Φροντίδα Να βγάζω έξω το καναρίνι την ημέρα και να το παίρνω μέσα το βράδυ;

Antonis879

PB New Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2020
Μηνύματα
4
Πόλη
Καρδίτσα
Καλησπέρα ομάδα είμαι καινούργιος σε αυτό το χόμπυ και πραγματικά μου αρέσει πολύ! Έχω στην κατοχή μου 2 πουλιά μια καρδερίνα (αρσενική) και ένα Λούγαρο (αρσενικό) και τώρα θέλω να πάρω και ένα καναρίνι τα 2 άγρια τα έχω στη βεράντα μου το καναρίνι τι να το κάνω? Να το αφήνω έξω όλη τη μέρα (όλο τον χρόνο) ή να το βάζω μέσα το βράδυ ξέρω εγώ και να το βγάζω έξω την ημέρα?

(Υ.Γ. εκεί που τα έχω δε μπαίνει ούτε βροχή, ούτε ρεύματα αέρα, ούτε πρόσβαση από αλλά επιθετικά πουλιά!
Και όλα τα πουλάκια μου είναι εκτροφής!)
 
Εξαρτάται...
  • Αν το κναρίνι ήδη διαβιώνει όλο το 24ωρο σε εξωτερικό χώρο, τότε μπορείς να το έχεις μόνιμα έξω.
  • Αν όχι, τότε θα το κρατήσεις μέσα στο σπίτι συνεχόμενα, έως την άνοιξη. Αφού λοιπόν στο τέλος καλοκαιριού έως τον Οκτώβρη ολοκληρώσει την ετήσια πτερόρροιά του σε εξωτερικό χώρο, μπορείς να το αφήσεις έξω.
Να το βγάζεις την ημέρα και να το βάζεις τη νύχτα, αυτήν την εποχή δεν γίνεται, διότι με τις αλλαγές της θερμοκρασίας μπορεί να αρρωστήσει. Μπορείς όμως αν είναι σε εσωτερικό χώρο, να το αφήνεις έξω για λίγη ώρα μόνο αν η θερμοκρασία είναι καλή, ώστε να παίρνει την ευεγερτική επίδραση του φυσικού φωτός (όχι να το χτυπά ο ήλιος).
Τέλος, με κάθε νέο πουλάκι που θα φέρνεις σπίτι, θα πρέπει να ακολουθείς κανόνες καραντίνας για 40 ημέρες. https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
 
Αν εχει πολυ κρυα νύχτα Καλύτερα να το βάζεις μέσα εγω αυτο κάνω
 
@TONYS το μέσα έξω είναι λάθος. Όταν είναι μόνιμα έξω πρέπει να υπάρχει σωστή προστασία για αρπακτικά κουνούπια και αέρα!
@Antonis879 αυτό το θέμα νομίζω θα βοηθήσει για όταν έρθει η ώρα να το βγάλεις έξω τελικά μετά την επόμενη πτερόροια όπως είπε ο @ianos 🙂
[automerge]1608306809[/automerge]
@TONYS το μέσα έξω είναι λάθος. Όταν είναι μόνιμα έξω πρέπει να υπάρχει σωστή προστασία για αρπακτικά κουνούπια και αέρα!
@Antonis879 αυτό το θέμα νομίζω θα βοηθήσει για όταν έρθει η ώρα να το βγάλεις έξω τελικά μετά την επόμενη πτερόροια όπως είπε ο @ianos 🙂
Μήνυμα στη συζήτηση "Προστασία καναρινιών από το κρύο τον χειμώνα"
https://community.petbirds.gr/threa...ών-από-το-κρύο-τον-χειμώνα.39930/post-2455571
 
@TONYS το μέσα έξω είναι λάθος. Όταν είναι μόνιμα έξω πρέπει να υπάρχει σωστή προστασία για αρπακτικά κουνούπια και αέρα!
@Antonis879 αυτό το θέμα νομίζω θα βοηθήσει για όταν έρθει η ώρα να το βγάλεις έξω τελικά μετά την επόμενη πτερόροια όπως είπε ο @ianos 🙂
[automerge]1608306809[/automerge]

Μήνυμα στη συζήτηση "Προστασία καναρινιών από το κρύο τον χειμώνα"
https://community.petbirds.gr/threads/Προστασία-καναρινιών-από-το-κρύο-τον-χειμώνα.39930/post-2455571
Εγώ όταν έχει παγωνιά το βάζω μέσα
 
Δεν καταλαβαίνω γιατι να ειναι εξω τα πουλιά τον χειμώνα με τοσο κρυο.
Εγω το βαζω πανω σε μια καρέκλα μεσα απο την μπαλκονόπορτα την ημερα και το βραδυ το μετακινώ διπλα στο κρεβατι μου και το σκεπάζω ολο το κλουβί για να μην βλεπει φώτα. Καλα κανω ή οχι?
 
Καλα κανω ή οχι?
Ναι, όταν έχεις χρόνο είναι καλό το πουλί να έχει επαφή με το φυσικό φως χωρίς να παρεμβάλλονται τζάμια για να δέχεται τις ωφέλιμες ακτινοβολίες του ήλιου.
Δεν καταλαβαίνω γιατι να ειναι εξω τα πουλιά τον χειμώνα με τοσο κρυο.
Τα καναρίνια όταν είναι προστατευμένα από την άμεση έκθεση στον ήλιο, την βροχή και τα ρεύματα αέρος και έχουν προετοιμαστεί κατάλληλα δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το κρύο, όταν έχουν προσαρμοστεί στις εξωτερικές συνθήκες κάνουν ακόμα και μπάνιο τις κρύες ημέρες του χειμώνα.
Προσωπικά ανησυχώ περισσότερο για τις ημέρες του καύσωνα που μπορεί να τα καταβάλλει ιδιαίτερα και κάνει τα νερά στις ποτίστρες να ''βράζουν''.
 
ναι αλλα εχουν μεγαλώσει μεσα σε ενα pet shop πως να εχουν μαθει στο κρυο?

Ο Γιάννης αναφέρει:
όταν έχουν προσαρμοστεί στις εξωτερικές συνθήκες κάνουν ακόμα και μπάνιο τις κρύες ημέρες του χειμώνα.

Επομένως δεν μιλάμε για ένα πουλάκι που το αφήνουμε έξω Γενάρη μήνα αμέσως αφού το πήραμε από το κατάστημα αλλά για ένα πουλί που έχει προσαρμοστεί σταδιακά στις εξωτερικές συνθήκες.
 
Back
Top