Φροντίδα Να βάλω το νέο Lovebird στο ίδιο κλουβί με 2 budgie για παρέα;

Antreas St

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι νέος στην ομάδα. Σήμερα μου χάρισαν ένα παπαγαλάκι live bird.. Το βρήκαν στο δρόμο.. Φαίνεται τρομαγμένο και είναι όλη την ώρα καμπουριαστο απ το στρες.. Θέλει όλη την ώρα να κοιμάται και να τρώει.. Μάλλον χάθηκε και έχει ταλαιπωρηθεί.

Να το βάλω στο ίδιο κλουβί με 2 budgie για παρέα ή θα υπάρξει θέμα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Δεν γνωρίζω πολλά για το συγκεκριμένο είδος αλλά έχω διαβάσει ότι μπορούν να γίνουν επιθετικά ακόμη και με μεγαλύτερα από αυτά είδη παπαγάλων. Στη θέση σου δεν θα το διακινδυνευα. Εξάλλου μπορεί να είναι άρρωστο και να κολλήσει και τα μπατζι που ήδη έχεις. Καλύτερα μόνο του και όχι στο ίδιο δωμάτιο με τα πουλάκια σου.
 
καλησπερα! Οχι θα το κρατησεις ξεχωριστα και σε αλλο δωματιο για καραντινα σε περιπτωση που εχει ακτι να μη μεταδοθει στα πουλια που ηδη εχεις! Επισης το καθε ειδος θελει το χωρο του και το κλουβι του για να παοφυγεις μαλωματα και τραυματισμους! Ειναι λογικο να ειναι ταλαιπωρημενο αλλα καλο θα ηταν να το δεις καποιος πτηνιατρος! Δαχτυλιδι φοραει; Εχετε ψαξει μηπως το εχει χασει καποιος;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν χρειάζεται όμως παρέα;
Μήπως πάθει τίποτα μόνο του.. Αν εκεί που ήταν είχε παρέα;
Δαχτυλίδι δεν φοράει.. Φαίνεται μικρό σε ηλικία και δεν πρέπει να πετάει..
Περιμένω μήπως το ζητήσει κανένας
 
Διάβασε σε παρακάλω το άρθρο για την καραντίνα https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/ .
Δεν χρειάζεται όμως παρέα;
Λογικά είναι πολύ ταλαιπωρημένο, το μόνο που χρειάζεται είναι ηρεμία και ξεκούραση.
Το μόνο που θα καταφέρεις αν το βάλεις στον ίδιο χώρο με τα άλλα πουλιά είναι να του προσθέσεις ένα άγχος παραπάνω.
 
Δεν χρειάζεται όμως παρέα;
Μήπως πάθει τίποτα μόνο του.. Αν εκεί που ήταν είχε παρέα;
Δαχτυλίδι δεν φοράει.. Φαίνεται μικρό σε ηλικία και δεν πρέπει να πετάει..
Περιμένω μήπως το ζητήσει κανένας

Καλώς ήρθες Αντρέα. :)

Δεν χρειάζεται παρέα, όχι στην παρούσα φάση τουλάχιστον. Κανένα πουλί δεν παθαίνει τίποτα επειδή θα μείνει μόνο του χωρίς άλλα πουλιά παρέα σε τόσο μικρό διάστημα, αν ασχολείσαι αρκετά μαζί του ούτε και σε μεγάλο διάστημα παθαίνουν κάτι. Το ιδανικό είναι σαφώς να έχουν παρέα του ΙΔΙΟΥ είδους αλλιώς τα πράγματα περιπλέκονται και μπορούν να γίνουν επικίνδυνα.

Μικρό σε ηλικία και δεν πετάει, τότε πώς ξέφυγε απο εκεί που το είχαν; Πιστεύω πώς απλά είναι αδύναμο επειδή έχει ταλαιπωρηθεί. Παλιότερα βρήκα ένα ετοιμοθάνατο κοκατίλ στο δρόμο και ούτε που περπατούσε απο την αδυναμία. Σε 2 εβδομάδες περίπου που συνήλθε κι ανέκτησε τις δυνάμεις του, πετούσε κανονικότατα μέσα στο σπίτι.

Βάλε μας φώτο να το δούμε να σου πούμε και τι είδος lovebird είναι.
 
Απ ότι είδα και στο ίντερνετ είναι το peached face.. Δε φαίνεται να μπορεί να κάνει μεγάλες πτήσεις.. Τουλάχιστον προς το παρών
Πάντως όσο περνάει η ώρα γίνεται όλο και πιο ζωηρό..
Και κάτι που μου κανε εντύπωση θέλει συνέχεια να βρίσκεται σε επαφή με άνθρωπο.. Πάει από μόνο του και κάθεται μες στην παλάμη και κοιμάται!
 
..
Και κάτι που μου κανε εντύπωση θέλει συνέχεια να βρίσκεται σε επαφή με άνθρωπο.. Πάει από μόνο του και κάθεται μες στην παλάμη και κοιμάται!

Προφανώς και πρόκειται για πουλάκι ήμερο και λογικά ταϊσμένο στο χέρι που έχει χαθεί απο κάπου. Τρώνε ελαφρώς διαφορετικό μίγμα απο τα μπάτζι, δεν πειράζει όμως προς το παρόν να του δώσεις το ίδιο.

Να το βάζεις κι αυτό ειδικά που είναι ταλαιπωρημένο αλλά και τα άλλα να κοιμούνται νωρίς. Αν όχι με το σούρουπο μέχρι τις 8 καλό είναι να έχουν μπει για ύπνο για 12 ώρες.
 
Back
Top