Φροντίδα Να βάλω πατήθρες από ασβέστιο στα παπαγαλάκια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fei
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fei

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαϊ 2022
Μηνύματα
106
Πόλη
Αθήνα - Γλυφάδα
Καλησπέρα, θα ήθελα να σας ρωτήσω, έχω Κοκατίλ και μπάτζι και έχω μόνο ξύλινες πατήθρες σε σχήμα (Υ), θα πρέπει να βάλω και αυτές από ασβέστιο για ακόνισμα νυχιών και ράμφους ή δεν χρειάζεται, ευχαριστώ
 
Μπορείς να βάλεις πέτρα ασβεστίου και ένα σουπιοκοκκαλο που είναι πιο προσβάσιμα ως προς το μάσημα. Για ακόνισμα νυχιών εγώ έχω πατηθρα λίμα και κάνει πολύ καλή δουλειά
 
@fei Δεν χρειάζεται. Δεν έχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά από όσο εχω διαβάσει είναι υπερβολικά τραχιά για τα ποδαράκια τους και τα φυσικά ξύλα αρκούν για τα νύχια τους. Αν έχετε πατήθρες από διαφορετικά ξύλα (πιο σκληρά και πιο μαλακά αλλά πάντα από ασφαλή μη τοξικά δεντρα) και διαφορετικών διαμέτρων και τις αλλάζετε θέσεις ώστε να μην κάθονται ολο στην ίδια θα είναι εντάξει. Τα δικά μας μονο όσο ήταν μικρά τους έκανα κανα δυό φορές κόψιμο νυχιών, μετά μόνο αν κάποιο νύχι μεγαλώσει υπερβολικά το πειράζω (μόνο ο ένας εχει ενα πιό μακρύ που μαλλον το πατάει κάπως λιγότερο και του το μικραίνω 1-2 φορές τον χρόνο). Δηλαδή στην Σίτρους έχω χρόνια να τα πειράξω και είναι άψογα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, τους έχω και σουπιοκοκαλο και πέτρα ασβεστίου, τώρα να πω ότι κατάλαβα αν πρέπει να πάρω δεν ξέρω, θα ρωτήσω και τον πτηνιατρο μου και θα σας πω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@fei Το σουπιοκόκαλο κάνει την ιδια δουλειά με την πέτρα θρεπτικά (αποτελούν συμπλήρωμα ασβεστίου). Οπότε δεν χρειάζονται ταυτόχρονα, μπορείτε να φυλάξετε το ένα για όταν τελειώσει το άλλο εκτός αν απλά του αρέσει να παίζει και με τα 2. Η πατήθρα ασβεστιου δηλαδή θρεπτικά δεν σας χρειάζεται γιατί εχετε τα άλλα και μηχανικά επίσης αρκούν τα ξύλα συνήθως. Η Δουκάκη μας είχε και αυτή πει καλυτερα όχι γιατί ειναι σκληρές για τα πόδια, χωρίς να είναι και απαγορευτικό. Ρωτήστε και τον δικό σας αν σας απασχολεί.
 
Back
Top