Αναπαραγωγή Να βαλω χερι στη φωλια για να την καθαρισω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billio

PB Member
Εγγραφή
1 Μαϊ 2008
Μηνύματα
120
Πόλη
Βύρωνας
Καλησπερα σε ολες και σε ολους.
Εχω μια ερωτηση να κανω.
Βλεπω την φωλια με τα μικρα να εχει γεμισει ακαθαρσιες και απλα θελω να μαθω εαν πρεπει να βαλω χερι στη φωλια-να την καθαρισω-ή να μην την αγγιξω καθολου;
Ειναι η πρωτη μου γεννα και δεν ξερω.
Ευχαριστω προκαταβολικα!
 
τα μικρα ειναι αρκετα μεγαλα αμα μπορεις σιγα σιγα βγαλε τους νεοσσους σε ενα χαρτι η σε μια πετσετα και βγαλε το νημα που ειναι πολυ λερομενο απο την φωλια δηλαδη μαδισε το μετα ανανεωσε το νημα ωστε να μην ειναι πολυ χαμηλα η φωλια επισης καθαρισε την φωλια γυρο γυρο με ενα χαρτι και επεστρεψε τους νεοσσους πισω στην θεση τους.Αμα ομως ξερεις οτι η καναρα δεν εχει προβλημα στο να πειραζουν τα μικρα της και γενικοτερα την φωλια μπορεις να βγαλεις την φωλια να αλλαξεις ολοκληροτικα το νημα να πλεινεις με καυτο νερο την φωλια για να φυγουν ολα τα μικροβια και μετα να επιστρεψεις πισω τους νεοσσους. (προσοχη ομως αμα δεν εισαι σιγουρος μην το δοκιμασεις)
 
Την εβγαλα τη φωλια ολη και την επλεινα με νερο και αλλαξα ολο το νημα και η καναρα δεν εχει κανενα προβλημα!
Το θεμα ειναι οτι μαλλον την εχω κανει πολυ ρηχη και κουτσουλανε μεσα σε αυτη και μαλλον πρεπει να την ξαναβγαλω και να τη γεμισω κι αλλο για να μπορουν να τα "κανουν" εξω!
 
Back
Top