Αναπαραγωγή Να βάλω τη φωλιά στα μπάτζι ή να περιμένω να ζευγαρώσουν;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StellaTR
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

StellaTR

PB New Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2019
Μηνύματα
44
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχω ένα ζευγάρι παπαγάλων μπατζι για να μπουν στην διαδικασία ζευγαρώματος πρέπει από την αρχή να τους βάλω την φωλιά η να περιμένω να δω ποτε θα ζευγαρώσουν και να την βάλω μετά;

Ευχαριστώ!
 
Αρχικά και τα 2 πουλιά θα πρέπει να είναι υγιεί, να μην έχουν κάποια συγγένεια και να έχουν κλείσει τουλάχιστον ένα χρόνο ζωής.
Έπειτα το κλουβί θα πρέπει να πληρεί τις προδιαγραφές για μια πετυχημένη αναπαραγωγή. Εκτός αυτού η διατροφή τους θα πρέπει είναι πλούσια ώστε να καταφέρουν να βγάλουν μετέπειτα την διαδικασία εις πέρας χωρίς προβλήματα.
Αν θέλεις ανέβασε μια φωτογραφία από το κλουβί τους και γράψε αν μπορείς αναλυτικά τι περιλαμβάνει η διατροφή τους.
 
Βγάζω φωτογραφία για να σας την δείξω αλλά λέει ότι το αρχείο είναι μεγάλο και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.
Η διατροφή τους έχει τα πάντα φρούτα και λαχανικά βάζω μαρούλι, πιπεριά, καρότο τριμμένο, αχλάδι, μήλο κεχρί σε τσαμπί αυτήν την καρδούλα που πουλάνε στα pet shop τους έχω πάρει και κόκκαλο σουπιάς
 
Είναι κομματάκι μικρό και για διαμονή και για αναπαραγωγή budgie. Χρειάζεσαι ένα μεγαλύτερο.
Την φωλιά πρέπει να την βάλω από τώρα η να περιμένω να ζευγαρώσουν και μετά;
 
Θα μπορούσες με λίγα λόγια να μου εξηγήσεις γιατί γίνεται αυτό; Για να ενημερωθώ και εγω
Ναι βέβαια.
Η φωλιές έχουν δημιουργηθεί αποκλειστικά για την αναπαραγωγή των πτηνών. Όταν τοποθετούμε μια στο κλουβί ξυπνάμε αυτομάτως τα αναπαραγωγικά ένστικτα των πουλιών. Αν τα πουλιά είναι καλά προετοιμασμένα θα ολοκληρώσουν την διαδικασία επιτυχώς ανατρέφοντας τους νεοσσούς τους. Αν πάλι δεν είναι έτοιμα θα κάνουν άσπορη γέννα είτε δεν θα κάνουν και καθόλου αυγά. Βέβαια μερικές φορές είναι τόσο πυρωμένα που ζευγαρώνουν και χωρίς την παρουσία φωλιάς.
 
Ναι βέβαια.
Η φωλιές έχουν δημιουργηθεί αποκλειστικά για την αναπαραγωγή των πτηνών. Όταν τοποθετούμε μια στο κλουβί ξυπνάμε αυτομάτως τα αναπαραγωγικά ένστικτα των πουλιών. Αν τα πουλιά είναι καλά προετοιμασμένα θα ολοκληρώσουν την διαδικασία επιτυχώς ανατρέφοντας τους νεοσσούς τους. Αν πάλι δεν είναι έτοιμα θα κάνουν άσπορη γέννα είτε δεν θα κάνουν και καθόλου αυγά. Βέβαια μερικές φορές είναι τόσο πυρωμένα που ζευγαρώνουν και χωρίς την παρουσία φωλιάς.
Ωραία. Μια τελευταία ερώτηση πια είναι η καλύτερη προετοιμασία πέρα από το κλουβί για να γίνει σωστά η όλη διαδικασία; Αυτά που είπα ότι τους δίνω είναι σωστά; Τώρα θα τους βάζω και αυγό έχω ακούσει ότι βοηθάει
[automerge]1587737144[/automerge]
Μια φωτογραφία με τα παπαγαλάκια μου😊
 

Συνημμένα

  • IMG_20200421_170713_535.webp
    IMG_20200421_170713_535.webp
    93,4 KB · Προβολές: 14
Τελευταία επεξεργασία:
Ερώτηση. Έχω ακούσει ότι για να γεννήσει τα αυγά περνάνε 2 βδομάδες από την στιγμή που θα ζευγαρώσουν. Τα δικά μου παπαγαλάκια έχει εδώ και 2-3 μέρες που ζευγαρώνουν πότε αρχίζω να μετράω τις 2 βδομάδες;
 
Εαν το θηλυκό σου κάθεται την περισσότερη ημέρα στη φωλιά τότε πιστεύω πως σύντομα να δεις αυγό. Κοιμάται κιόλας μέσα; Το ότι τρώει το αρσενικό πιο πολύ αυτή την περίοδο είναι επίσης φυσιολογικό. Αυτός θα έχει το ρόλο να ταΐζει το θηλυκό μέσα στη φωλιά.
 
@Φοίβος όχι το βράδυ βγαίνει έξω και κοιμάται
[automerge]1588257812[/automerge]
@Φοίβος αν κοιμάται και μέσα στην μέρα δεν το ξέρω γιατί δεν θέλω να την ενοχλώ
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλα σήμερα το πρωί το θηλυκό το έσκασε
 
Back
Top