Αναπαραγωγή Να βάλω για αναπαραγωγή, κανάρα 7 ετών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

patilas

PB Member
Εγγραφή
23 Νοε 2014
Μηνύματα
1.406
Πόλη
Λευκάδα
Το πρώτο θυλικο που απέκτησα φέτος είναι 7 ετών, πέρυσι μου έδωσε 8 πουλάκια, το ερώτημα είναι φέτος την ξανά βάζω θ έχω επιτυχία; Η να την αφήσω ν διακοσμη τον χώρο;
 
Δεν βλέπω το λόγο που ρωτάς Παναγιώτη.
Ασφαλώς και ναι...
Ένα πουλί που την προηγούμενη χρονιά είχε οκτώ απογόνους, έχει καλή υγεία και συμπεριφορά δε βλέπω γιατί όχι...
Στη φύση το ζευγάρωμα των πουλιών (και όχι μόνο) εξαρτάται απόλυτα από την κατάσταση, την υγεία και τη δύναμη να αναθρέψει τους γόνους του και ασφαλώς όχι από τη ληξιαρχική πράξη γεννήσεως.
Ναι λοιπόν... Να τη βάλεις... και σε μας να στείλεις φωτογραφίες ή video, να την καμαρώσουμε.
 
Ωραία ευχαριστώ Γιάννη, απλά σκεφτόμουν μήπως την επιβαρυνω αλλά ναι το πουλάκι είναι πολύ υγείες κ δυνατό, θ την βάλω λοιπόν κ θα σας στείλω βίντεο κ φώτο, μόνο που αρσενικός θ είναι μικρότερος σε μέγεθος εμφανές μικρότερος της απορίας άξιο για εμένα τουλάχιστον..
 
Τα θηλυκά καναρίνια δεν γεννούν απεριόριστα αυγά, περίπου στην ζωή τους θα γεννήσουν 65, τώρα εάν αυτά έχουν γεννηθεί στα πρώτα 4 χρόνια δεν πρόκειται να γεννήσει άλλα τα επόμενα χρόνια όσα και να περάσουν
 
Τα θηλυκά καναρίνια δεν γεννούν απεριόριστα αυγά, περίπου στην ζωή τους θα γεννήσουν 65, τώρα εάν αυτά έχουν γεννηθεί στα πρώτα 4 χρόνια δεν πρόκειται να γεννήσει άλλα τα επόμενα χρόνια όσα και να περάσουν

Ασχετο περί καναρινιών.

Μιχάλη αυτό ισχύει για όλα τα θηλυκά πουλάκια να φανταστώ;
 
Κ εγώ Γιάννη αυτό θα κάνω άλλωστε μου έχει δώσει γύρω στα 60 πουλιά όλα αυτά τα χρόνια. Σίγουρα θ την βάλω
 
Τα θηλυκά καναρίνια δεν γεννούν απεριόριστα αυγά, περίπου στην ζωή τους θα γεννήσουν 65, τώρα εάν αυτά έχουν γεννηθεί στα πρώτα 4 χρόνια δεν πρόκειται να γεννήσει άλλα τα επόμενα χρόνια όσα και να περάσουν
Eπειδή εγώ είμαι απιστος Θωμάς :),θα με συγχωρέσεις αλλά θα σου ζητήσω να μου πείς ΠΟΘΕΝ αυτή η πληροφορία; και σε ρωτώ μιας και γνωρίζω οτι σε κάθε αναπαραγωγική περίοδο ένας αριθμός απο 25 -100 ωοθυλάκια ωριμάζουν και περιμένουν την ώρα τους (ωορηξία) για να γονιμοποιηθούν. Θεωρητικά λοιπόν, θα μπορούσαν να γεννηθούν αυτά τα 60 αυγά στα οποία αναφέρεσε εύκολα, μέσα σε δυο χρόνια.
 
Η δική σας άποψη κύριε Μάκη ποια είναι για καναρες τέτοιας ηλικίας;
 
Η ηλικία είναι μια βασική παράμετρος για την γονιμότητα του θηλυκού. Πάντως πρέπει να δεχθώ κι εγώ, οτι ένα καλοζωισμένο θηλυκό, έχει πολύ περισσότερες πιθανότες να φέρει σε πέρας ακόμα μια γέννα απο ένα ταλαιπωρημένο νεαρό. Μόνον ο ίδιος ο εκτροφέας μπορεί να έχει σαφή γνώση και να αποφασίσει σωστά. Σαν γενική αρχή πάντως πρέπει να κρατάει κανείς αυτό που λέμε... Καλόν είναι να μην υπερβάλουμε.
 
