Φροντίδα Να βάλω βιολογικό μηλόξιδο στη μπανιέρα νεαρών καναρινιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elli
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elli

PB Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2020
Μηνύματα
1.940
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε ολους και καλο μηνα Δεν θυμαμαι αν εχω ξανανοιξει αυτο το θεμα αν ειναι ας με διορωσει ο κυριος @Stavros 😊εχω ενα μπουκαλακι που γραφει βιολογικο μηλοξυδο θολο της evia parrots και ηθελα να ρωτησω... Θα βαλω μπανιερες στα καναρινακια μου να βαλω και στα μωρα απο το μυλοξυδο ή δεν κανει ακομη; Τα μωρα μου ειναι περιπου 6 μηνων τα πρωτα και τα δευτερα περιπου 4 μηνων! Ρωταω για να μην κανω κατι που δεν πρεπει 🤗
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Το διαβασα 😁 😎 Οταν το ειχα παρει μου ειπε η κοπελα σε ποτιστρα 100ml 4 σταγονες οπως διαβασα κιολας 😊 μπορω να τα ψεκαζω κιολας με αυτο παλι ιδια δοσολογια με την ποτιστρα και μου ειπε ομως σε μπανιερα 8-10 σταγονες βιολογικο μηλοξυδο! Ποσο να γεμισω την μπανιερα με νερο αν ειναι να βαλω 8-10 σταγονες;αν ειναι να την γεμισω την μπανιερα μεχρι την μεση για να μπουν οι 8-10 σταγονες τι θα γινει καταδυσεις θα κανουν;🤣
 
Τεσσάρων και έξι μηνών καναρίνια δεν τα λες και μωρά. Κατά τα άλλα, δεν μιλάμε για φάρμακα βρε παιδιά, μιλάμε για ΞΥΔΙ. Τι 2, τι 4, τι 14 σταγόνες; Το μόνο που μπορεί να συμβεί είναι να μην πλησιάζουν τα πουλιά από τη μπόχα και αυτό είναι ίσως το μόνο που έχει κάποια αξία να σημειωθεί, διότι αν πρόκειται για το ΠΟΣΙΜΟ νερό τους, υπάρχει ο κίνδυνος να μείνουν διψασμένα. Ούτως ή άλλως, όποια δοσολογία προτείνεται δεξιά και αριστερά είναι αυθαίρετη. Λέει καθένας ό,τι νομίζει ότι είναι σωστό, κρίνοντας "με το μάτι" και από τη συμπεριφορά των δικών του πουλιών σε διάφορες δοσολογίες.
 
@Stavros Οχι στην ποτιστρα δεν σκεφτομαι να βαλω! Μονο στην μπανιερα! Ε ενταξει για μενα τα βλεπω ακομα μωρα αν και δεν ειναι! Ευχαριστω πολυ!
[automerge]1593594724[/automerge]
Θα δειξει πως θα αντιδρασουν απο την μυρωδια! Αν θα πλησιασουν την μπανιερα! Αν δεν το προτιμησουν σκετο νερακι μετα!
 
Θα δειξει πως θα αντιδρασουν απο την μυρωδια! Αν θα πλησιασουν την μπανιερα! Αν δεν το προτιμησουν σκετο νερακι μετα!
Ξεκινάς βάζοντας μια πολύ μικρή ποσότητα και με τον καιρό την αυξάνεις σιγά σιγά μέχρι να παρατηρήσεις ότι έχει αρχίσει να μην τους κάθεται κάτι καλά. Σε αυτό το σημείο γυρνάς στην αμέσως προηγούμενη δοσολογία και διατηρείς αυτή ως "σωστή".
 
@Stavros Ευχαριστω πολυ
[automerge]1593596051[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Καλα δεν υπαρχει εγω φοβαμαι να βαλω τοσο πολυ νομιζω οτι θα μου πνιγουν! Νομιζω οτι δεν θα πατανε κατω στην μπανιερα γι αυτο δεν την γεμιζω και μετα δεν θα μπορουν να βγουν! Αλλα για να το λες εσυ θα ξεπερασω ακομη εναν φοβο και θα το κανω και εγω 😎 Σε ευχαριστω πολυ 😊
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Elli κανα 10λεπτακι το αφηνω και τα κανω χαζι επειτα το αποσύρω. Γινονται παπακια. Βουτανε μεσα με τα μουτρα. Πατανε στον πατο οποτε με επιτήρηση δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα. Τους εχω εξωτερικο μπανακι.
 
@ΠΑΝΤΕΛΗΣ V7 Θα το κανω για να ξεπερασω την φοβια μου οτι θα μου πνιγουν! Οταν θα τις βαλω θα τα επιτηρω σαν τον ναυαγοσωστη😎! Εγω εχω τις απλες τις εσωτερικες... Ειχα κοιταξει πολυ πιο παλια μπανιερα εξωτερικη αλλα ηταν παρα πολυ μεγαλη... Εκει θα ηθελαν φιαλη οξυγονου για να πανε μεχρι τον πατο της μπανιερας. 🤣
 
Back
Top