Φροντίδα Να βάλω μέσα τα κλουβιά με τις πολύ υψηλές θερμοκρασίες;

Εγγραφή
6 Μαϊ 2020
Μηνύματα
322
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα σε ολους..ελπιζω να αντέχεται την ζεστη.να κανω μια ερωτηση.επειδη αυριο κ μεθαυριο θα εχουμε το αποκορυφωμα του καυσωνα που μας ταλαιπωρει εδω κ μερες.να βαλω τα καναρινακια μου μεσα?σε δωματιο χωρις κλιματισμο αλλα σαφως πιο δροσερο απο το μπαλκονι.το θεμα ειναι οτι ολα ειναι σε φαση πτεροροιας.αν τα βαλω μεσα θα πρεπει να χωρισω τις εξηνταρες στη μεση για εξοικονόμηση χωρου μιας και δεν μπορω να γεμισω εξηνταρες το δωματιο.τι ειναι καλυτερο?να τα αφησω ως εχουν η να μπουν μεσα και να στριμωχτουν για λιγες μερες?
(Το μπαλκονι δεν το βλεπει ηλιος αλλα δεν παυει να ειναι αποπνικτικα.)
 
@Sofiachr97 το ιδιο με βλεπω να κανω αυριο κ εγω.με αγχωνει αυτη η ζεστη.το προηγουμενο καλοκαιρι δεν ειχαμε τοσο ακραία θερμοκρασια.παροτι εβαλα και ανεμιστηρα να χτυπα προς το ταβανι τις προηγουμενες ημερες η ατμοσφαιρα ειναι πολυ ζεστη.τα νερα φρεσκαρονται το μεσημερι και σε μια ωρα ειναι βραστα.
 
Εαν ειναι σε σκια και τους δωσεις να κανουν μπανιο με παγακια μεσα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα να μεινουν εξω. Φυσικα οκ δεν θα περασουν ορμορφα αλλα θα επιβιώσουν.
Να προσθεσω οτι και τα δωματια χωρις κλιματισμο/εξαερισμό ειναι επισης αποπνικτικά.
 
@Nikolma παγακια κ νερο ψυγειου δεν ξερω αν πρεπει να τους βαζουμε.το αποφευγω.βαζω δροσερο νερο ή μισό μισό.μπανιο τους βαζω ειτε πολυ πρωι και οτι προλαβουνε ή απογευμα.
[automerge]1627848640[/automerge]
Θα περνει λιγη δροσια απο το κλιματιστικο του σαλονιου αν αφησω ενα δαχτυλο ανοιχτη την εσωτερικη πορτα
[automerge]1627848765[/automerge]
Ο μονος προβληματισμος μου ειναι οτι επειδη θα ειναι προσωρινο το να μπουν μεσα μην τους διμηουργησω κανα θέμα βγαζοντας τα παλι εξω μετα απο αυτες τις λιγες μερες.συν οτι ολα ειναι σε φαση πτεροροιας.μιλαμε για πολυ φτερο 😆
 
Καλησπερα εαν τα πουλακια ειναι σε καλη κατασταση και σε σκιερο μερος να τα αφησεις εκει που τα εχεις ,αν μπορεις νωρις το πρωι κατα τις 9με 10 μπανιο για να ειναι στεγνα τις ζεστες ωρες ,και μην ανησυχεις θα τα καταφερουν!
 
Εαν ειναι σε σκια και τους δωσεις να κανουν μπανιο με παγακια μεσα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα να μεινουν εξω. Φυσικα οκ δεν θα περασουν ορμορφα αλλα θα επιβιώσουν.
Να προσθεσω οτι και τα δωματια χωρις κλιματισμο/εξαερισμό ειναι επισης αποπνικτικά.
Έτσι θα πάθουν θερμικό σοκ και μπορεί να πεθάνουν. Ούτε το βρέξιμο "για να δροσιστούν" είναι σωστό. Τα καναρίνια αντιλαμβάνονται και προστατεύονται από την ζέστη τελείως διαφορετικά από εμάς. Μπάνιο 9-10 το πρωί, αν δεν κάνουν, απόσυρση της μπανιέρας μετά από τέταρτο.

[automerge]1627921282[/automerge]
Ο μονος προβληματισμος μου ειναι οτι επειδη θα ειναι προσωρινο το να μπουν μεσα μην τους διμηουργησω κανα θέμα βγαζοντας τα παλι εξω μετα απο αυτες τις λιγες μερες.συν οτι ολα ειναι σε φαση πτεροροιας.μιλαμε για πολυ φτερο 😆
Δεν θα πάθουν απολύτως τίποτα, και εγώ αυτές τις δύσκολες μέρες τον βάζω μεσημέρι μέσα στο σπίτι ή στο κοινόχρηστο, όταν βγαίνει έξω, χαλάει τον κόσμο 🙂 Περισσότερο για να νοιώθω εγώ "καλά". Όπως είπε και ο φίλος pantesom μπορείς να τα αφήσεις έξω υπό προυποθέσεις!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τελικα δεν τα εβαλα μεσα.ανεμιστηρας να χτυπα στο χωρο, δροσερα νερα στις ποτιστρες και λιγο αγγούρι.την παλεψαμε σημερα.το σκεφτομουν για το αν θα μπουν μεσα ολο το βραδυ αλλά δεν ηθελα να τα στρεσαρω, κανοντας αλλαγες και μειωνοντας τον χωρο τους.
 
Έτσι θα πάθουν θερμικό σοκ και μπορεί να πεθάνουν. Ούτε το βρέξιμο "για να δροσιστούν" είναι σωστό. Τα καναρίνια αντιλαμβάνονται και προστατεύονται από την ζέστη τελείως διαφορετικά από εμάς. Μπάνιο 9-10 το πρωί, αν δεν κάνουν, απόσυρση της μπανιέρας μετά από τέταρτο.
Ευχαριστω δεν ηξερα! Πολυ ενημερωτικό άρθρο. Ελπιζω να ειναι καλα τα καναρινακια. 🙏
 
Τα πουλάκια εδώ και μια βδομάδα τα έχω μέσα. Ειχα σκοπό να τα βγάλω σήμερα αλλά λόγω της πυρκαγιάς εξω αναπνέεις μονο καπνα και στάχτες οπότε δεν πρόκειται να τα βγάλω. Ελπίζω να είστε όλοι καλά και ασφαλείς.
 
Back
Top