Φροντίδα Να βάλω κι άλλες πατήθρες και παιχνίδια στο κλουβί;

marinazizel

PB Member
Εγγραφή
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
524
Καλησπέρα! Πιστεύετε ότι πρέπει να βάλω και άλλες πατήθρες; Είχα σκεφτεί αρχικά ότι πρέπει να προσθέσω αλλά νομίζω θα εμποδίζει την ουρά του, για αυτό έχω αμφιβολίες.

Επίσης, αυτά είναι τα μόνα παιχνίδια που έχει όντως δεχτεί και δεν φοβάται:( Εάν έχετε προτάσεις πείτε μου!
Του τα παρουσιάζω χαμηλά και απόσταση αρχικά κτλ
 

Συνημμένα

  • 1gallery.webp
    1gallery.webp
    189 KB · Προβολές: 22
  • 2gallery.webp
    2gallery.webp
    107 KB · Προβολές: 22
Πιστεύω ότι θα έπρεπε να το εμπλουτίσεις λίγο. Στα δικά μου παπαγαλάκια αρέσουν τα παιχνίδια δαγκώματος στο ένα και τα αναρρίχησης στο άλλο. Είναι θέμα χαρακτήρα... Έχεις κι άλλα παιχνίδια που δεν έχει αποδεχτεί; Ποιο είναι το στυλ που δεν του αρέσει; Και επίσης πώς βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν αποδέχεται κάποιο παιχνίδι; Από την στιγμή που δεν περνάει χρόνο εκτός κλουβιού τα παιχνίδια είναι ζωτική σημασίας. Τα παιχνίδια που κυκλοφορούν είναι άπειρα. Όλο και κάτι θα βρεθεί. Πολύ μεγάλη συλλογή έχει το eparrot και το zazoopet (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση). Εγώ προσωπικά αγόρασα τα αγαπημένα παιχνίδια των δικών μου από το amazon, αλλά εκεί θέλει πολλή προσοχή για υλικά, χρώματα κλπ. Προτίμησε πάντα φυσικά παιχνίδια!
 
Πιστεύω ότι θα έπρεπε να το εμπλουτίσεις λίγο. Στα δικά μου παπαγαλάκια αρέσουν τα παιχνίδια δαγκώματος στο ένα και τα αναρρίχησης στο άλλο. Είναι θέμα χαρακτήρα... Έχεις κι άλλα παιχνίδια που δεν έχει αποδεχτεί; Ποιο είναι το στυλ που δεν του αρέσει; Και επίσης πώς βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν αποδέχεται κάποιο παιχνίδι;
Ότι παιχνίδι έχω πάρει (κούνιες ή με χάντρες κτλ), εάν καταφέρει να περάσει την φάση που το φοβάται, μετά το αγνοεί τελείως ή το αποφεύγει. Η κούνια που έχω μέσα δεν την αγγίζει καν, και την είχα αγοράσει 2-3 χρόνια πριν και ακόμη την αγνοεί. Ευτυχώς δεν την φοβάται.

Αυτά που δεν έχω δοκιμάσει καν να αγοράσω, είναι τα πολύ ογκώδη και πολύχρωμα. Παλιότερα ασχολιόταν και με κορδέλες απλά τις αποφεύγω εγώ γιατί φοβάμαι για κάποιο ατύχημα.

Γενικώς δεν τον βλέπω να παίζει και πολύ, ασχολείται λίγο με αυτό με τις χάντρες. Την περισσότερη ώρα, ασχολείται με τον σκύλο και του φωνάζει 😅 Ή απλά κάθεται στην γωνία και με βλέπει να διαβάζω.

Από την στιγμή που δεν περνάει χρόνο εκτός κλουβιού τα παιχνίδια είναι ζωτική σημασίας. Τα παιχνίδια που κυκλοφορούν είναι άπειρα. Όλο και κάτι θα βρεθεί. Πολύ μεγάλη συλλογή έχει το eparrot και το zazoopet (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση). Εγώ προσωπικά αγόρασα τα αγαπημένα παιχνίδια των δικών μου από το amazon, αλλά εκεί θέλει πολλή προσοχή για υλικά, χρώματα κλπ. Προτίμησε πάντα φυσικά παιχνίδια!
Ναι, φυσικά γνωρίζω ότι χρειάζεται παιχνίδια για αυτό ψαχνομαι! Αμαζον δεν έχω ξαναπάρει και δεν θέλω να το διακινδυνεύσω. Για πατήθρες έχεις κάποια γνώμη;
 
