Αναπαραγωγή Να βάλω δυο θηλυκά στην ίδια ζευγαρώστρα για αναπαραγωγή;

Papadopoulos G

PB Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2014
Μηνύματα
505
Πόλη
Αρμένιο
Έχω έναν αρσενικό λευκό σκουφάτο δώρο από το Βέλγιο που πέρυσι είχε βγάλει 3 μικρά.
Δυστυχώς η κυρά του πέθανε (θυμάστε Έχει καρίνα ή κάτι άλλο; | PetBirds και πήρα δυο θηλυκές τη μια κίτρινη (δώρο) και η άλλη λευκή.
Μπορώ να τα ζευγαρώσω και τι μικρά θα βγάλω;
Ακόμη θέλω να μάθω αν μπορώ να έχω τα δυο θηλυκά καναρίνια και το αρσενικό στην ίδια ζευγαρώστρα (μεγάλη και ευρύχωρη 65-70 εκατοστά). Αν ναι κάτω από ποιες προϋποθέσεις.
 
Ακόμη θέλω να μάθω αν μπορώ να έχω τα δυο θηλυκά καναρίνια και το αρσενικό στην ίδια ζευγαρώστρα (μεγάλη και ευρύχωρη 65-70 εκατοστά). Αν ναι κάτω από ποιες προϋποθέσεις.

Χρόνια πολλά Γιώργο! Θεωρώ πως τα καναρίνια με τη σύνθεση που αναφέρεις, μπορούν να συστεγαστούν στην ίδια ζευγαρώστρα, υπό την προϋπόθεση να διανύουν την πτερόρροια, κατά την οποία καλό είναι να πετούν σε ευρύχωρο κλουβί, χωρίς φυσικά αυτό να είναι και το ιδανικό. Όσον αφορά στην περίοδο της ανάπαυσης η συνύπαρξη του αρσενικού με τα δύο θηλυκά συνεπάγεται λιγότερο κελάηδισμα μιας και δεν έχει λόγο να το κάνει, από τη στιγμή που βρίσκεται κοντά τους και δεν τα αναζητά. Όσον αφορά στην περίοδο της αναπαραγωγής δεν τίθεται θέμα συζήτησης, καθώς μια τέτοιου είδους συνύπαρξη μόνο καταστροφική μπορεί να είναι από την στιγμή που οι ορμόνες χτυπούν κόκκινο και τα θηλυκά διεκδικούν ένα και μόνο αρσενικό.
 
Όσον αφορά στην περίοδο της αναπαραγωγής δεν τίθεται θέμα συζήτησης, καθώς μια τέτοιου είδους συνύπαρξη μόνο καταστροφική μπορεί να είναι από την στιγμή που οι ορμόνες χτυπούν κόκκινο και τα θηλυκά διεκδικούν ένα και μόνο αρσενικό.
Στέφανε νομίζω η μάχη γίνεται περισσότερο για το φώλιασμα, για το υλικό της φωλιάς που δεν θα θέλουν κοινό, αλλά και για την ασφάλεια των αυγών μέσα στη φωλιά. Η μια λοιπόν δεν ανέχεται την ύπαρξη της άλλης στον ίδιο χώρο... αλλά όχι για τα "μάτια του νεαρού" συντρόφου τους.
Έχω έναν αρσενικό λευκό σκουφάτο δώρο από το Βέλγιο που πέρυσι είχε βγάλει 3 μικρά.
Δυστυχώς η κυρά του πέθανε (θυμάστε Έχει καρίνα ή κάτι άλλο; | PetBirds και πήρα δυο θηλυκές τη μια κίτρινη (δώρο) και η άλλη λευκή.
Μπορώ να τα ζευγαρώσω και τι μικρά θα βγάλω;
Γιώργο θα πρέπει να είναι εξαιρετικά βολικές για να ανεχθούν την συνύπαρξη και θα θέσεις και σε κίνδυνο τα μικρά τους. Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι που θα σου πουν να το κάνεις... Να τις βάλεις μαζί. Εγώ όμως με τα όσα γνωρίζω για σένα απορώ.
Χώρος υπάρχει απεριόριστος, διάθεση από σένα το ίδιο. Ξέρω πως σκοπεύεις να αγοράσεις κάποια πράγματα για την εκτροφή σου.
Θα σου πρότεινα να αγοράσεις μια τριπλή ζευγαρώστρα.

