Γενικά Να βάλω στην ίδια κλούβα καναρίνια και καρδερίνες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lamogio89
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lamogio89

PB New Member
Εγγραφή
5 Σεπ 2008
Μηνύματα
6
Πόλη
Ελευσίνα
γεια σας.
ειμαι νεος και δεν γνωριζω πολλα επι του χομπυ.
πριν μια εβδομαδα ειχα μια επιθεση απο γερακι (οπως μου ειπαν)
και σκευτικα να φτιαξω μια κλουβα στο μπαλκονι.
λογο ελειψης χωρου ομως θα γινει 85cc φαρδος, 50cc πλατος και 1,50cc υψος. Θα μπουν μεσα 6 καναρινια και μια καρδερινα (προς το παρον).
η απορια μου ειναι η εξης. Θα πρεπει να κανω καποιο διαχωριστικο, η να τα βαλω ολα μαζι; και αν πρεπει να τα χωρισω με ποιο τροπο θα γινει αυτο; Σκευτομουν θυληκα και καρδερινες στη μια μερια και αρσενικα καναρινια στην αλλη. τι λετε εσεις;
αν γινει διαχωριστικο τοτε τα πουλια θα ειναι σε κατι σαν σωληνα εφοσων θα γινει 45cc x 50cc x 1,50cc.
καμια ιδεα;

ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Κοιτα μπορω να πω κατι για την κατασκευη γιατι ειμαι τελειως αχετος, αλλα στο να βαλεις ολα τα αρενικα μαζι δεν μου φαινεται πολυ καλη ιδεα διοτι ειναι σιγουρο οτι θα τσακονωνται...
Θα σου ελεγα καλυτερα να βαλεις 3 ζευγαρια πανω και 3 ζευγαρια και τις καρδερινεσ χωρισετες σε ζευγαρια κατω αν πρεπει να τα βαλεις αναγκαστικα ολα σε κλουβα...
 
Αναμεσα στο κοιτα και στο μπορω ηθελα να βαλω το δεν...
Συγνωμη...
 
Αναμεσα στο κοιτα και στο μπορω ηθελα να βαλω το δεν...
Συγνωμη...


Γι αυτες τις περιπτωσεις υπαρχει το κουμπι "Επεξεργασία" ακριβως κατω απο το avatar σου. Διορθωνεις αυτο που θελεις σε συγκεκριμενο χρονικο διαστημα απο τη δημοσιευση σου και γραφεις και μια αιτια επεργασιας αν θελεις ωστε να μην απορει καποιος αν ειχε προλαβει να διαβασει κατι αλλο απο αυτο που τελικα γραφτηκε.
 
αν δεν εκανα καθολου διαχωριστικο και ηταν ολα μαζι θα υπηρχε προβλημα;
 
Δν νομιζω να υπαρχει προβλημα...Ακομα καλυτερα πιστευω...
 
ωραια. Θα κανω ενα διαχωριστικου το οποιο θα μπορω να το μπαινωβγαζω καλου κακου και θα τα βαλω ολα μαζι.
κατι αλλο που μου ηρθε τωρα,
οταν με το καλο ερθει η ανοιξη και ειναι στην αναπαραγωγικη περιοδο πρεπει να χωρισω τα 2 φυλα για να ξερω τι γινετε;
 
Η γνώμη μου είναι οτι...
Αν σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι σωστό, πρέπει να διαχωρίσεις τα πουλιά.Χώρια οι καρδερίνες, που χρειάζονται ιδιαίτερη τροφή.Χώρια τα θηλυκά να ξεχειμωνιάσουν όλα μαζί και ένα ράφι πάνω στο οποίο θα βάλεις τα αρσενικά σου ένα-ένα σε ξεχωριστά κλουβάκια.Αρα χωρίζεις την κλούβα στα τρία.1) Ενα ράφι για τα κλουβάκια(αρσενικά),το υπόλοιπο το χωρίζεις στα δυό. Μισό-μισό...
2)μια κλούβα πτήσης για τα θηλυκά και
3)μια κλούβα πτήσης για της καρδερίνες.
 
δεν πειράζει αν τα βάλεις όλα μαζί. όμως αν μαλώνουν θα πρέπει να τα χωρίσεις.
 
πολυ καλη η ιδεα σου και πολυ θα ηθελα να το κανω ετσι οπως λες αλλα υπαρχει προβλημα χωρου μιας και μενω σε πολυκατοικια και το φαρδος του μπαλκονιου ειναι μολις ενα μετρο.
 
γεια σας.
ειμαι νεος και δεν γνωριζω πολλα επι του χομπυ.
πριν μια εβδομαδα ειχα μια επιθεση απο γερακι (οπως μου ειπαν)
και σκευτικα να φτιαξω μια κλουβα στο μπαλκονι.
λογο ελειψης χωρου ομως θα γινει 85cc φαρδος, 50cc πλατος και 1,50cc υψος. Θα μπουν μεσα 6 καναρινια και μια καρδερινα (προς το παρον).
η απορια μου ειναι η εξης. Θα πρεπει να κανω καποιο διαχωριστικο, η να τα βαλω ολα μαζι; και αν πρεπει να τα χωρισω με ποιο τροπο θα γινει αυτο; Σκευτομουν θυληκα και καρδερινες στη μια μερια και αρσενικα καναρινια στην αλλη. τι λετε εσεις;
αν γινει διαχωριστικο τοτε τα πουλια θα ειναι σε κατι σαν σωληνα εφοσων θα γινει 45cc x 50cc x 1,50cc.
καμια ιδεα;

ευχαριστω εκ των προτερων.

Καταρχήν καρδερίνες με καναρίνια πρέπει να ακολουθούν διαφορετική διατροφή, οπότε δεν μπορούμε να τα έχουμε μαζί. Την κλούβα όπως την φαντάζομαι ο μόνος τρόπος να την χωρίσεις θα ήταν σε 2 ορόφους. 1,5 μέτρο ύψος δεν το χρησιμοποιούν τα πουλιά, αφού στα χαμηλότερα επίπεδα δεν πρόκειται ποτέ να κουρνιάσουν. Με 2 ορόφους και μερικές κουρνιάστρες μπορείς να βολέψεις τουλάχιστον τα καναρίνια και να κρατήσεις την καρδερίνα σε ένα ευρύχωρο κλουβί μόνη της. Άλλη εναλλακτική είναι (Αν έχεις σκοπό να βάλεις και άλλες καρδερίνες να κρατήσεις 1 όροφο για καρδερίνες, 1 για τα θηλυκά καναρίνια και τα αρσενικά σε κλουβιά μόνα τους. Απλά ιδέες λέω εσύ θα αποφασίσεις τί θα σε βολέψει στο τέλος.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top