Ναι, φυσικά γνωρίζω ότι χρειάζεται παιχνίδια για αυτό ψαχνομαι! Αμαζον δεν έχω ξαναπάρει και δεν θέλω να το διακινδυνεύσω. Για πατήθρες έχεις κάποια γνώμη;
Το amazon είναι λίγο επικίνδυνο πλέον, αλλά αν προσέχεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Για πατήθρες θα σου προτείνω μερικές:
Σημαντικό είναι να υπάρχουν διάφορα πάχη στις πατήθρες για να διατηρείται υγιές το πέλμα του πουλιού.
Προτείνω και μερικά παιχνίδια από αυτά που αρέσουν στο φοβικό budgie μου:
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@KONSTANTINOS MICHAIL Ευχαριστώ πολύ! Με την ουρά πιστεύετε δεν θα υπάρχει θέμα;(για τις πατήθρες εννοώ) Νομίζω το είχα διαβάσει παλιά σε ένα ποστ εδώ για αυτό κόλλησα.
[automerge]1706880911[/automerge]
σκέφτηκα αυτή την διαμόρφωση απλά δεν ξέρω εάν είναι αρκετά ψηλό
Με ποια διάταξη να τοποθετούμε τις πατήθρες ώστε να αξιοποιούμε στο μέγιστο τον ωφέλιμο χώρο των κλουβιών αλλά και να διευκολύνουμε την κίνηση των πουλιών.

Προτεινόμενη διάταξη για τις πατήθρες στα κλουβιά​

Mε αφορμή σχετικής ερώτησης, θέλω να γράψω δυο λόγια που ίσως φανούν χρήσιμα στους νεότερους από τους φίλους του forum, (για τους παλαιότερους μπορεί να είναι αυτονόητα), για ένα θέμα που δίνουμε μικρή σημασία, όμως νομίζω ότι παίζει σπουδαίο ρόλο στην ποιότητα της ζωής των πουλιών μας.

Για πολύ μικρά κλουβιά​

View attachment 68123

Για μεσαίου μεγέθους κλουβιά​

View attachment 68124

Για μεγάλα κλουβιά​

View attachment 68125

Για μεγάλα κλουβιά και ζευγαρώστρες​

View attachment 68126
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η ουρά του καλό θα ήταν να μην ακουμπάει στα τοιχώματα. Το πώς θα τις βάλεις θα το αποφασίσεις εσύ παρατηρώντας τον. Το συμβατικό σχέδια θα σε βοηθήσει πιστεύω.
 
σκέφτηκα αυτή την διαμόρφωση απλά δεν ξέρω εάν είναι αρκετά ψηλό
Καλησπερα. Αν δεν κατανοω εντελος λαθος ο κυριος @mgerom στο αναφερομενο Post και συζητηση αναφερεται σε διαταξη σε πατηθρες για κλουβια καναρινιων και ζευγαρωστρες καναρινιων και αλλων ομοειδων πουλιων. Με συγκεκριμενα flight patterns και στυλ κινητικοτητας

Το κοκκατιλ σου το εχεις αρκετα χρονια.το εχεις δει ποτε να πεταει απο κλαδι σε κλαδι? η απλα να κινειται βασιζομενο στα καγκελα του κλουβιου? Για να μην ακουμπησει η ουρα ενος κοκατιλ στα καγκελα οταν αλλαζει κατευθυνση και προσανατολισμο (περιστρεφεται )θα πρεπει να εχει αρκετο πλατος.Στην κεντρικη σου πατηθρα δεν εχει θεμα οπως φαινεται . Την κατω η διαγωνια δεν ξερω κατα ποσο το εξυπηρετει σε κατι εκτος αν βαλεις πολλες η μια πανω απο την αλλη και το δει σαν ατυπη σκαλα.

προσωπικα θεωρω πως ενα κοκατιλ να πειστει να πεταξει καθαρα απο ενα σημειο στο αλλο θα πρεπει να ειναι σε συνθηκες Aviary που η θεση και αποσταση των κλαδιων να ειναι τετοια που να εξαναγκαστει να το κανει. Ισως τα κλουβια που τα διατηρουμε να ειναι μικρα για το ανοιγμα ων φτερων τους σε συνδυασμο με το βαρος τους .Μπορει να θελουν παραπανω χωρο ωστε να ανυψωσουν τον εαυτο τους πετωντας απο το ενα σημειο στο αλλο.

Η ποτιστρα που φαινεται να ειναι μακρια απο πατηθρα και ειναι για μικροτερα ειδη την αξιοποιει ? Ή πινει νερο απο το δοχειο που εχει εργοστασιακα το κλουβι? και φαινεται στην φωτο. Οι ποτιστρες για αυτα τα κλουβια(περαν της εργοστασιακης εννοω) ειναι αλλου τυπου που εξυπηρετουν τις διαστασεις του πουλιου και του ραμφους του και τον τροπο που πινει νερο
[automerge]1706889963[/automerge]
@KONSTANTINOS MICHAIL τι μου θυμησες με το τριτο παιχνιδι απο το zazoopet..χρηση ανεμοσκαλας τρελο γελιο μεχρι να αντιληφθει καποιος τι να κανει και τι να μην κανει 🤣 🤣 .
Δεν ξερω κατα ποσο θα εκτιμησει ενα κοκατιλ την χρηση η θα μετανιωσει οταν αφησει το βαρος του στο παιχνιδι 😀
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Καλησπερα. Αν δεν κατανοω εντελος λαθος ο κυριος @mgerom στο αναφερομενο Post και συζητηση αναφερεται σε διαταξη σε πατηθρες για κλουβια καναρινιων και ζευγαρωστρες καναρινιων και αλλων ομοειδων πουλιων. Με συγκεκριμενα flight patterns και στυλ κινητικοτητας
Α δεν το ήξερα ευχαριστώ ☺️

