Αναπαραγωγή Να βάλω αυτό το ζευγαράκι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nontas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nontas

PB New Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2015
Μηνύματα
324
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους,
Σκέφτομαι να βάλω τα παρακάτω ως ζευγάρι και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν πιθανότητες εκτός από πολύχρωμα να βγει και κάποιο πουλάκι σχεδόν άσπρο.
Το θηλυκό είναι του 2016 από τα πουλάκια που έβγαλα και έχει και στα δύο φτερά τις άκρες άσπρες

20170213_130014.webp
20170213_125950β.webp

και το αρσενικό του 2015 έχει στη μια φτερούγα άσπρο
20160626_095646-1.webp
20170213_130321αρ.webp
΄
Σε διαφορετική περίπτωση ο "μάγκας" θα είναι με την πράσινη θηλυκιά του 2015 που φαίνεται στο βάθος...
 
θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν πιθανότητες εκτός από πολύχρωμα να βγει και κάποιο πουλάκι σχεδόν άσπρο.
☹Καμία πιθανότητα, σχεδόν απίθανο, πιο εύκολα θα κάτσει ένα στυλό στην μύτη του.
Αντίθετα έχεις μεγάλη πιθανότητα να αποκτήσεις απογόνους με λευκά πρωτεύοντα και άντε το πολύ και στην ουρά.
Έτσι το βλέπω.
Γιατί δεν παίρνεις ένα ζευγαράκι μια και το θές;
 
Δεν έχω σαν προτεραιότητα να βγάλω άσπρα πουλάκια, ίσα ίσα που λατρεύω τα πράσινα!
Απλά ήθελα να ρωτήσω αν υπήρχε η δυνατότητα και σε αυτή την περίπτωση θα το έκανα.
Είχα στο νου μου και αυτό και νομίζω έχω διαβάσει για 25% πράσινα, 50% πολύχρωμα, 25% άσπρα:
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-βγάζουμε-άσπρα-Τιμπράντο.18324/
"Με καποιο ποσοστό να βγάλεις άσπρα, ζευγαρώνεις σκούρο χ σκούρο αλλά(απαραίτητα) με κάποια άσπρα φτεράκια και στα δύο πουλιά"
 
"Με καποιο ποσοστό να βγάλεις άσπρα, ζευγαρώνεις σκούρο χ σκούρο αλλά(απαραίτητα) με κάποια άσπρα φτεράκια και στα δύο πουλιά"
Δεν ξέρω την ορολογία στα τιμπράντο, δηλαδή δεν ξέρω τι εννοεί ο ποιητής λέγοντας άσπρο.
Αυτά τα πουλιά που είδα στις φωτογραφίες λευκά δεν γίνονται.
Αν θές όμως παρέθεσε μια φωτογραφία αυτού που εννοείς εσύ άσπρο για να έχουμε μια καλύτερη βάση συζήτησης.
 
Όμορφο και ταιριαστό ζευγαράκι! Απλά δε ξέρω τι παίζει με το φτέρωμα τους... και τα 2 μου φαίνονται αρκετά σκληρόπτερα... κάτι που δεν είναι καλό στην αναπαραγωγή. Αν έχω άδικο μιλήστε οι πιο έμπειροι!
 
Όμορφο και ταιριαστό ζευγαράκι! Απλά δε ξέρω τι παίζει με το φτέρωμα τους... και τα 2 μου φαίνονται αρκετά σκληρόπτερα... κάτι που δεν είναι καλό στην αναπαραγωγή. Αν έχω άδικο μιλήστε οι πιο έμπειροι!
Αλίκη, στα ντιμπράντο δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το φτέρωμα στα ζευγάρια, γιατί είναι όλα ένας τύπος (νομίζω, δεν είμαι ειδικός). Δεν έχω ακούσει/διαβάσει κάτι για την συγκεκριμένη ράτσα
 
