Αναπαραγωγή Να βάλω σε κανάρα γονιμοποιημένα αυγά από άλλο ζευγάρι;

CANARY LONE

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαρ 2021
Μηνύματα
25
Γεια σας , έχω ένα ζευγαρι καναρινιων το οποιο εχουν κανει φωλια 3 φορες αλλα παντα τα αυγα βγαινουν ασπορα (ο αρσενικος κυνηγαει την καναρα και της κελαιδαει αλλα αυτη δεν καθετε να την βατεψει) . Σημερα μου προτεινε ενας φιλος να μου δωσει ενσπορα αυγα για να τα βαλω στην φωλια .Ομως εχω αρκετους ενδιασμους μηπως δεν τα δεχτει η καναρα και πανε στραφη τα αυγουλακια .Τι να κανω να της τα βαλω τα αυγα;
 
Καλησπερα μπορεις να τα βαλεις δεν υπαρχει κανενα θεμα αρκει η καναρα να εχει αρχισει ξανα την ωοτοκια δεν προκειται να καταλαβει οτι δεν ειναι δικα της αλλα μπορει και τα δικα της αυτα που θα εχει κανει να ειναι ενσπορα ποτε δεν ξερεις ποσα αυγα θα σου δωσει ο φιλος σου?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@pantesom H καναρα μου ειχε κανει 4 αυγα πριν εφτα ημερες αλλα ηταν ασπορα .Θα μου δωσει 4 αυγα .Ακομα τα ασπορα δεν τα εχω βγαλει απο την φωλια μεχρι να παω να παρω τα γονιμοποιημενα.
 
@mgerom Tο τελευταία αυγό το είχε κάνει πριν από 7 μέρες .Αλλά έχω προσπαθήσει πολλές φορές (3)να βγάλω νεοσσούς με αυτό το ζευγάρι αλλά δεν γίνεται τίποτα πάντα τα αυγά βγαίνουν ασπορα.Το πρόβλημα θεωρώ πως το έχει η κανάρα διότι δεν δέχεται από τον αρσενικό να την βατεψει και επίσης πριν την βάλω με το αρσενικό έκανε πάρα πολλά αυγά χωρίς λόγο
 
Η αλήθεια είναι ότι τίθεται ένας προβληματισμός.πόσες ημέρες η κανάρα κλωσάει; Διότι αν ξεκινήσει π.χ. σήμερα την εκκόλαψη των άλλων αυγών τότε θα αυξηθεί η διάρκεια επώασης για την κανάρα κατά τον αριθμό των ημερών που ήδη κλωσάει...το οποίο θα μπορούσε και να είναι εξαντλητικό για εκείνη.
Επίσης, ο φίλος σου που είναι να σου χαρίσει τα αυγά, αν δεν στα χαρίσει, τι θα τα κάνει; Αν είναι να τα πετάξει, τα παίρνεις αβλεπί και ό,τι γίνει, αν όμως είναι να τα αφήσει στη φωλιά και να επωαστούν, τότε το σκέφτεσαι λίγο περισσότερο...Τέλος, τα αυγά του φίλου σου, ήδη επωάζονται από τη δική του κανάρα;
Αλήθεια, για τη συγκεκριμένη γέννα αυγών, πώς ξέρεις ότι πρόκειται για άσπορα; Έχεις κάνει ωοσκόπηση, κι αν ναι, μετά από πόσες ημέρες από την έλευση του 3ου αυγού;
 
Η αλήθεια είναι ότι τίθεται ένας προβληματισμός.πόσες ημέρες η κανάρα κλωσάει; Διότι αν ξεκινήσει π.χ. σήμερα την εκκόλαψη των άλλων αυγών τότε θα αυξηθεί η διάρκεια επώασης για την κανάρα κατά τον αριθμό των ημερών που ήδη κλωσάει...το οποίο θα μπορούσε και να είναι εξαντλητικό για εκείνη.
Επίσης, ο φίλος σου που είναι να σου χαρίσει τα αυγά, αν δεν στα χαρίσει, τι θα τα κάνει; Αν είναι να τα πετάξει, τα παίρνεις αβλεπί και ό,τι γίνει, αν όμως είναι να τα αφήσει στη φωλιά και να επωαστούν, τότε το σκέφτεσαι λίγο περισσότερο...Τέλος, τα αυγά του φίλου σου, ήδη επωάζονται από τη δική του κανάρα;
Αλήθεια, για τη συγκεκριμένη γέννα αυγών, πώς ξέρεις ότι πρόκειται για άσπορα; Έχεις κάνει ωοσκόπηση, κι αν ναι, μετά από πόσες ημέρες από την έλευση του 3ου αυγού;
Η καναρα μου κλωσαει 8 ημερες (ειχα αντικαταστισει με ψευτικα αυγα για να βγουν ολα την ιδια ημερα )εκανα χθες ωοσκοπηση και ηταν ασπορα .Ο φιλος μου μου προτεινε να τα παρω(τα δικα του αυγα ειναι 7 ημερων μου ειπε) διοτι εχει αρκετες ενσποπορες γεννες φετος αντιθετα με εμενα που εχω βαλει 5 γεννες και μονο η μια μου εχουν κανει πουλακια δεν ξερω τι φταιει μαλλον θα πρεπεινα αλλαξω τα ζευγαρια.Ο φιλος μου θελει να μου δωσει τα αυγα διοτι προεκυψε ενα προβλημα με την καναρα του στα φτερα (κλωσαει κανονικα τα αυγα) μονο που φοβατε μηπως βγουν οι νεοσοι και δεν μπορει να ανταπεξελθει με τις αναγκες των μικρων αν δεν μου δωσει τα αυγα δεν θα τα πεταξει η θα τα βαλει με μια παραμανα η σε αλλο ζεγαρι που δεν εχει ενσπορα αυγα για αυτο προσθερθηκε κιολας να μου τα δωσει.
[automerge]1618293390[/automerge]
συγγνωμη εγινε ενα λαθος πανω .Θελει να μου τα δωσει διοτι η καναρα χτυπησε το φτερο της τα κλοσσαει κανονικα απλα φοβατε τι θα κανει οταν θα βγουν οι νεοσσοι
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Αν ή άλλη είναι κοντά στις ημέρες επώασης της δικιά σου, τα παίρνεις και βλέπεις πως θα εξελιχθεί. Αλλα άν είναι με διαφορά φάσης 5-6 ημερών το πράγμα δυσκολεύει.
[automerge]1618297008[/automerge]
πριν την βάλω με το αρσενικό έκανε πάρα πολλά αυγά χωρίς λόγο
Το λάθος είναι δικό σου. Επρεπε να είχες προετοιμάσει το αρσενικό πολύ πρίν ώστε στην περίπτωση που άρχιζε να δίνει αυγά το θηλυκό σου, να μπορεί να έλθει άμεσα σε επαφή μ' ένα έτοιμο αρσενικό. Απο αυτές όμως τις αστοχίες μας έρχεται η γνώση και η εμπειρία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
μολις τα εβαλα πριν λιγες ωρες και τα δεχτηκε κανονικα τωρα τα κλωσσαει
Γι' αυτό δεν υπήρχαν αμφιβολίες. Αν θα κάτσει μέχρι τέλους είναι το θέμα. Αλλα αρχικά έκανες ωοσκόπηση πριν τα βάλεις ; Ειναι πράγματι "πιασμένα" ;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top