Eπειδή εγώ είμαι απιστος Θωμάς :),θα με συγχωρέσεις αλλά θα σου ζητήσω να μου πείς ΠΟΘΕΝ αυτή η πληροφορία; και σε ρωτώ μιας και γνωρίζω οτι σε κάθε αναπαραγωγική περίοδο ένας αριθμός απο 25 -100 ωοθυλάκια ωριμάζουν και περιμένουν την ώρα τους (ωορηξία) για να γονιμοποιηθούν. Θεωρητικά λοιπόν, θα μπορούσαν να γεννηθούν αυτά τα 60 αυγά στα οποία αναφέρεσε εύκολα, μέσα σε δυο χρόνια.

Μάκη δεν είναι σε κάθε αναπαραγωγική περίοδο από 25-100, αλλά όταν ολοκληρώνεται το αναπαραγωγικό σύστημα δημιουργούνται όλα τα ωοθυλάκια. σε κάθε αναπαραγωγική περίοδο κάποια από αυτά σε ωάρια και η ωορρηξία. Ναι εάν γεννηθούν σε 2 χρόνια τελειώνει και η αναπαραγωγή του θηλυκού.
 
Αυτό ισχύει σε όλα τα θηλυκά και τα θηλαστικά και τον άνθρωπο φυσικά. Αλλά δεν είναι τόσα εύκολα υπολογίσιμο ούτε ισχύει κάποιο συγκεκριμένο νούμερο για όλα τα άτομα. Βασικά είναι μη υπολογίσιμο απλά πάνω κάτω υποθέτουμε, συνηγορούντων και άλλων δεδομένων της κατάστασης της υγείας.
 
Νομίζω πως όλες οι επιστήμες μιλάνε για γόνιμη ηλικία. Για γόνιμα χρόνια.
Η επιβάρυνση της υγείας, η κακή διατροφή και φυσική κατάσταση είναι πιθανές αιτίες να συρρικνωθεί αυτή η ηλικία ενώ να επεκταθεί αντίθετα αν έχουμε καλή υγεία κλπ.
Πραγματικά ο αριθμός στα ωοθυλάκια ανά έτος είναι σχετικά περιορισμένος όπως σε όλα τα όντα.
Δέχομαι ο,τι με τα χρόνια μειώνεται αυτός ο αριθμός. Ακόμη δέχομαι πως ένα καναρίνι 7 χρονών βρίσκεται στα πρόθυρα της γενετικής απόσυρσης (άλλα συνομήλικα καναρίνια έχουν παραιτηθεί), αλλά δεν μπορώ να δεχτώ πως ένα πτηνό που την προηγούμενη χρονιά είχε 8 μικρά θα μείνει στα αζήτητα απλά και μόνο επειδή το "ταξίμετρο αυγών" έγραψε κάποιο αριθμό.
Αν δεν υπήρχε αναπαραγωγική διαδικασία τα προηγούμενα χρόνια ο ηλικιακά γερασμένος οργανισμός της, θα είχε αδρανοποιηθεί όπως συμβαίνει σε όλα τα όντα και δυστυχώς και στον άνθρωπο.
Και ασφαλώς όπως έγραψε και ο @mgerom δεν χρειάζεται να υπερβάλουμε αλλά να κρατάμε το μέτρο προς όλες τις κατευθύνσεις, άλλωστε σχετικά σύντομα θα μάθουμε την αναπαραγωγική πορεία της κανάρας.
 
Καλά Γιάννη με τις απαντήσεις σου απορώ και εγώ ο ίδιος μπράβο εμπειρία, γνώσεις,τεκμηριωμένη άποψη! συμφωνώ μαζί σου σε ότι είπες σε λίγο καιρό θ μάθετε νέα από την μεγάλη κυρία, πέρυσι έδωσε 8 πουλάκια στα 9 αυγά που έκανε, βασικά αν μετρήσω στο περίπου και κάποιες απώλειες αυγών κ νεοσσών στο παρελθόν έχουμε ξεπεράσει το 65. Γιατί όπως προείπα έχω πάρει από 55 με 60 πουλάκια από την συγκεκριμένη.
 
Μάκη δεν είναι σε κάθε αναπαραγωγική περίοδο από 25-100, αλλά όταν ολοκληρώνεται το αναπαραγωγικό σύστημα δημιουργούνται όλα τα ωοθυλάκια. σε κάθε αναπαραγωγική περίοδο κάποια από αυτά σε ωάρια και η ωορρηξία. Ναι εάν γεννηθούν σε 2 χρόνια τελειώνει και η αναπαραγωγή του θηλυκού.
Οταν ολοκληρώνεται το αναπαραγωγικό σύστημα υπάρχει μια μάζα 2.000-100.000 ωοθηλακίων στις Fringillidaes .
 
Οταν ολοκληρώνεται το αναπαραγωγικό σύστημα υπάρχει μια μάζα 2.000-100.000 ωοθηλακίων στις Fringillidaes .
Εγώ γνωρίζω ότι μια ώριμη ωοθήκη μπορεί να περιέχει έως 4000 μικρά ωάρια
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Back
Top