Αναπαραγωγή Να βάλω φωλιά στα budge μου ή όχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gentian
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gentian

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιαν 2021
Μηνύματα
33
Πόλη
Μέγαρα
γεια σας εχω δυο μπατζι και φετος θελω να τα βαλω να ζευγαρωσουν ξερω οτι πρερπει να δινω καλη τροφη οχι μονο σπορους δηλαδη αλλα θελω να ρωτησω μππορω να τα βαλω και απο τωρα το θηλυκο μου τα ρουθουνια του ειναι φουλ μπεζ με καφε αλλα σε ολο τον χαλινο ειναι εντονο μπεζ το αρσενικο μου τα ρουθουνια του ειναι πανω πανω δηλαδη στους κυκλους ειναι μπλε αλλα λιγο πιο κατω ειναι πολυ σκουρο μπλε.το αρσενικο ταιζει το θηλυκο μου αλλα οταν πανε να ζευγαρωσουν το θηλυκο μου τον τσιμπαει αλλα καποιες φορες στριμοχνετε και το αρσενικο μου παει να ζευγαρωσουν.τι πιστευετε πρεπει να βαλω φωλια.πειτε μου την γνωμη σας
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!
 
geia sas eimai απο υπολογιστη αλλα θα προσπαθησω να βγαλω διαβασα ολο το αρθρο και απο σο ειδα ολα ειναι ιδια και ο χαλινος στον αρσενικο μου αυτο ηθελα να πω οτι πανω ειναι πιο φωτεινος ενω κατω πιο σκουρος και στο θηλυκο ειναι εντονο καφε και λιγο μπεζ

παρολα αυτα θα προσπαθησω να βγαλω καποιες φοτο
ευχαριστω για το ενδιαφερον σας
 
20210105_161437_1024x377.webp
[automerge]1609857656[/automerge]
τελικα παιδια μετα απο πολλη ωρα ψαξιματος τα ανεβασα το πρωτο ειναι το θηλυκο και το δευτερο το αρσενικο μπορειτε να μου πειτε
αν ειναι σε περιοδο αναπαραγωγης;
[automerge]1609858495[/automerge]
και ξεχασα να πω πριν οτι ο αρσενικος κανει καποιους ωραιους ηχους και υστερα παει κοντα στο θηλυκο και συνεχεια φιλαει τις πατηθρες
 

Συνημμένα

  • 20210105_160921_1024x576.webp
    20210105_160921_1024x576.webp
    40,2 KB · Προβολές: 21
Τελευταία επεξεργασία:
Noμιζω δεν είμαι σίγουρος είναι λίγο μικρά για να καταλάβεις το φύλο του
 
τι εννοεις οτι δεν ειναι ζευγαρι;
[automerge]1609863704[/automerge]
@Nektarios2007 αφου ο χαλινος ειναι μπλε και στο θηλυκο καφε πως γινεται να ειναι αλλο φυλλο
 
Ναι ειναι αρσενικο θηλυκο αλλα ο αρσενικος δεν ειναι σε φαση αναπαραγωγης.Ξεκινα διατροφικη προετοιμασία με μπολικα λαχανικα φρουτα βοτανα εξτρα σπορους και ξεκινά απο Μαρτη βάζοντας φωλια μεσα Φλεβάρη.
Διαβασε εδω: https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
 
@giannisvlg ουτε το θηλυκο να υποθεσω ειναι σε φαση αναπαραγωγης
κατι τλευταιο μου λες με δυο λογια ποτε θα ειναι ετοιμα τα πουλια το χρωμα ας πουμε πως θα ειναι μονο αυτο πες μου αν μπορεις και εχεις χρονο
[automerge]1609864101[/automerge]
επισης τοαυγο δεν το τρωνε το εχω προσπαθησει απειρες φορες
τι να κανω
[automerge]1609864189[/automerge]
και το ρυζι το βαζω ετσι οπως ειναι
 