4_edited.webp

Σε αυτή τη ζευγαρώστρα μπορεί να έχεις το αρσενικό στη μέση, τα θηλύκια στις δυο άκρες και κατά περίπτωση να επιτρέπει το αρσενικό να κινείται από τη μια στην άλλη (από κανάρα σε κανάρα που τραγουδάει ο Χρηστάκης)
Σε κάποιες περιπτώσεις που μπορείς να το δοκιμάσεις να τα αφήσεις και εντελώς ελεύθερα να συνυπάρξουν αν και αυτό δε το κρίνω προσωπικά σκόπιμο.
Πολύ καλή λύση για την δική σου περίπτωση.
Το ίδιο να κάνεις και με τα άλλα τρία πουλιά που έχεις οπότε χρειάζεσαι 2.
31143[/ATTACH]
πηγή canary.pblogs.gr
 

Συνημμένα

  • 2.webp
    2.webp
    12,8 KB · Προβολές: 627
Μην δυσκολεύμε την ζωή μας παιδιά, αλλά και αυτή των πουλιών.
Πάρε φίλε μου μια ζευγαρώστρα σαν και αυτή που σου γράφει πιο πάνω ο Γιάννης και βάλε τον αρσενικό μια με την μια και μια με την άλλη θηλυκιά, να κάνεις σωστή αναπαραγωγή.
 
Δεν είναι και το ποιο εύκολο των πραγμάτων να ταιριάξει και με τα δυό θηλυκά ταυτόχρονα. Οι πιθανότητες αυξάνουν αν και τα τρία πουλιά είναι πολύ "πυρωμένα".

Με την κίτρινη θα έχεις αυτά τα αποτελέσματα... με τη λευκή τα ίδια απλά αντί για κίτρινο θα έχει λευκό. Μήπως ξέρεις αν η κίτρινη είναι φορέας λευκού; γιατί εκεί αλλάζει κάπως το πράγμα.
Ενα μέρος και ΜΟΝΟΝ απο το "τί θα βγεί", περιγράφεται Γιάννη στις εικόνες. Σ' αυτές το Γερμανικό λευκό, είναι κυρίαρχο και το κίτρινο ΚΑΘΑΡΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΟ.
Αν ήταν ΚΟΥΙΖ θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον. 🙂 α) Τι θα προκύψει απο το ίδιο ζευγάρωμα αν το Γερμανικό είναι Υποχωρητικό;
Ακόμα, β) ΠΟΙΑ θα είναι τα αποτελέσματα αν το Γερμανικό λευκό(κυρίαρχο) ζευγαρώσει με ένα λευκό κυρίαρχο επίσης; και γ) ποιά αν το ταίρι είναι λευκό υπολειπόμενο;
 

Συνημμένα

  • 1 (1)_edited.webp
    1 (1)_edited.webp
    18,3 KB · Προβολές: 148
  • 4 (1)_edited.webp
    4 (1)_edited.webp
    21,3 KB · Προβολές: 71
  • 2_edited.webp
    2_edited.webp
    18,3 KB · Προβολές: 140
  • White Yellow.webp
    White Yellow.webp
    18,7 KB · Προβολές: 122
Αν ήταν ΚΟΥΙΖ θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον. 🙂 α) Τι θα προκύψει απο το ίδιο ζευγάρωμα αν το Γερμανικό είναι Υποχωρητικό;
Ακόμα, β) ΠΟΙΑ θα είναι τα αποτελέσματα αν το Γερμανικό λευκό(κυρίαρχο) ζευγαρώσει με ένα λευκό κυρίαρχο επίσης; και γ) ποιά αν το ταίρι είναι λευκό υπολειπόμενο;
Η συνέχεια στο Κουίζ βρίσκεται εδώ: Τι θα προκύψει απο το ζευγάρωμα μεταλλάξεων Γερμανικού καναρινιού; | PetBirds
 
Back
Top