Αλίκη, στα ντιμπράντο δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το φτέρωμα στα ζευγάρια, γιατί είναι όλα ένας τύπος (νομίζω, δεν είμαι ειδικός). Δεν έχω ακούσει/διαβάσει κάτι για την συγκεκριμένη ράτσα
Νομίζω πως το θέμα με το φτέρωμα ισχύει για όλα τα καναρίνια είτε είναι φωνής είτε χρώματος είτε γκλόστερ είτε μωζαίκ. Ούτε εγώ είμαι ειδική. Ίσως ο κύριος Μάκης να μας βοηθήσει @mgerom . :)
 
Νομίζω πως το θέμα με το φτέρωμα ισχύει για όλα τα καναρίνια είτε είναι φωνής είτε χρώματος είτε γκλόστερ είτε μωζαίκ. Ούτε εγώ είμαι ειδική. Ίσως ο κύριος Μάκης να μας βοηθήσει @mgerom . :)
Τα κοινά ξέχασες. Περιμένω κάποια απάντηση γιατί έχω και εγώ την ίδια απορία.
 
Εγω λέω για να τον ξεκουράσουμε τον άνθρωπο αλλά και για να τον ευχαριστήσουμε, να κάνουμε καμιά φορά χρήση και της αναζήτησης.
Για τα λευκά τιμπράντο: https://community.petbirds.gr/threa...-πράσινο-με-μπλε-τιμπράντο.20551/#post-212884
Και γενικά για τον μηχανισμό, ας μην μένουμε σε ταμπέλες και ονόματα:
https://community.petbirds.gr/threa...και-μαυροκίτρινα-καναρίνια.29072/#post-366227
https://community.petbirds.gr/threads/Θηλυκό-καναρινι-με-κύστες-στα-φτερά.27130/#post-336932
 
Τα διάβασα, αλλά έχω ακόμη την απορία: πράσινα και τα δύο, με οδηγούς στα φτερά λευκούς (ή και στην ουρά) μπορούν να δώσουν πουλιά εκτός από πράσινα και παρδαλά; Ευχαριστώ
 
Τα διάβασα, αλλά έχω ακόμη την απορία: πράσινα και τα δύο, με οδηγούς στα φτερά λευκούς (ή και στην ουρά) μπορούν να δώσουν πουλιά εκτός από πράσινα και παρδαλά; Ευχαριστώ
Οι παραθεσεις μπήκαν κατά κύριο λόγο για να απαντήσουν σε όσους εχουν αποριες για το πτερωμα. Η παράθεση για τα λευκά για ενισχύσει το επιχείρημα μου της μη κοινής βάσης συζητησεως με όσους έχουν τιμπραντο ή ποζιτουρα. Στη ερώτηση σου απάντησα, αν υπάρξει αλλη άποψη, εγώ θα πηδηχτώ απτό παραθυρο:).
Βάλε μας όμως μια φωτογραφια αυτού που επιθυμεις για να καταλάβουμε καλύτερα.
 
Άσπρα δεν πρόκειται να βγουν. Πράσινα θα βγάλεις πάλι.
Γιατί είσαι τόσο απόλυτος;
Ακόμα βέβαια δεν ξέρουμε τι εννοεί ο φίλος μας ο @Nontas και για αυτό περιμένουμε απάντηση του. Μπορεί να βγουν πουλάκια που να έχουν ως κύριο χρώμα το άσπρο αλλά να έχουν και κίτρινο και πράσινο ταυτόχρονα. Απόλυτα καθαρό άσπρο βέβαια ούτε εγώ νομίζω να βγει εάν εννοείς αυτό.
 
Πουθενά δεν έχει...όλα τα γονίδια είναι είτε κυρίαρχα είτε υπολειπόμενα και είτε αυτοσωμικά είτε φυλετικά.
δεν ειμαι ειδικος αλλα αλλο γενετικο κωδικα εχουν τα καναρινια και αλλο τα παπαγαλακια, αλλο τα σκυλια και αλλο οι γατες!
 
Back
Top