Αναπαραγωγή Να βάλω τα παραδείσια μου (star finches) μαζί;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nickoula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nickoula

PB New Member
Εγγραφή
9 Δεκ 2008
Μηνύματα
71
Πόλη
Αίγιο
Γειά σας παιδιά! Καλή Χρονιά να έχουμε!
Τελικά πήρα θυληκό star finch! 😛
Ήθελα να σας ρωτήσω απο την στιγμή που θα βάλω μαζί τα παραδείσια μου ποτε θα αναπαραχθούν; Γιατί δεν έχω πάρει ακόμα τισ κλοστές για την φωλίτσα. Κ αναρωτιόμουν αν τα αφήσω μαζι 4-5 μερες χωρίς φωλιά υπάρχει πιθανότητα να γεννήσει κανένα αυγό κ να μην έχει που να το βάλει; 😕τα έχω ήδη χωριστα 3 εβδομάδες για λόγους καραντίνας όπως μου είπατε!
 
Nickoula πιστευω αρκετο καιρο τα εχιες χωριστα.η καραντινα ειναι για λογους ασφαλειας, ενα με 2 εβδομαδες. Θα προτεινα απλα να βαλεις τα κλουβια κοντα ωστε το ενα να δει κ αν γνωρισει το αλλο. Οχι με το που ειδωθουν αν τα βαλεις μαζι. Καποιο καιρο λοιπον κοντα τ ακλουβακια κ μετα τα βαζεις μαζι. Οσο για αυτο που λες, μηπως γεννησει αυγα, καμια σχεση. Με το που τα βαλεις μαζι δε σημαινει οτι θα ταιριαξουν η οτι αν δει αρσενικο θα ξεκινησει αμεσως η διαδικασια αναπαραγωγης. Θελει λιγο χρονο κ υπομονη. Οποτε βαλε τα μαζι κ καποιο καιρο αργοτερα πιστευω τους βαζεις κ φωλιτσα κ βλεπεις αντιδρασεις. 😉
 
Διπλα διπλα τα εχς τα κλουβια απο την αρχή κ ειναι συνέχεια κοντα..λέτε να τα βάλω δηλαδη; Αν δεν έχει φωλιά δεν γεννάει;δεν πιστεβω να γεννήσει κ να μην έχει που να βάλει το αυγό; Φοβάμαι λιγάκι!
 
τα έβαλα πώς σας φαίνονται!?

μετέφερα το αρσενικό στο μεγάλο κλουβί που ήταν το θηλυκό!ήταν πολυ τρομαγμενος ο καιμένοσ.. Με τσίμπισε οταν τον επιασε, μάλλον ένοιωσε οτι απειλείται...
 

Συνημμένα

  • DSC01006.webp
    DSC01006.webp
    47,7 KB · Προβολές: 114
  • DSC01007.webp
    DSC01007.webp
    50,7 KB · Προβολές: 124
  • DSC01009.webp
    DSC01009.webp
    49,3 KB · Προβολές: 107
nickoula δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα μου φαινεται πως ειναι και τα 2 αρσενικα. Αν μπορεις βαλε καμια πιο καθαρη φωτογραφια να σου πουμε. Επισης καλο θα ηταν να αφαιρεσεις την κουνια γιατι τους στερει χωρο πτησης.
 
Είναι κουκλάκια, να τα χαίρεσαι, ευχαριστούμε που τα μοιράζεσαι μαζί μας! Καλορίζικο το νέο τους σπίτι, καλή προσαρμογή & διαμονή!
 
Synfono me to Odyssea, ta dio poulia os fenete exoune megali maska, simenei malon einai dio arsenikes.

Einai oreo poulia.
 
nikoula αρχικά να σου ζήσουν είναι πολύ όμορφα πουλιά. Όπως είπε και ο Οδυσσέας με τον Αλέξανδρο τα πουλιά είναι και τα δύο αρσενικά. Και εγώ όταν τα πηρα δεν ήξερα και μου τα έδωσαν για ζευγάρι αλλά είναι και εμένα αρσενικά. Τα θυληκά έχουν πολύ λίγο κόκκινο μεταξύ του ράμφους και του ματιού. Επίσης το κίτρινο που έχουν στην κοιλιά είναι λιγότερο έντονο απ' ότι των αρσενικών. Πόσο το πήρες αν επιτρέπεται;
 
Αυτό που πήρα δεύτερο με το δαχτυλίδι είναι σίγουρα θηλυκό μου είπαν, κελαηδαει κ διαφορετικά απο το άλλο. Για το πρώτο έχουμε αμφιβολίες (αυτό που είναι στο πάνω μέρος της φωτο. Θα προσπαθήσω να το βγάλω πιο καθαρή φώτο. 60Ε το ένα κάνει!
 
