Φροντίδα Να βάλω φυτά μέσα στο κλουβί των κοκατιλ;

vasilisbat

PB New Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2014
Μηνύματα
71
Πόλη
Περιστέρι
Θα ήθελα να βάλω μια γλάστρα η ένα φυτό μέσα στο κλουβί είναι εφικτό; Και αν ναι τι θα μπορούσε;
 
Για ποιον λογο; Δεν θα εξυπηρετει πουθενα τα πουλια, μονο χωρο θα τους πιανει.
 
Λόγος ασχολίας! Όχι για κάτι άλλο! Γτ πιστεύω ότι υπάρχει χώρος δν ξέρω αν θα είναι αρκετός όμως..
 
Δεν ενδεικνυται κατα τη γνωμη μου γλαστρα σε κλουβι. Οι παπαγαλοι μπορει να ροκανισουν τη γλαστρα, να σκαψουν και να βαλουν στο στομα τους το χωμα του εμποριου το οποιο ειναι δεκακις απολυμασμενο με ενα σωρο χημικα και στο τελος αν ασχοληθουν με το φυτο, ειναι κυριολεκτικα ζητημα το πολυ μιας ημερας, μεχρι να μην μεινει κολυμπηθροξυλο. :D Περα απο τη βρωμια που θα φορτωσεις το κλουβι, δεν βλεπω πραγματικα κανεναν καλο λογο να βαλεις φυτο σε γλαστρα. Αντ'αυτου και για να απασχολουνται, μπορεις τακτικα (καθε μια-δυο μερες) να τους δινεις φρεσκα κλαδια ελιας, φοινικα, αρωματικων φυτων, κουκουναρια που θα τα εχεις πλυνει πολυ καλα και θα τα κρατουν απασχολημενα. Επισης μπορεις να φτιαξεις μερικα παιχνιδια και μονος σου με απλα υλικα που υπαρχουν στα περισσοτερα σπιτια και θα ειναι μια χαρα.
 
Σε ευχαριστώ, μου εδιωξες άλλη μια απορία

Βέβαια ο φοίνικας είναι λίγο θέμα να τον βρω  :-D
 
Αν μενεις Αθηνα κοντα στο κεντρο ισως ναι (και παλι κοιτα σε παρκα), αλλιως μου φαινεται οτι παντου μπορει κανεις να βρει. Γενικοτερα να αποφευγεις δεντρα που βρισκονται κοντα σε δρομους και πολυ κινηση διοτι θα ειναι δυσκολο να απομακρυνεις το καυσαεριο απο πανω τους.
 
Δεν έχει μείνει φοίνικας για φοίνικας στην Αττική τους έχει φάει το κόκκινο σκαθάρι. Παντού πτώματα βλέπεις είναι τραγικό.
 
Το οτιδήποτε φρέσκο κλαδί τα βράζεις η τα πλένεις; Άρα θα έχουμε πρόβλημα με το σκαθάρι αν βρούμε φοίνικα Μαρία;
 
Κατ' αρχήν πρέπει να είναι απολύτως ξερό. Αφού το πλύνεις πολύ καλά με ελαφρύ χλωρινόνερο (1προς 10), θα το ξεβγάλεις σχολαστικά, θα το στεγνώσεις και μπορείς να το βράσεις ελαφρά ή να το βάλεις για λίγο στον φούρνο. Πάντως θα μείνει για μέρες στον ήλιο και τον αέρα πριν το χρησιμοποιήσεις και αφού έχεις κάνει όλα αυτά ή όποια άλλη επεξεργασία αν χρειάζεται ίσως αποφλοίωση.
 
Όχι ένα απλό πλύσιμο με νεράκι. Να προτιμήσεις άχρωμες στο φυσικό χρώμα του ξύλου και αρκετά μεγάλες να μην χωράνε στο στόμα τους. Επίσης σε γειτονιές σε ήσυχους δρόμους χωρίς καυσαέριο βρίσκεις αρκετούς ευκάλυπτους. Μπορείς να κόβεις και να τους δίνεις να μασουλάνε φύλλα και ξύλο και όταν είναι ανθισμένοι και ανθούς. Το ίδιο ισχύει για τις ακακίες. Την άνοιξη οι ελεύθεροι ringnecks έρχονται και τρώνε τον ανθό από τις αρσενικές. Προφανώς είναι κάπου θεραπευτικός ή απλά νόστιμος :)
 
Καλη ιδεα ειναι και τα μικρα κλαδακια ελιας... αλλα που να βρεις καθαρα εδω στην αθηνα... με το πλυσιμο θα φυγουν ολα τα φυλλα...
 
Καλη ιδεα ειναι και τα μικρα κλαδακια ελιας... αλλα που να βρεις καθαρα εδω στην αθηνα... με το πλυσιμο θα φυγουν ολα τα φυλλα...
Βρίσκεις, βρίσκεις αν δεν είναι πάνω σε λεωφόρο, καθαρές είναι, τελικά τον ίδιο αέρα αναπνέουν και τα πουλάκια μας.
 
Κατ' αρχήν πρέπει να είναι απολύτως ξερό. Αφού το πλύνεις πολύ καλά με ελαφρύ χλωρινόνερο (1προς 10), θα το ξεβγάλεις σχολαστικά, θα το στεγνώσεις και μπορείς να το βράσεις ελαφρά ή να το βάλεις για λίγο στον φούρνο. Πάντως θα μείνει για μέρες στον ήλιο και τον αέρα πριν το χρησιμοποιήσεις και αφού έχεις κάνει όλα αυτά ή όποια άλλη επεξεργασία αν χρειάζεται ίσως αποφλοίωση.

Μαρια, αναφερεσαι στην αποξηρανση ξυλων για πατηθρες; Εγω αναφερομουν σε φρεσκα κλαδια κομμενα την ιδια ημερα απο τα δεντρα για να μασουλησουν. Εδω που μενω εγω ειναι η μεση του πουθενα, βρισκω κλαδια οπως τα θελω κι απλως τα ξεπλενω καλα με νερο βρυσης και τα δινω φρεσκα. Τοτε ειναι που πεφτουν πανω τους και ασχολουνται περισσοτερο. Αν περασει και η δευτερη ημερα κι αρχισουν να ξεραινονται συνηθως τα βαριουνται.
 
Μαρια, αναφερεσαι στην αποξηρανση ξυλων για πατηθρες; Εγω αναφερομουν σε φρεσκα κλαδια κομμενα την ιδια ημερα απο τα δεντρα για να μασουλησουν. Εδω που μενω εγω ειναι η μεση του πουθενα, βρισκω κλαδια οπως τα θελω κι απλως τα ξεπλενω καλα με νερο βρυσης και τα δινω φρεσκα. Τοτε ειναι που πεφτουν πανω τους και ασχολουνται περισσοτερο. Αν περασει και η δευτερη ημερα κι αρχισουν να ξεραινονται συνηθως τα βαριουνται.
Ναι για πατήθρες εννοούσα. Πρός βρώσιν συμφωνώ απολύτως, όσο πιο φρέσκα τόσο καλύτερα.
 
Back
Top