Αναπαραγωγή Να βάλω φλώρο για αναπαραγωγή με σκουρόχρωμη κανάρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης phgoula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

phgoula

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Σίφνος
καλησπερα παιδια εχω ενα φλωρο και μια σκουρη(σχεδον στα χρωματα του)καναρα. Πιστευω οτι θα μπορουσαν να ζυγαρωσουν εσεις μου λετε κι μια γνωμη απο τη δικη σας εμεπειρια;
παντως μετα απο προσφατη πρωτη γεννα της με κιτρινο καναρο τιποτα ολα τα αυγα τζουφια, δεν τους βλεπω και να ταιριαξαν απο την αρχη
κατι τελευταιο λογω ελλειψης κλουβιου προσωρινα πιστευω...😛εδω σιφνο δεν εχουμε μαγαζια με τα σχετικα.. Πειραζει αν βαζω το κλουβι με το φλωρο διπλα διπλα να πυρωσει;
απλα η καναρα ειναι με τον καναρο μεσα σε μεγαλο κλουβι ακομη..
ευχαριστω προκαταβολικα..
 
Πολύ πιθανό ο κάναρος να μην είχε πυρώσει ακόμη. Το κακό είναι ότι ο φλώρος θα αργήσει ακόμη περισσότερο να πυρώσει και η κανάρα ήδη έχει κάνει την πρώτη της γέννα. Λίγο δύσκολο να την καθυστερήσεις τώρα. Πιο πολλές πιθανότητες έχεις αν κάνεις μια σωστή προετοιμασία τον κάναρο και τα ξαναδοκιμάσεις μαζί (θα πυρώσει πιο γρήγορα από το φλώρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγω εχω βαλει κατακιτρινη καναρα με φλωρο και εχω βγαλει πουλια. Ο φλωρορος απο οτι μου εχουν πει ειναι πιο ευκολος στο ζευγαρωμα απ'ότι η καρδερινα.
Τι ρατσα προτεινεται να ειναι η κανάρα, γενικα για ζευγαρωμα με καρδερινα φλωρο κτλ;
 
Τι ρατσα προτεινεται να ειναι η κανάρα, γενικα για ζευγαρωμα με καρδερινα φλωρο κτλ;

Αυτό εξαρτάται πάντα από τις διαθέσεις και τα γούστα του εκτροφέα. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας, απλά κάποια χαρακτηριστικά από το σωματότυπο του καναρινιού περνάνε στους απογόνους. Στο εξωτερικό που τα προορίζουν για εκθέσεις συνήθως επιλέγουν μεγαλόσωμες ράτσες για να κερδίσουν σε μέγεθος τα υβρίδια. Ενδιαφέρον θα είχε και διασταύρωση με καναρίνια φωνής για καλύτερες ικανότητες των απογόνων Διαλέγεις και παίρνεις ρίξε και μια ματιά σε αυτά:
https://community.petbirds.gr/threads/Μπορεί-η-παραγωγή-υβριδίων-να-αποτελεί-εκτροφικό-στόχο.8573/
μεταφρασμένη εκδοχή της https://www.theherbprof.com/hrbNettle.htm διεύθυνσης
 
Back
Top