Το κοκκατιλ σου το εχεις αρκετα χρονια.το εχεις δει ποτε να πεταει απο κλαδι σε κλαδι? η απλα να κινειται βασιζομενο στα καγκελα του κλουβιου? Για να μην ακουμπησει η ουρα ενος κοκατιλ στα καγκελα οταν αλλαζει κατευθυνση και προσανατολισμο (περιστρεφεται )θα πρεπει να εχει αρκετο πλατος.Στην κεντρικη σου πατηθρα δεν εχει θεμα οπως φαινεται . Την κατω η διαγωνια δεν ξερω κατα ποσο το εξυπηρετει σε κατι εκτος αν βαλεις πολλες η μια πανω απο την αλλη και το δει σαν ατυπη σκαλα.
Δεν το έχω δει ποτέ να πετάει. Μόνο σκαρφαλώνει μέσα σε κλουβί. Ούτε τα φτερά του ανοίγει από μόνος του, τα ανοίγει μόνο όταν τον ψεκάζω με νερό 😅 (πάντως χωράει να τα ανοίξει)
Η κεντρική είναι αυτή που είναι περισσότερο χρόνο, από όσο καταλαβαίνω του αρέσει να είναι ψηλά γιατί και στο προηγούμενο κλουβί προτιμούσε την επάνω. Όταν είχα προσπαθήσει και την χαμήλωσα (για να δοκιμάσω) απλά πήγαινε πάνω και προσπαθούσε να πιαστεί κάπου.
Την κάτω διαγώνια ήθελα να την βάλω όπως και την επάνω, αλλά είναι μικρή για αυτό την έβαλα έτσι για να υπάρχει κάτι. Δεν την προτιμάει και πολύ. Ευχαριστώ για την εξήγηση!

προσωπικα θεωρω πως ενα κοκατιλ να πειστει να πεταξει καθαρα απο ενα σημειο στο αλλο θα πρεπει να ειναι σε συνθηκες Aviary που η θεση και αποσταση των κλαδιων να ειναι τετοια που να εξαναγκαστει να το κανει. Ισως τα κλουβια που τα διατηρουμε να ειναι μικρα για το ανοιγμα ων φτερων τους σε συνδυασμο με το βαρος τους .Μπορει να θελουν παραπανω χωρο ωστε να ανυψωσουν τον εαυτο τους πετωντας απο το ενα σημειο στο αλλο.
Δεν νομίζω ότι έχω δει ποτέ αρκετά μεγάλο κλουβί ώστε να πετάξει παπαγάλος, ίσως επειδή όλα τα κλουβιά παπαγάλων που έχω βρει εστιάζουν στο ύψος πάρα στο μήκος.

Η ποτιστρα που φαινεται να ειναι μακρια απο πατηθρα και ειναι για μικροτερα ειδη την αξιοποιει ? Ή πινει νερο απο το δοχειο που εχει εργοστασιακα το κλουβι? και φαινεται στην φωτο. Οι ποτιστρες για αυτα τα κλουβια(περαν της εργοστασιακης εννοω) ειναι αλλου τυπου που εξυπηρετουν τις διαστασεις του πουλιου και του ραμφους του και τον τροπο που πινει νερο
Μόνο από αυτήν την ποτίστρα πίνει νερό( νομίζω έχει συναισθηματικό δέσιμο :P ) Έχω νερό και σε ένα από τα δύο μπωλ κάτω αλλά δεν το έχει ακουμπήσει ακόμη. Ή πηγαίνει πάνω στην ταιστρα και πίνει νερό από εκεί ή μετακινώ την πατήθρα πιο μπροστά.
Είχα πάρει από το πετ σοπ μια ποτίστρα μεγάλη (μπωλ) αλλά τρόμαξε παρά πολύ:( Λογικά φταίει επειδή είναι έντονο χρώμα και μεγάλη. Με μεταλλική νομίζω θα τρόμαζε ακόμη παραπάνω γιατί δεν τα πάει καθοοολου τα μεταλλικά. Οπότε προς το παρόν προσπαθώ να δω εάν θα συνηθίσει το άσπρο μπωλ με νερό στο κλουβί για να κάνω αναβάθμιση.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL τι μου θυμησες με το τριτο παιχνιδι απο το zazoopet..χρηση ανεμοσκαλας τρελο γελιο μεχρι να αντιληφθει καποιος τι να κανει και τι να μην κανει 🤣 🤣 .
Δεν ξερω κατα ποσο θα εκτιμησει ενα κοκατιλ την χρηση η θα μετανιωσει οταν αφησει το βαρος του στο παιχνιδι 😀
Το έστειλα χωρίς να σκεφτώ τι διαφορά έχει το δικό μου από ένα κοκατίλ 😂
 
Back
Top