καλύτερα απέναντι η μία από την άλλη και ψηλά όλες για να μην μαλώνουν.
Πρόσεξε μην ξεπεράσεις όμως τα 30 πουλιά.
 
vale arsenika 8ulika mazi ... den phrazei ka8olou auto...eixa kai egw paromoia klouva ligo megaluterh kai ta eixa ola masa kai ola htan ok !mn perimeneis omos anaparagwgh kai polu kelahdhma...oi tsampoukades einai fusiologikoi mn toys fovasai,to ka8e arseniko prospa8ei na diekdikisei to meros toy! kalh tuxh...
 
Back
Top