Η θηλυκια ειναι σε διαθεση αναπαραγωγης.
Το αρσενικο πρεπει να ειναι ετσι

20210105_183024.jpg
Υ.Γ Επειδη βλεπω οτι ανυπομονείς και σε καταλαβαίνω εχω περασει απο αυτες τις φασεις πολλες φορες ηθελα να σου πω οτι ειναι μια πολυ χρονοβόρα διαδιακασια θελει ηρεμια,υπομονη και οχι βιασύνη! Με βιασυνη μονο το αντιθετο θα καταφερεις.Ξεκινα να ταιζεις καλουδια απο τα παραπανω που σου επισήμανα και αυξησε αυγο-αυγοτροφη.Αν ακολουθησεις τα βηματα μου και το κανεις αυτο μεχρι μεσα Φλεβάρη και βαλεις και την φωλια τοτε θα δεις πως θα κυλήσουν ολα ομαλα!Καλη συνεχεια.
 
ωραια
αλλα με το αυγο τι να κανω δεν το τρωνε ,
και στην φοτογραφια ποθ μου εστειλες νομιζω καλυψες καποιες λεξεις



και συγνωμη που σε πριζω ολη την ωρα
 
Δε με πρήζεις καθολου!Δεν εκρυψα λεξεις σου δειχνω πως πρεπει να ειναι ο αρσενικος! Αυγο και αυγοτροφη βαζε μεχρι να συνηθίσουν διοτι απο πρωτεινη που εχει το αυγο θα ταιζουν οι γονεις τα μωρα και σπανια απο σπορια κλασικα.Στειλε μια φωτογραφια να φαίνεται ολο το κλουβι!
 
@giannisvlg
οκ ειναι δικια μου κατασκευη με τον πατερα μου το κλουβι ειναι αρκετα μεγαλο το πουλι μπορει να κανει πολα φτερουγισματα
[automerge]1609865660[/automerge]
σε ευχαριστω πολυ για ολα θα ακολουθησω τις συμβουλες θα κανω εναν καταλογο με τι θα υτους δινω καθημερινα
καλο βραδυ
 
Τελικα παιδια μετα απο εναν μηνα περιπου θα ειναι ετοιμος ο αρσενικος μου;Παντως αρχισα απο σημερα να δινω φουλ λαχανικα οπως μαιντανο εδωσα και λιγο καροτο αλλα και αυγο τον μαιντανο και το καροτο το δοκιμασαν λιγο αλλα το αυγο με τιποτα λεω να παω να αγορασω αυγοτροφη μηπως το φανε ετσι.Τι λετε υπαρχει καποιος αλλος τροπος για να φανε το αυγο🤔
 
@giannisvlg το εκανα βασικα το εκανα πολυ μα πολυ μικρα κομματια αλλα θα το δοκιμασω να το λιωσω τελειως ευχαριστω
 
Αφου το εκανες δε θα αλλαξει κατι αν το κανεις τελειως νιανια!Βαζε το συνεχεια και θα συνηθίσουν καποια στιγμη και μολις δοκιμασουν μετα θμδε θα σταματανε!
 
Τα μπατζι μου οταν τους δινω καποια λιχουδια οπως στικ (ή καποιο φυτο τους αρεσει παρα πολυ ) τους το δινω εξω απο τα καγκελα κοιταω καπου αλλου και βαζω σιγα σιγα το χερι στα κακγελα για να φανε τη λιχουδια καποιες φορες νομιζουν οτι το χερι μου ειναι λιχουδια και προσπαθουν με τη γλωσσα του να το φανε😂 εχει πλακα αλλα ηθελα να ρωτησω αν ειμαι σε καλο δρομο για να εξημερωθουν.Η αλληθει οτι πιο πολλη κοντα μου ερχετε το θηλυκο ειμαστε πιο πολυ δεμενει το αρσενικο περιμενει να παει πρωτα το θηλυκο και μετα παει αυτος ειναι λιγο φοβιτσιαρης.αλλα τι πιστευετε εχω ελπιδες για να ημερεψου ετσι οπως παω;
[automerge]1609950949[/automerge]
Οχι στικ εννοουσα το κεχρι απλως τα μπερδευω αυτα τα δυο εδινα παλια αλλα εμαθα οτι δεν κανει καλο
 
τι πιστευετε μπορω να τα ημερεψω κατα αυτον τον τροπο;οποις ξερει ας μου πει
 
Back
Top