Φροντίδα Να βάλω ζεμπράκι σε ζευγαρώστρα ή να πάρω μικρότερο κλουβί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης melagio80
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας!
Σήμερα και ενώ έλειπα εκτός Αθηνών, η μητέρα μου βρήκε ένα ζεμπρακι στη λεμονιά μας και το έπιασε. Απ'ότι είδα από φωτογραφίες στο ίντερνετ τώρα που γύρισα, είναι θηλυκό. Αύριο πρωί θα πάω να του πάρω φαγητό και λογικά κλουβί. Βασικά έχω ένα,ζευγαρωστρα. Να το βάλω εκεί ή να πάρω μικροτερο; Να της πάρω κάποια στιγμή αρσενικό ή όχι;
Δεν το πίστευα ποτέ, αλλά και μόνο που μου κάνει μπι μπι το αγάπησα 😂
Από μια φωτογραφία θα μπορέσετε να δείτε περίπου ηλικία;
 
Τυχερό που βρέθηκε... Εύχομαι να το χαρείς πολύ καιρό το μπι μπι του... :)
Ευχαριστώ πολύ!
Η αλήθεια είναι πως το κυνηγούσαν τα σπουργίτια και είχε κάτσει στη λεμονιά. Δεν ήθελε να το πιάσει η μητέρα μου γιατί ήδη έχουμε καναρίνια και παπαγάλους, αλλά δεν έφευγε.
 
Καλώς το δέχθηκες. Θα το βάλεις στην ζευγαρωστρα. Αφού περάσουν 40 μέρες και δεις ότι είναι υγιές μπορείς να πάρεις αρσενικό γιατί είναι κοινωνικά πουλιά. Ανέβασε και φωτογραφία για να το δούμε όταν μπορέσεις. Επίσης κράτησε το μακριά από τα άλλα σου πουλιά γιατί μπορεί να είναι φορέας κάποιας ασθένειας.
Η τροφή πρέπει να είναι συσκευασμένη κατάλληλη για εξωτικά. Σου προτείνω αυτή : https://community.petbirds.gr/threads/deli-nature-5-star-menu-tropical-finches.35994/
Αγόρασε και ένα σουπιοκόκκαλο για να λαμβάνει ασβέστιο. Να το χαίρεσαι και καλώς το δέχθηκες λοιπόν! 🙂
 
Πω, πω... Τι τυχερό πουλάκι η Μπίμπι (είδες; βαφτίστηκε ήδη). Να τη χαίρεστε!
Πραγματικά πολύ όμορφο όνομα το Μπίμπι 😆
Θα το προτείνω στη μικρή γιατί ακόμα ψάχνει όνομα,😀.
Περιμένω να σταματήσει η βροχή να πάμε να της ψωνίσουμε και να την τραβήξω μια καλή φωτογραφία να την παρουσιάσω
 
Back
Top