Αναπαραγωγή Να βάλω νέο αρσενικό σε κανάρα με νεοσσούς 18 ημερών;

Νίκος Ζ

PB New Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2020
Μηνύματα
11
Πόλη
Κατερίνη
Καλημέρα στην παρέα θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.. Η καναρα μου έχει 2 πουλάκια 18 ημερών τώρα αλλά τον αρσενικό τον έχω χάσει και τα μεγάλωσε μόνη της απλά τώρα θέλει να ξαναζευγαρώσει και θέλω να την βάλω με έναν άλλον αρσενικό που έχω.. Δοκίμασα έβαλα δεύτερη φωλιά έβαλα νήμα αλλά το πηγαίνει εκεί που είναι τα μικρά.. Θα γίνει να βάλω τον αρσενικό μέσα η θα έχω επιπτώσεις στους νεοσσους; Σας ευχαριστώ
 
Μπορεις να βαλεις και να δεις τη συμπεριφορα του προς τα μικρα, μπορει ακομα και να τα ταισει ή/και να τσακωνεται μαζι τους πραγμα που μπορει να ειναι επικινδυνο ή να μην ασχολείται με αυτα.Αν εχει επιθετικη συμπεριφορα προς καποιο/α βαζεις χωρισμα απο τη μια το ζευγαρι απο την αλλη τα μικρα να ταιζονται απο το καγκελο.

Τα μικρα βαλτα στη νεα θεση αν και πλεον ειναι για εκτος φωλιας και τη δευτερη φωλια βαλτη στη θεση της παλιας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νίκο, θα σου έλεγα ότι δεν υπάρχει λόγος να δίνεις νήμα και φωλιά στην κανάρα εφόσον δεν ξεπουπουλιάζει τα μικρά, ούτε και να βιαστείς να βάλεις το νέο αρσενικό στο κλουβί. Περίμενε τις ημέρες να απογαλακτιστούν τα πιτσιρίκια σου κι έπειτα αναλόγως, πράττεις.
Το αρσενικό πουλί πόσο καιρό το έχεις στην κατοχή σου;
 
4 μέρες το έχω αλλά είναι έτοιμος
Δεν το νομίζω...
Πρέπει να κρατήσεις καραντίνα γιατί μπορεί να κλάψεις και την κανάρα αλλά και τα μικρά όπως γράφεις ότι θα το χειριστείς...
 
Back
Top