Το ξέρω και εγώ όταν το είδα αμφεβαλα οτι είναι θηλυκό αλλα με διαβεβαίωσαν οτι είναι... Πωπω λέτε να είναι αρσενικά και να μην ξέρουν τι τους γίνετε; Οχι τπτ άλλο αλλα που θα βρω θηλυκό τώρα...
 
Nikoula, μπορεί να είναι και τα δύο αρσενικά, αλλά παρόλα αυτά επειδή είναι κοινωνικά πουλιά μπορούν άνετα να συμβιώσουν στο ίδιο κλουβί. Οπότε έχεις την δυνατότητα ή να τα αφήσεις και τα δύο μαζί (εκτός αν δημιουργηθούν προβλήματα) απολαμβάνοντας το κελάηδημά τους αλλα χωρίς να δεις απογόνους, ή να παρεις άλλα δύο θηληκά και να βιωσεις την χαρα της αναπαραγωγής... Θα σου πρότεινα την δευτερη πιθανότητα με την προυπόθεση να τους προσφέρεις τον καταλληλο χώρο και να εχεις την δυνατότητα να ανταποκριθείς στις ανάγκες τους!

Βεβαια υπάρχει παντα και η λύση να επιστρεψεις το πουλάκι και να επιμέινεις να πάρεις αυτο που ζητησες : ενα θηλυκό του ειδους.
 
Κρίμα πολύ κρίμα και είχα χαρεί... Θα μπορούσα να πάρω ένα θηλυκό (αν βρώ) και να ζευγαρώσω το ένα; Και μετά απο καιρό με το άλλο; Δεν μπορώ τωρα να το επιστρ'εψω, τοέχω ήδη 3 εβδομάδες και το έιχα πάρει απ΄την Αθήνα και το έφερα Καλαμάτα, είναι ταλαιπωρία να τα μεταφέρω πάλι... Και δεν θα έχει και το μαγαζί φηλυκό. (αυτό ήταν το τελευταίο όταν είχα πάει...)
 
Χμ... Νικη, πάρε αν ακομα θηληκό τότε και άσε εκείνο να αποφασίσει με ποιο από τα δύο αρσενικά θα ζευγαρώσει. Οταν επιλέξει τον συντροφό της και αναπαραχθουν κανονικά χωρίς προβλήματα( υπογονιμότητα, νεκροί νεοσσοί ) μην χωρίσεις το ζευγάρι, αλλά αστο να συνεχίσουν μαζί όλη την αναπαραγωγική περίοδο.

Θα πρέπει να ξέρεις οτι πρέπει να έχουν ωριμάσει και τα δυο πουλιά, πράγμα που συμβαίνει αφού συμπληρώσουν ένα χρόνο ζωής. Σε αντίθετη περίπτωση, αν δηλαδή είναι μιρκότερα σε ηλικία και ανώριμα, είναι πολύ πιθανό να εγκαταλείψουν τους νεοσσούς τους. Οποτε μην βιαζεσαι...
 
Πώς θα αποφασίσει; Να τα βάλω και τα 3 μαζι; Και το άλλο να μείνει μόνο του;
 
Nίκη όταν με το καλό πάρεις το θηλυκό, θα εφαρμόσεις την καραντίνα όπως έκανες και με το 2ο αρσενικό. Μετά απο λίγο καιρό (αφού περάσουν 2 τουλάχιστον εβδομαδες και όλα πανε καλά με την υγεία του θηλυκού) θα βάλεις τα κλουβια κοντά και θα παρατηρήσεις με ποιό απο τα δυο αρσενικά έχει καλύτερη επαφή, σε ποιανού το κελάηδημα ανταποκρίνεται περισσότερο κτλ. Ειναι και αυτός ενας τρόπος επιλογής. Τοτε θα τα βάλεις μαζί στο ίδιο κλουβί και το άλλο μόνο του για να μην δημιουργησει προβληματα στο ζευγάρι.
Μην αγχώνεσαι όμως είναι πολύ νωρίς ακόμα. Θα περάσει μάλλον αρκετός καιρός μέχρι να έρθει εκέινη η ώρα. Ως τότε εδω θα είμαστε να τα λέμε
 
Παιδιά πριν λίγο γύρισα σπίτι και είδα και τα 2 αρσενικά μου να κάθοντε πάνω στην κούνια. Μετά όμως παρατήρησα οτι το ένα τσιμπούσε το άλλο για να διεκδικήσει τηθέση πάνω στην κούνια, αυτό το έκαναν αρκετες φορές, τους έβγαλα την κούνια και συνέχισαν να τσακόνωνται αν το ένα καθ'οταν δίπλα στο άλλο... Τελικά τα χώρισα :-(ειμαι πολύ στεναχωρημένη γιατί τουλάχιστον αν και αποδείκτηκε αρσενικό και το άλλο θα ειχαν παρέα μεταξύ τους.. Αλλά...
 
Back
Top