Αναπαραγωγή Να βάλω τον νεοσσό σε θετούς γονείς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfurie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikfurie

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2015
Μηνύματα
50
Πόλη
Λευκωσία
Εχω ένα ζευγάρι με ένα νεοσσό 17 ημερών. Σημερα που ο μικρός βγήκε στο κλαρί, η κανάρα πήγε και μπαστακωθηκε μεσα στη φωλιά. Προφανώς για να γεννήσει. Το πρόβλημά μου είναι οτι η πρώτη γέννα έγινε σε κλουβί κανονικό και όχι ζευγαροροστρα για να μπορώ να χωρίσω πατερα και νεοσσό. Θα ήταν σωστό να βαλω τον νεοσσό σε άλλο ζευγάρι με νεοσσους της ίδιας ηλικίας; Ή να χαλάσω τη φωλιά μέχρι να απογαλακτιστει ο νεοσσός;
 
Να μην το κάνεις.
Θα πεθάνει από ασιτία.
Σε αυτή την ηλικία σπανιότατα για να μην πω ποτέ δεν υιοθετείται πουλί από άλλους γονείς.
Οι υιοθεσίες για μένα πρέπει να σταματούν στην πρώτη βδομάδα της ζωής εφ' όσον υπάρχουν συνομήλικα πουλιά στη φωλιά υιοθεσίας.
 
Να μην το κάνεις.
Θα πεθάνει από ασιτία.
Σε αυτή την ηλικία σπανιότατα για να μην πω ποτέ δεν υιοθετείται πουλί από άλλους γονείς.
Οι υιοθεσίες για μένα πρέπει να σταματούν στην πρώτη βδομάδα της ζωής εφ' όσον υπάρχουν συνομήλικα πουλιά στη φωλιά υιοθεσίας.
Οκ. Ευχαριστώ κύριε Γιάννη. Να την αφήσω όμως να προχωρήσει σε δεύτερη ωοτοκία 'η να χαλασω τη φωλιά και να αφήσω μόνο την τσόχα;
 
Τώρα είναι η τέλεια ηλικία να αλλάξεις κλουβί σε όλη την οικογένεια! Ο νεοσσός είναι αρκετά μεγάλος να απαιτήσει φαγήτο και δεν υπάρχει περίπτωση να τον εγκαταλείψουν! Είναι ιδανική στιγμή γιατί η μαμά ακόμα δεν έχει κάνει αυγά. Αλλάζεις κλουβί και προσπαθείς η εσωτερική διαρρύθμιση να είναι η ίδια όπως και ο χώρος που θα βάλεις το καινούργιο κλουβί θα είναι η θέση του τωρινού για να στρεσταριστούν όσο τον δυνατόν λιγότερο! Αν το βάλεις σε άλλα καναρίνια ούτε θα ζητήσει φαί ούτε θα το ταίσουν! Θα είναι καταδικασμένο!
 
Τότε μπορείς να αφήσεις την τωρινή φωλιά να κάνουν εκεί τη δεύτερη γέννα. Δυστυχώς όμως με τέτοιο κλουβί τα αυγά κινδυνεύουν απ τον μικρό. Θα αρχίσει να πετάει και να πηγαίνει να κάθεται με την μαμά του θα λερώσει τα αυγά και μπορεί και να τα σπάσει κιόλας.. άστα να πάνε σε 2η γέννα και αν τα αυγά είναι τυχερά θα επιζήσουν.. Αλλιώς μόλις απογαλακτιστεί ο μικρός δοκιμάζεις και ακόμη μια προσπάθεια..
 
Όλες μου οι ζευγαροστρες έχουν είδη ενοίκους. Θα το ήθελα πολύ να πάρω άλλη μία αλλά έχω έλλειψη χώρου.
Αν δεν κάνω λάθος η πρόταση της Αλίκης είναι να αλλάζεις αυτό το κλουβί (που είναι ακατάλληλο) με μια ζευγαρώστρα.
Οπότε μικρό το κακό.
 
Back
Top