Φροντίδα Να βάλω πιγκουινάκι με γκούλντιαν;

giannhslfc

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2018
Μηνύματα
149
Πόλη
Βέροια
Γεια σας. Θα μπορούσα να βάλω μαζί σε κλουβί 60Χ30Χ40 ένα γκούλντιαν και ένα πιγκουινάκι μαζί; Και τα δύο αρσενικά.
 
Αν θυμάμαι καλά τα πιγκουινάκια κάνουν λίγο μπούλινγκ σε άλλα πουλιά. Καλύτερα όχι αυτά τα 2 μαζί αλλά και τα 2 αυτά είδη ζουν πιο καλά σε ζευγάρια. Πώς και τα έχεις μόνα τους;
 
Ναι δύο αρσενικά μόνα τους. Θα πάρω τελικά ένα ακόμα πιγκουινάκι θυληκό, οπότε το γκούλντιαν θα είναι μόνο του.
 
Ναι δύο αρσενικά μόνα τους. Θα πάρω τελικά ένα ακόμα πιγκουινάκι θυληκό, οπότε το γκούλντιαν θα είναι μόνο του.

Nα πάρεις κι ένα γκουλντιαν ακόμη για παρέα στο άλλο τότε. Δίκαια πράγματα. :)
 
Αν θυμάμαι καλά τα πιγκουινάκια κάνουν λίγο μπούλινγκ σε άλλα πουλιά
Έτσι είναι. Ο δικός μου αρσενικός δεν κάθεται καλά ούτε στην κοινή βόλτα του με τα ζεμπρακια. Εννοείται σε διαφορετικά κλουβιά.
και τα 2 αυτά είδη ζουν πιο καλά σε ζευγάρια.
Συμφωνώ απόλυτα. Ο πιγκουίνος μου από τότε που έχασε τη θηλυκιά δεν ξανακελαηδησε.
 
Ανέστη τα είδη είναι πολλά,το κλουβί είναι μονάχα ένα.

Πάλι, αυτό πρέπει να απασχολήσει τον Γιάννη που τα πήρε αρχικά.
 
Εδώ τα πουλάκια μαζί με άλλα δύο καναρινάκια και μια καρδερίνα εκτροφής (ποτέ πιασμένη!).:) 😉
 

Συνημμένα

  • DSC_0306.webp
    DSC_0306.webp
    29,9 KB · Προβολές: 59
  • DSC_0305.webp
    DSC_0305.webp
    36,7 KB · Προβολές: 59
  • DSC_0301.webp
    DSC_0301.webp
    19,5 KB · Προβολές: 59
Σε περίπτωση που ήταν καλύτερα για την διαβίωση τους. Εντάξη λογικό ένα ζευγάρι ίδιας ράτσας είναι καλύτερα γιάυτό περιμένω ένα ακόμα πιγκουινάκι θηλυκό την άλλη βδομάδα και ο γκούλντιαν μόνος προς το παρόν.
 
Γιατί λες οτι είναι θηλυκό? Απο ποιά χαρακτηριστικά; Απο το ράμφος που μαυρίζει;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιατί λες οτι είναι θηλυκό? Απο ποιά χαρακτηριστικά; Απο το ράμφος που μαυρίζει;
Από το ράμφος αλλά κυρίως από το λαιμό και την κοιλιά. όλα μαζί το κάνουν ένα ώριμο θηλυκό.
 
Καλησπέρα σε όλους. Εδώ το ζευγάρι των πικουίνων μου. Σήμερα πήρα τη θηλυκιά. :) Έχουν δέσει κάλα αποτι βλέπω μέχρι στιγμής.
[automerge]1550492400[/automerge]
Από το ράμφος αλλά κυρίως από το λαιμό και την κοιλιά. όλα μαζί το κάνουν ένα ώριμο θηλυκό.
Εδώ έχω τρείς φώτο απο το γκούλντιάν μου. Τις ανεβάζω για να μπορέσετε και εσείς να διακρίνετε το φύλο του για να είμαι σίγουρος(γιατί στο πετσοπ μου είπαν είναι αρσενικό, κάνει και τιτιβίσματα έτσι σαν κελάιδισμα αλλά δεν έχω εμπειρία για να διακρίνω το φύλο του απο αυτό). Ευχαριστώ για την βοήθεια. 😉:)
 

Συνημμένα

  • DSC_0322.webp
    DSC_0322.webp
    36,4 KB · Προβολές: 35
  • DSC_0320.webp
    DSC_0320.webp
    36 KB · Προβολές: 36
  • DSC_0329.webp
    DSC_0329.webp
    20,4 KB · Προβολές: 35
  • DSC_0331.webp
    DSC_0331.webp
    16,7 KB · Προβολές: 35
  • DSC_0330.webp
    DSC_0330.webp
    17,6 KB · Προβολές: 34
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top