Αναπαραγωγή Να βάλω το ζευγαρι budgie σε αναπαραγωγη;

Ελευθερια Ρ

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2014
Μηνύματα
367
Πόλη
Πάτρα
Γεια σας. Έχω ενα ζευγαρακι budgie και λέω να ξεκινησω αναπαραγωγή. Το θέμα είναι οτι έχουν ενα μήνα που ειναι μαζί και το αρσενικό είναι μόλις 4-5 μηνών. Το θυλικό είναι ενος πανω κάτω.
Να περιμενω έως την άνοιξη;
 
Το κοριτσάκι σου η Σάρα, επειδή δεν θυμάμαι καλά έχει κάποιο ιστορικό ασθένειας ή κάτι άλλο;
Μικρό είναι το αγοράκι αλλά έτσι κι αλλιώς εσύ θα ακολουθήσεις την σωστή διατροφή που πρέπει να τηρείς πάντα, θα έχεις οπωσδήποτε σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και τι αναρρωτιέσαι αν θα πρέπει να βάλεις την φωλιά;
Άφησέ τα γνωριστούν καλά καλά και περίμενε 1-1,5 μήνα, μη βάζοντας την φωλιά ενεργοποιηθεί η Σάρα και σου κάνει άσπορα αυγά με αποτέλεσμα να εξαντληθεί μέχρι να έρθει σε αναπαραγωγική φάση το αρσενικό.
Ο χαλινός του αρσενικού τι χρώμα έχει τώρα;
Αυτό σκέφτομαι εγώ, περίμενε και τους άλλους.
 
Ο χαλινος του αρσενικου ειναι μππλε σκουρο. Της Σαρας ειναι καφεμπεζ . Οσο για την υγεια... Μια χαρα πρεπει να ειναι εκτος απο την Σαρα που δεν ξερω γιατι αλλα οταν ειναι τρομαγμενη ή ζεστενεται λαχανιαζει και ανασα της κανει εναν μικρο ηχο.
 
Είσαι σίγουρη για την ηλικία του αρσενικού; Μήπως είναι λίγο μεγαλύτερο; Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Τι ήχος ακούγεται από την Σάρα; Γιατί κάνουν και έναν ήχο εκνευρισμού πολλές φορές.
 
Η ηλικια του αρσενικου πιστευω πως ειναι πολυ μικρη.Κανονικα πανω απο 11 με 12 μηνες.λεω να περιμενεις εως την ανοιξη. Για δεις νεοσσους
 
Δεν ξερω... Τον πήρα αρκετά μικρο. Η ιδιοκτήτρια του μαγαζιού μου είπε οτι η ηλικία του ηταν περιπου 3 μηνών. Τον πήρα Σεπτέμβρη. Όσο για τον ηχο, το αγοράκι έκανε λίγο πιο τσιριχτο κελάηδημα για αρκετο καιρο και επισης καμια φορά τσακώνονται αλλά τον παρισσοτερο καιρό ζουν αγαπημενα.
 
Αστα μεχρι την ανοιξη και θα μεγαλωσουν και θα δεσουν πιο πολυ. Εσυ προσπαθησε να βαλεις αυγουλακι λαχανικα φρουτα να μαθουν να τρωνε και ολλα θα αλλα θα ερθουν μονα τους. (τα λαχανικα πολυ καλο στεγνωμα και το αυγο σφηκτο μια φορα ανα 2 εβδομαδες
 
Φυσικα σε μια αυγοθηκη το τιμανε με το παραπανω εδω και παρα πολυ καιρο. Ολα. Γιατι ρωτας κανεις κατι διαφορετικο, η δεν το τρωνε. Αραια δεν ξερω εαν ειναι και πολυ σωστο απλα τωρα που ειναι καιρος διατυρισεις και οχι αναπαραγωγης δεν τους παραβαζω
 
Ναι ρωτάω γιατί κανείς δικός μου παπαγάλος δεν ακουμπάει το σκέτο αυγό, μόνο ως αυγοτροφή.
Γενικά το δίνω κάθε εβδομάδα και κατά την αναπαραγωγική προετοιμασία, μέρα παρά μέρα. Βέβαια δεν κάνω γέννες, κν τύχει.
 
Στην περιπτωση σου η πειρα μου διχνει 2 τροπους τον καλο και τον κακο. Εαν θες να τα κανεις να το δωκιμασουν υπαρχει ενας καλος τροποςπανωστο αυγο βαζεις σπορακια η καποια αγαπημενη λυχουδια. Αυτο θα παει θα το μυρισει και θα το δωκιμασει. Μπορει να μην γινει με την πρωτη αλλα με την 2,3 πιστευω πως θα εχεις αποτελεσμα. Τωρα εαν επιμενουν και δεν δοκιμαζουν υπαρχει ενας τροπος που δεν πολυ προτεινω. Αφαιρεις την τροφη για μια ωρα. Το μονο που εχεις μεσα ειναι το αυγο. Τα περισσοτερα αναγκαστηκα δοκιμαζουν, τους αρεσει και το τσακιζουν. Προσοχη οχι πανω απο 1 ωρα. Μην λοιμοκτονισουν. Δεν σου προτεινω ουτε τον κανω απλα τον ξερω
 
Εντάξει, αφού τρώνε την αυγοτροφή που έχει και βρώμη δεν έχω προβληματιστεί.
 
Και οι δικοί μου παπαγάλοι τρώνε αυγό βραστό σκέτο. Και το τσόφλι δοκιμάζουν! Τους το έμαθα αφαιρόντας την τροφή τους. Δεν θα πάθουν κάτι αν δεν έχουν σπόρια για μια ώρα.
 
Δηλαδη να περιμενω εως την άνοιξη; αυγοτροφη δεν έχω ξαναφτιάξει αλλά έχω δει διάφορα άρθρα στο φόρουμ. Έχουν δεθει αρκετά όλη την ωρα φιλια είναι. Το αγόρι εχει σχεδον φτασει την Σάρα στο μεγεθος.
Για να πω την αλήθεια απογοητευτηκα λίγο που δεν θα ζευγαρώσουν απο τώρα...☹
 
Εαν απογοιτευτεις τωρ θα χαρεις πολυ την ανοιξη. Τω3α και φωλια να βαλεις η δεν θα εχεις αυγα η θα εχεις ασπορα. Περιμενε μεχρι την ανοιξη διαβαζοντας οσο περισσοτερα μπορεις σχετικα με την αναπαρσγωγη
 
Κι εγώ είμαι σαφώς υπέρ της άποψης να περιμένεις.
Ίσως δεν χρειάζεται μέχρι την άνοιξη, αλλά Γενάρη, Φλεβάρη να είσαι εντάξει. Πρώτ' απ' όλα να τα δεις να ζευγαρώνουν.
 
Παιδια ερωτηση.
Εμενα τα παπαγαλακια μου ειναι 9μιση μηνων τωρα..
και η φωλια κοντευει 2 μηνες..λετε να μου κανει κ μενα ασπορα η θηλυκια; :$
 
Back
Top